شکایت از پزشک در نظام پزشکی | گروه وکلای مهر پارسیان | 02188663925
وکیل مالیاتی شمال تهران

امروز با موضوع امکان شکایت از پزشک در نظام پزشکی همراه شما هستیم.

از پزشکان متخلف در کدام مرجع شکایت کنیم؟

آیا رای برائت پزشک در سازمان نظام پزشکی قابل اعاده دادرسی است؟

هنگامی که از یک پزشک بابت تقصیر یا قصور پزشکی شکایتی در دادسرای ویژه جرایم پزشکی مطرح می‌شود، در صورت توجه اتهام به وی، نسخه ای از شکایت توسط مقام قضایی قبل از احضار پزشک باید به سازمان نظام پزشکی ارسال شود.

رسیدگی به شکایت از پزشک در سازمان نظام پزشکی حسب مورد با شکایت شاکی و یا اعلام مدعی العموم آغاز می‌شود.

هیات بدوی رسیدگی به تخلفات پزشکان، هیات تجدیدنظر و نیز هیات عالی سازمان نظام پزشکی به ترتیب در صورت صلاحیت به موضوع ورود خواهند نمود.

موسسه حقوقی مهر پارسیان به عنوان دفتر وکالت تخصصی جرایم و تخلفات پزشکی در ایران به یکی از موضوعات چگونگی اعتراض به رای قطعی هیات عالی سازمان نظام پزشکی خواهد پرداخت.

نکات مهم نحوه طرح شکایت از پزشک در سازمان نظام پزشکی

  • آیا شاکی می‌تواند درخواست اعاده دادرسی از رای قطعی هیات عالی سازمان نظام پزشکی را ارائه کند؟
  • مرجع رسیدگی به اعاده دادرسی از رای قطعی هیات عالی نظام پزشکی کجاست؟
  • رای قطعی هیات عالی نظام پزشکی بعد از اعاده دادرسی چگونه قابل اعتراض است؟

آیا رای دادگاه تجدیدنظر نیز قابل اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور است؟

ماده 40 قانون سازمان نظام پزشکی کشور مصوب 1383 مقرر نموده بود که آراء قطعی در هر مرحله ای که صادر شده باشد، با تشخیص رییس کل سازمان نظام پزشکی، قابل طرح مجدد در هیات عالی رسیدگی به تخلفات سازمان نظام پزشکی باشد.

ماده 40 -چنانچه رييس كل سازمان نظام پزشكی جمهوری اسلامی ايران آراء قطعــی هيأتهای بــدوی و تجديدنظر انتظامی اســتان را خلاف قانون تشــخيص دهد، می‌تواند از نظر هيأت عالی درخواست بررسی مجدد نمايد، رأی هيأت عالی قطعی است.

با توجه به اینکه امکان تضییع حقوق شاکی و یا پزشک مشتکی عنه در این موضوع می‌رفت تبصره الحاقی به ماده 40 قانون مذکور در سال 1384 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ گردید.

تبصره – آراء قطعی هيأتهای بدوی، تجديدنظر و هيأت عالی انتظامی نظام پزشكی ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ، قابل تجديدنظر در دادگاه تجديدنظر استان می‌باشد.

بنابراین تبصره بعد از رسیدگی هیات عالی سازمان نظام پزشکی به تشخیص خلاف قانون بودن رییس سازمان نظام پزشکی، موضوع قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان می‌باشد.

تعیین این صلاحیت برای دادگاه تجدیدنظر استان، با توجه به اینکه هیات عالی انتظامی سازمان نظام پزشکی در تهران تشکیل می‌شود باعث بروز اختلاف بین دادگاههای تجدیدنظر گردید.

که آیا دادگاه تجدیدنظر محل وقوع تخلف صلاحیت رسیدگی به این اعتراض را دارد و یا دادگاه تجدیدنظر استان تهران صلاحیت رسیدگی دارد؟

رای وحدت رویه هیات عمومی دیوانعالی کشور که در حکم قانون بوده و برای همه دادگاهها لازم الاتباع است به این اختلاف پیان داد.

بر اساس رای وحدت رویه که در ادامه مطالعه خواهید فرمود، رسیدگی به این اعتراض در دادگاه تجدید نظر محل وقوع تخلف اولیه انجام خواهد شد.

🔶رأی وحدت رویه شماره: ۷۷۵ 🔸مورخ:  ۱۳۹۸/١/٢٧

🔸هیأت عمومی دیوان عالی کشور

🔹موضوع:‌

قابلیت تجدید نظر رای هیات عالی انتظامی نظام پزشکی در دادگاه تجدیدنظر استان محل وقوع تخلف

✅رأی وحدت‌ رویه

با توجه به ملاک ماده ٣١٠ قانون آیین دادرسی کیفری بر حسب مستفاد از تبصره (الحاقی ۱۳۸۴) ماده ۴۰ قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران رأی هیأت عالی انتظامی نظام پزشکی قابل تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر استان محل وقوع تخلف است.

استقرار هیأت‌های عالی انتظامی در سازمان مرکزی نظام پزشکی نافی صلاحیت دادگاه مورد اشاره نیست.

همچنان که در ماده ۱۰۵ آیین رسیدگی دادسراها و هیأت‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۹۰ شورای عالی نظام پزشکی این امر تصریح گردیده است.

بنابراین رأی شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در حدی که با این نظر انطباق دارد به اکثریت آراء صحیح و قانونی تشخیص می‌گردد.

این رأی طبق ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم‌الاتباع است.

🔸هیأت‌ عمومی دیوان‌ عالی‌ کشور

اعاده دادرسی پرونده جرایم پزشکی

مانند همه پرونده های کیفری و در مواردی که یکی از موضوعات مشمول ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری بر موضوع صدق نماید، امکان درخواست اعاده دادرسی وجود دارد.

در اینگونه موارد با قبول اعاده دادرسی توسط دیوان عالی کشور اجرای حکم موقتا متوقف خواهد شد.

وکیل پرونده شکایت از پزشک در سازمان نظام پزشکی

مشاوره تلفنی و حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، توسط وکلای متخصص امکان پذیر است.

با توجه به اینکه موسسه حقوقی مهر پارسیان هیچ شعبه دیگری در تهران ندارد، تبلیغات دفتر وکیل همکار موسسه حقوقی مهر پارسیان در فرمانیه مورد تایید این دفتر نیست.

جهت هماهنگی از روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت9 الی 19 و روزهای پنجشنبه از ساعت 9 الی 15 با دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس بگیرید.

شماره همراه وکیل آنلاین جرایم پزشکی

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

شماره تلفن دفتر وکیل متخصص جرایم پزشکی

021-88663925

021-88663926

021-88663927

021-88663628

021-88799562

021-88795408

021-88796143

تماس آنلاین در تمامی ساعات شبانه روز با دفتر حقوقی محمدرضا مهری از طریق شماره موبایل های اعلامی امکان پذیر است.

گروه وکلای رسمی مهر پارسیان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *