چه مجازاتی در انتظار مجری توهین کننده به تیم استقلال خواهد بود؟

امروز با موضوع چه مجازاتی در انتظار مجری توهین کننده به تیم استقلال خواهد بود؟ با شما مخاطبان گرامی همراه هستیم.

پس از اینکه حسین کلهر مجری برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» در واکنش به خبر توقیف لوگوی باشگاه استقلال ادبیات نامناسبی به کار برد و کف دست‌هایش را به نشانه تسلیم و آماده بودن برای پذیرش بازخورد حرف‌هایش بالا برده بود به چهار حفره در لوگوی باشگاه استقلال اشاره کرد و گفت:

بهتر است در طراحی جدید فکری برای این حفره‌ها کنند!

که موج برخورد شدید از ناحیه هواداران تیم استقلال را در پی داشت که البته به حق و قابل انتظار بود.

اما اینکه عمل مجری مذکور تا چه میزان با مصادیق مجرمانه توهین همخوانی دارد جای بررسی و تامل دارد از این رو با بررسی قوانین جاریه و همچنین قوانین مصوب در زمینه امور صدا و سیما به دنبال پاسخ خواهیم بود.

نکات مهم چه مجازاتی در انتظار مجری توهین کننده به تیم استقلال خواهد بود؟

  • آیا باشگاه استقلال می‌تواند اعلام جرم کند؟
  • چه مجازاتی در انتظار کلهر خواهد بود؟
  • قوانین صدا و سیما در موارد مشابه اتفاق کلهر و استقلال چه اقداماتی را پیش بینی کرده است؟
  • کدام مراجع صلاحیت رسیدگی به موضوع توهین کلهر به باشگاه استقلال را خواهند داشت؟

مجازات عمل توهین در قانون مجازات اسلامی چیست؟

مطابق ماده 608 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375، توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد، موجب مجازات شلاق تا 74 ضربه یا پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.

واکنش باشگاه استقلال نسبت به توهین مجری چه بود؟

سیل اعتراض استقلالی‌ها در فضای مجازی حتی به باشگاه هم رسید و النهایه بیانیه صادر کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده بود:”

در مهر پارسیان بخوانید :  شکواییه

در شرایطی که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با پول مردم اداره می‌شود و باید به مردم و علایقشان احترام بگذارد، متاسفانه یکی از مجریان این سازمان در یک برنامه تلویزیونی به طور آشکار و مستقیم به باشگاه استقلال و نشان رسمی آن اهانت کرده است.

و باتوجه به سابقه این رفتارهای سخیف توسط مجریان مختلف تلویزیونی، باشگاه استقلال تا زمان عذرخواهی رسمی سازمان صداوسیما همکاری خود را با این سازمان «قطع» خواهد کرد.”

آیا صحبت های حسین کلهر قالب طنز گونه داشت و یا یک توهین و دارای وصف مجرمانه بود؟

با توجه به اینکه ساعاتی بعد از اتفاق این مجری با انتشار یک ویدئو از هواداران استقلال عذرخواهی کرد و گفت آنچه روی آنتن زنده عنوان کرده ادامه کل‌کل با یکی دو نفر از عوامل برنامه بوده که به صحنه کشیده شده است.

به نوعی می‌تواند عنصر سو نیت وی را در جرم توهین زیر سوال ببرد اما این نخستین‌بار نیست که هواداران فوتبال به چنین ادبیاتی واکنش نشان می‌دهند.

با وجود اینکه اکثر اجراهای حسین کلهر عموماً با شوخ‌طبعی و طنز همراه است اما اینگونه به نظر می‌رسد او علیرغم تجربه‌های پیشین، حساسیت هوادارای را دستکم گرفت و ندانست که آنها از کنار چنین سخنانی با لبخند رد نمی‌شوند و آن را توهین‌آمیز قلمداد می‌کنند.

اما اینکه این صحبت ها تا چه میزانی از دید مقامات قضایی مجرمانه تلقی گردد را در صورت تعقیب باید از زبان مراجع ذی صلاح شنید.

لیکن  در فضای پرتنش و خشم آلودی که اشخاص مانند انبار باروت برای انفجار منتظر یک جرقه کوچک هستند بیش از هر زمان دیگری باید مراقب واژه‌ها بود چرا که می‌تواند چاشنی درگیری های بعدی و آشوب در سطح شهر و … شود لذا از این باب نیز صحبت مجری به نظر قابل تعقیب و پیگیری است.

در مهر پارسیان بخوانید :  نصب دوربین مداربسته در مشاعات ساختمان

قوانین صدا و سیما در این خصوص چه تکلیفی برای خاطی در نظر گرفته است؟

وفق ماده 30 قانون احقاق حق در صدا و سیما چنانچه در برنامه‌های پخش شده سازمان (اعم از خبری، گزارشی، تولیدی در قالب‌های مختلف بیانی ـ تصویری و نمایشی) از شبکه‌های محلی، سراسری و بین‌المللی و یا در اطلاعیه‌های صادره از سوی آن سازمان، مطالبی مشتمل بر توهین، افتراء یا خلاف واقع نسبت به هر شخص (اعم از حقیقی یا حقوقی) باشد و یا به هر نحوی اظهارات اشخاص تحریف گردد مراحل ذیل برای احقاق حق طی خواهد شد:

مدعی می‌تواند اعتراض خود را کتباً به سازمان صدا و سیما منعکس نماید.

سازمان صدا و سیما در صورت قبول اعتراض در 24 ساعت پاسخ را به صورت عادلانه و حداقل دو برابر زمان اصل مطلب که از پنج دقیقه کمتر نباشد در همان برنامه و ساعت و در همان شبکه به صورت رایگان پخش نماید.

در صورت عدم توافق میان معترض و سازمان صدا و سیما برای پیگیری اعتراض شاکی وی چه حقی خواهد داشت ؟

شاکی می‌‌تواند موضوع را برای رسیدگی به شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما به عنوان مرجع تشخیص وقوع توهین، افترا، تحریف یا خلاف واقع منعکس نماید.

شورای نظارت نیز موظف است در اسراع وقت (حداکثر ظرف 48 ساعت) به مسأله رسیدگی نموده و در صورتی که حق را به ذینفع داد نظر خود را به سازمان صدا و سیما ابلاغ کند.

سازمان صدا و سیما موظف است پاسخ ذینفع را مشروط به آنکه متضمن توهین و افتراء به کسی نباشد حداقل دو برابر مدت زمان مطالب اصلی که از پنج دقیقه کمتر نباشد و تا حداکثر 24 ساعت پس از دریافت پاسخ در همان برنامه و ساعت و در همان شبکه به طور رایگان پخش نماید.

در مهر پارسیان بخوانید :  بهترین وکیل منطقه یک

چنانچه سازمان صدا و سیما از اجرای مصوبه شورای نظارت خودداری نماید و یا شاکی نسبت به نظر شورای نظارت معترض باشد بنابر شکایت شاکی، شعبه خاصی که به این منظور تشکیل می‌‌شود، به موضوع خارج از نوبت (حداکثر یک هفته) رسیدگی و حکم مقتضی را بر اساس این قانون صادر خواهد کرد.

صدا و سیما مکلف است نظر دادگاه را در24 ساعت اجرا کند و در صورت عدم اجرای حکم، متخلف به مجازات مستنکف از اجرای حکم دادگاه محکوم خواهد شد.

آیا با توجه به وجود هیئت های نظارت صدا و سیما قابلیت شکایت از مجری در دادگاه کیفری وجود دارد؟

مصوبات فوق که بدان اشاره شد مانع از پی‌گیری مستقیم شاکی نسبت به سایر جهات کیفری از طریق دادگاه نخواهد بود.

وکیل دعاوی علیه صدا و سیما

مشاوره تلفنی و حضوری با وکیل پایه یک دادگستری

و مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، توسط وکلای متخصص امکان پذیر است.

موسسه حقوقی مهر پارسیان تحت نظر دفتر وکالت محمدرضا مهری و مسعود تیموری هیچ شعبه دیگری در تهران ندارد.

تبلیغات دفتر وکیل همکار موسسه حقوقی مهر پارسیان مورد تایید این دفتر نیست.

جهت هماهنگی از روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت9 الی 19 و روزهای پنجشنبه از ساعت 9 الی 15 با دفتر وکالت محمدرضا مهری و مسعود تیموری وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس بگیرید.

شماره تلفن دفتر وکیل جرایم رسانه ای و مطبوعاتی

021-88663925

021-88663926

021-88663927

021-88663628

021-88799562

021-88795408

021-88796143

شماره همراه وکیل آنلاین جرایم رسانه ای و مطبوعاتی

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

تماس آنلاین در تمامی ساعات شبانه روز با دفتر حقوقی محمدرضا مهری از طریق شماره موبایل های اعلامی امکان پذیر است.

گروه وکلای رسمی مهر پارسیان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *