مرجع رسیدگی به فرار مالیاتی

مرجع رسیدگی به فرار مالیاتی

مرجع رسیدگی به فرار مالیاتی


در مقاله مرجع رسیدگی به فرار مالیاتی با موضوع بررسی ماهیت، شرایط، آثار و مرجع صالح رسیدگی به جرم فرار مالیاتی همراهتان هستیم.

عبارت مالیات و بیان آن گاه ممکن است برای بسیاری افراد غیرقابل تحمل و رنج ­آور باشد!!!! ریشه این امر را بایستی در فقر و ضعف فرهنگ­سازی مناسب در مورد مالیات و فوائد آن برای زندگی جمعی و اداره یک جامعه دانست و البته عملکر گاه نادرست و فسادهای ناشی از این اقدام­ ها نیز مزید بر علت است که سبب کج­فهمی و مقاوت اشخاص در برابر انجام این تکلیف قانونی شده است.

عمده اشخاص اطلاعات دقیق و درستی در مورد آثار انجام تکلیف مالیات بر روی اقتصاد و جامعه ندارند و درعین حال افزایش نرخ مالیات‌ها هم گاهی باعث نارضایتی مؤدیان می‌شود و جمع مسائل و موضوع­های فوق بستر و زمینه دامن زدن به فرار مالیاتی در کشور را فراهم می­کند.

در عین حال جرم فرار مالیاتی یکی از معضل­ها و مشکل­های بزرگی است که دولت­ با آن دست به گریبان است و سالانه هزاران میلیارد از کسری بودجه شامل فرارهای مالیاتی می‌شود. همین موضوع آسیب‌های اقتصادی زیادی را برای کشور به همراه دارد. فرار از پرداخت مالیات و دور زدن قوانین مالیاتی از شکاف‌ها و خلاءهای موجود در قوانین مالیاتی نشأت می‌گیرند.

لازم به ذکر است که، ازدیاد ارتکاب جرم فرارهای مالیاتی منجر به بی‌انگیزگی سرمایه‌گذاران و افزایش شکاف طبقاتی در جامعه می‌شود.

مالیات

منظور از مالیات، هزینه‌ای اجباری است که باید توسط افراد و موسسه­ها به صورت بلاعوض به دولت پرداخت شود تا هزینه‌های عمومی جامعه را تأمین کند. طبق تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصاد، مالیات پرداختی است؛ لازم، اجباری و بلاعوض. در واقع مالیات ممکن است به شخص، موسسه، دارایی و… تعلق بگیرد. مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت­های اقتصادی است که نصیب دولت می شود، زیرا ابزار و امکانات دست­یابی به درآمد و سودها را دولت فراهم ساخته است.

هر چند که پرداخت مالیات بر درآمد به واسطه مصرف آن در هزینه‌های عمومی کشور به عنوان بیت‌المال و حق تک­تک شهروندان است، اما ذی­نفع وصول مطالبات مالیاتی دولت است. سازمان امور مالیاتی کشور که زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارائی فعالیت می‌کند دارای چارت سازمانی مخصوص است.

انواع مالیات

 1. مالیات مستقیم

درصورتی­که مؤدی مالیاتی و پرداخت­کننده مالیات ۱ نفر باشد، آن مالیات مستقیم محسوب می­شود. طبق قانون مالیات­­های مستقیم و همچنین اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، کلیه مالکین (مقیم داخل یا خارج ایران) اعم از اشخاص(حقیقی یا حقوقی) نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران و همچنین کلیه درآمد‌هایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌نماید، مشمول پرداخت مالیاتی با عنوان مالیات مستقیم (مالیات عملکرد یا مالیات بر درآمد) خواهندشد.

لازم به­ذکر است که به دلیل خود اظهاری در این نوع مالیات، زمان در آن اهمیت بسیاری دارد، یعنی شخص مهلت محدودی برای ارائه اظهارنامه دارد و در غیر این صورت طبق قانون، جریمه‌هایی برای عدم توجه به زمان برای فرد خاطی در نظر گرفته شده است و به انواع ذیل تقسیم می­شود که عبارتند از؛

 • انواع مالیات ­های مستقیم

الف) مالیات بر دارایی

اساس و مبنای مالیات بر دارایی، ثروت مسئول پرداخت مالیات مؤدی است و این نوع از مالیات خودش به دو دسته تقسیم می­شود؛

 • مالیات بر ارث: یکی از مهم­ترین نوع مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث می­باشد و آن نوع مالیاتی است که از اموال و دارایی­های فرد میت که پس از فوت وی باقی می­ماند، دریافت می­شود.
 • مالیات و انواع آن مالیات حق تمبر: مالیات حق تمبر نیز از انواع مالیات ­های مستقیم است که از طریق الصاق و ابطال تمبر بر اسناد، اوراق و مدارک به منظور رسمیت بخشیدن یا لازم­الاجرا نمودن آن­ها، از مؤدی دریافت می­شود.
 دادخواست ابطال برگ اجرایی مالیاتی

ب) مالیات بر درآمد

در این نوع از مالیات، درآمد اشخاص و شرکت­ ها (نه ثروت آن­ها) مبنای مالیات است و یکی دیگر از مهمترین انواع مالیات بر درآمد اشخاص، مالیات بر درآمد است که خود نیز به گروه­های ذیل تقسیم می­شود؛

 • مالیات بر درآمد املاک،
 • مالیات بر درآمد حقوق،
 • مالیات بر درآمد مشاغل،
 • مالیات بر درآمد کشاورزی،
 • مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی،
 • مالیات بر درآمدهای اتفاقی.

نکته: وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، موسساتی که بودجه آن‌ها از طریق دولت تأمین می‌شود و بنیاد‌ها و نهادهای انقلاب اسلامی (که باید طبق نظر مراجع قانونی تأیید شده باشند) به صورت صددرصد از پرداخت مالیات‌های مستقیم معاف هستند.

نکته: عمده دعوا و درگیری‌ها که منجر به جرم فرار مالیات و تخلفاتی از این قبیل می‌شود، مربوط به مالیات مستقیم است، چرا که در مالیات غیر مستقیم، اشخاص زمان پرداخت مالیات محصولات را می‌پردازند.

 1. مالیات غیرمستقیم

نوع دوم از مالیات در ایران، مالیات غیرمستقیم است که در واقع از طریق واسطه و در ازای خرید کالا یا خدمات از شهروندان اخذ می‌شود. مالیات غیرمستقیم غیر دائمی بوده و پرداخت کننده مشخصی ندارد. به­ علاوه این نوع مالیات به­ طور معمول به قیمت تمام شده کالا یا خدمات افزوده می‌شود و از این رو میزان آن برای پرداخت کننده مشخص نیست و خود به انواع ذیل تقسیم می­شود که عبارتند از؛

 • انواع مالیات ­های غیرمستقیم

الف) مالیات بر واردات

به­طورکلی این نوع از مالیات ­ها تابع سیاست­های کلان بازرگانی و شرایط اقتصادی کشورها هستند و جدا از این­که یکی از راه­های کسب درآمد دولت­ها هستند، به ­طور معمول برای حمایت از صنایع داخلی نیز به کار گرفته می­شوند و ممکن است این دسته از مالیات ­ها، بر اساس قیمت و ارزش کالاها یا بر اساس ویژگی­ها و مشخصات آن­ها (مانند حجم، وزن و…) تعیین و دریافت شوند. این گونه از مالیات به ۳ شکل ذیل از مؤدیان وارد کننده دریافت می­گردد؛

 • مالیات حقوق و عوارض گمرکی،
 • مالیات سود بازرگانی،
 • مالیات عوارض بر واردات اتومبیل.

ب) مالیات بر مصرف و فروش کالا و خدمات

یکیب دیگر از انواع مالیات ­های مستقیم مالیات بر مصرف است که، مصرف کنندگان کالاهای خاص در زمان خرید آن کالا (به همراه قیمت کالا) پرداخت می­کنند، یعنی هر شخصی که میزان بیشتری از آن کالا را مصرف کند، در نهایت مالیات بیشتری پرداخت می­کند. هرچند این نوع مالیات درآخر به ­وسیله مصرف کننده نهایی پرداخت می­شود، اما وظیفه قانونی پرداخت آن به ­دولت به عهده تولیدکنندگان و فروشندگان است. مالیات برمصرف (مالیاتی که دولت از مصرف و فروش کالاها و خدمات) انواع بسیار زیادی دارد که به ­شرح ذیل عبارتند از؛

 • مالیاتی که از خرید و فروش نوشابه­های غیر الکلی دریافت می­شود،
 • مالیاتی که از خرید و فروش الکل طبی و صنعتی از تولید کنندگان و فروشندگان آن دریافت می­شود،
 • مالیاتی که از فروش سیگار از تولید کنندگان و فروشندگان آن دریافت می­شود،
 • مالیاتی که از خرید و فروش اتومبیل دریافت می­شود،
 • مالیات بر فرآورده­های نفتی و پتروشیمی که از تولید کنندگان و فروشندگان آن دریافت می­شود،
 • مالیات خرید و فروش خاویار هم مشمول مالیات بوده و مؤدیان باید آن را پرداخت نمایند،
 • مالیات نوارهای ضبط صوت و تصویری هم جزء مواردی هستند که دولت می­تواند از آن­ها مالیات دریافت نماید،
 • مالیات حق اشتراک تلفن­های خودکار و خدمات مخابرات بین­المللی هم در زمره قوانین پرداخت مالیات قرار دارد.
وکیل چک در خرم آباد

ج) مالیات بر ارزش افزوده

منظور از مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین کالا و خدمات عرضه شده با ارزش کالا و خدمات خریداری شده در دوره­ای مشخص است که به شرح ذیل قابل تقسیم است که عبارتند از؛

 • مالیات بر ارزش افزوده عرضه کالاها و خدمات،
 • مالیات بر ارزش افزوده صادرات و واردات آن­ها.

مؤدی مالیاتی

به شخصی که مسئول پرداخت مالیات است، مودی مالیاتی گفته می­شود.

تفاوت مالیات مستقیم با مالیات غیرمستقیم

تفاوت­هایی میان این دو نوع مالیات وجود دارد که به ­صورت تطبیقی به شرح ذیل بیان می­گردد؛

 • مالیات مستقیم از درآمد و فعالیت‌های اقتصادی مربوطه اخذ می‌شود، ولی مالیات غیرمستقیم از محصولات یا خدمات دریافت می‌شود،
 • مالیات مستقیم بی ­واسطه توسط شخص حقیقی یا حقوقی پرداخت می‌شود، ولی در مالیات غیرمستقیم مبلغ مالیات از مصرف کنندگان نهایی دریافت می‌شود،
 • مالیات مستقیم پس از کسب درآمد توسط مودی پرداخت می‌گردد، ولی مالیات غیرمستقیم پیش از رسیدن کالا یا خدمات به مودی پرداخت می‌شود،
 • مالیات مستقیم جمع­ آوری این مالیات به نسبت دشوار‌تر است، ولی مالیات غیرمستقیم نسبت به مالیات مستقیم، آسان‌تر جمع­ آوری می‌شود،
 • مالیات مستقیم قابل انتقال نیست، ولی مالیات غیرمستقیم قابل انتقال به غیر است،
 • مالیات مستقیم از طریق خود اظهاری تعیین می‌شود، ولی مالیات غیرمستقیم با بررسی هزینه‌های مصرفی و سایر مسائل مالی محاسبه می‌شود.

فرار مالیاتی

به هرگونه تلاش غیرقانونی برای عدم پرداخت یا پرداخت کمتر مالیات گفته می‌شود. به­طور معمول برخی از سازمان‌ها یا کسب ‌و کارها با هدف کاهش هزینه‌ها و دور زدن قانون، اقدام به این کار می‌کنند. به­طور کلی این مفهوم مجموعه فعالیت‌هایی را در بر می‌گیرد که مودی برای کاهش یا عدم پرداخت مالیات انجام می‌دهد.

تفاوت فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات

تفاوت مفهومی بین فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات به قانونی یا غیرقانونی بودن رفتار مؤدیان مربوط می­شود، فرار مالیاتی، یک نوع تخلف از قانون است، وقتی که یک مؤدی مالیاتی از ارائه گزارش درست در مورد درآمدهای حاصل از کار یا سرمایه خود که مشمول پرداخت مالیات می­شود، امتناع می­کند، یک نوع عمل غیررسمی انجام می­دهد که او را از چشم مقام­ها دولتی و مالیاتی کشور دور نگه می­دارد.

اما در اجتناب از پرداخت مالیات، فرد نگران نیست که عمل او افشا شود. اجتناب از مالیات، از خلاءهای قانونی در قانون مالیات ­ها نشات می­گیرد. در این­جا فرد به منظور کاهش قابلیت پرداخت مالیات، خود دنبال راه­های گریز می­گردد. در واقع، عوامل اقتصادی با استفاده از روزنه ­های قانون مالیات و بازبینی در تصمیمات اقتصادی خود تلاش می­کنند تا بدهی مالیاتی خود را کاهش دهند. از آنجا که اجتناب از پرداخت مالیات فعالیتی به ظاهر قانونی است، از این رو بیشتر از فرار مالیاتی در معرض دید است.

معافیت مالیاتی

در هر کشوری منابع درآمدی و سرمایه‌ای مردم شامل پرداخت مالیات به حکومت آن کشور می‌شود، معافیت مالیاتی را می‌توان خروج قانونی و به صورت موقت از این پرداخت تعریف کرد که در راستای سیاست‌های حمایتی حاکمان از مردم صورت می‌گیرد. هدف از معافیت­ های مالیاتی به معنی خروج قانونی برخی از منابع درآمدی و سرمایه ای از شمول پرداخت مالیات که روشی در جهت اعمال سیاست ­های حمایتی دولت برای انجام برخی اهداف و سیاست های دولت است و شامل همه اشخاص (حقیقی، حقوقی، شرکت­ ها و موسسه­ ها) مشمول مالیات می­شوند. مگر اشخاصی که مشمول مالیات نیستند، همانند؛ کشاورزان، وزارتخانه­ ها و موسسه­ ­های دولتی.

جرم فرار مالیاتی

جرم فرار مالیاتی در واقع همانطور که از نام آن پیدا است به جرمی گفته می­شود که افراد مرتکب با آگاهی از نوع جرمی که انجام می­دهند و با قدرت اراده اختیار خود از پرداخت مالیات ممانعت کنند، در واقع جرم فرار مالیاتی تلاشی غیرقانونی برای خارج دادن وضع مالیات توسط افراد، شرکت­ ها، تراست­ها و دیگران است. این جرم اغلب مستلزم ارائه نادرست و عمدی امور مالیات دهندگان به مقامات مالیاتی برای کاهش بدهی مالیاتی مؤدی است و شامل گزارش مالیاتی غیر صادقانه، اعلام درآمد، سود یا سود کمتر از مبالغ واقعی به دست آمده، کسر بیش از حد، استفاده از رشوه علیه مقامات در کشورهایی با نرخ فساد بالا و مخفی کردن پول در مکان های مخفی.

وکیل معاضدتی و تسخیری

فرار مالیاتی فعالیتی است که به­طور معمول با اقتصاد غیررسمی مرتبط است یکی از معیارهای میزان فرار مالیاتی«شکاف مالیاتی» میزان درآمد گزارش نشده است که تفاوت بین میزان درآمدی است که باید به مقامات مالیاتی گزارش شود و مقدار واقعی گزارش شده است. درحالت کلی درصورتی­که افراد به مدت ۳ ماه از ارائه اظهارنامه مالیاتی سرپیچی کنند یا اقدام به حذف مدارک و استنادات کنند تا مالیات کمتری بپردازند، جرم فرار مالیاتی محقق شده است.

انواع جرم فرار مالیاتی

نواع اول به­ طور معمول در جرم فرار مالیاتی فرد مرتکب سعی می­کند تا اسناد حقوقی و مدارک را تغییر دهد و آن­ها را به نحوی تنظیم کند که بر خلاف واقعیت موجود باشد و در چنین مواردی قصد و هدف مرتکب آن است که با ارائه دلایل دروغین سعی کند تا میزان مالیات پرداختی خود را تقلیل دهد و این موضوع نوعی جرم محسوب می­گردد.

نوع دوم- فرار مالیاتی به همراه ارائه ندادن فرم ­های اظهارنامه است که به­صورت ۳ سال پیاپی اتفاق می­افتد. در مواردی که افراد با داشتن قصد و هدف و آگاهی به صورت ۳ سال پی در پی ترازنامه و اظهارنامه­ های خود را به مراجع قانونی تحویل ندهند، جرم فرارمالیاتی محقق شده است.

اقدام­ های در حکم فرار مالیاتی

اقدام برای کاهش غیرقانونی مالیات هم نوعی تخلف محسوب می‌شود، تمامی اقدام­ هایی که صورت می­پذیرد، در حکم فرار مالیاتی واضح و آشکار محسوب می‌شوند، ولی گاه ممکن است برخی اشخاص (حقیقی یا حقوقی) نادانسته اقدام به انجام این فعالیت‌های غیرقانونی کنند. البته این افراد هم تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند و این اقدام­ ها عبارتند از؛

 • عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی و ترازنامه مالی برای سه سال متوالی
 • پنهان کردن درآمد و فعالیت‌های اقتصادی
 • جلوگیری از دسترسی بازرسان و کارشناسان مالیاتی به اسناد و مدارک مالی
 • تنظیم نادرست اطلاعات مالی شرکت در اظهارنامه و ترازنامه شرکت
 • استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر برای دور زدن مالیات
 • تنظیم قراردادهای اقتصادی به نام اشخاص دیگر
 • ظاهرسازی در نوع کسب و کار برای بهره‌گیری از معافیت‌های مالیاتی

عوامل مؤثر در افزایش فرار مالیاتی

پیدا کردن ریشه‌ها و زمینه‌های پیدایش این نوع فرارهای مالیاتی به مبارزه با آن­ها کمک زیادی می‌کند. بررسی‌های انجام شده، عوامل زیر را در گسترش فرارهای مالیاتی موثر می‌دانند که به شرح ذیل عبارتند از؛

 1. عدم تنوع پایه‌های مالیاتی و ترکیب نامناسب درآمدهای مالیاتی،
 2. وجود معافیت‌های مالیاتی وسیع و متنوع،
 3. تعدد، پیچیدگی و ابهام در قوانین، مقررات و فرآیندهای مالیاتی،
 4. افزایش فساد و گستردگی بخش غیررسمی اقتصاد،
 5. عدم اعتماد مردم به کارایی و اثربخشی دولت،
 6. فرهنگ مالیاتی ضعیف،
 7. فقدان نظام جامع اطلاعات مالیاتی،
 8. مشکلات ساختار اقتصاد.

ارتکاب جرم فرار مالیاتی توسط بانک‌ها

ارتکاب جرائم مالیاتی و انواع فرار مالیاتی در دنیای مالیات فقط به فرار مالیاتی اشخاص، شرکت­ ها و موسسه­ ها محدود نمی ­شود، بلکه بانک­ ها هم مرتکب فرار مالیاتی می­شوند، یعنی گاهی مواقع بانک‌ها هم از پرداخت مالیات خودداری می‌کنند. طبق قانون اساسی، اگر بانک‌ها بیشتر از نرخ مقرر بهره بانکی، سودی به سپرده گذاران پرداخت نمایند تا با این کار بتوانند مشتریان و سپرده گذاران بیشتری دریافت کنند، باید مالیات پرداخت کنند و در غیر این صورت مجرم شناخته شده و باید مالیات پرداخت کنند.

طرح دعاوی فرار مالیاتی

در صورت اثبات فرار مالیاتی، دادستانی انتظامی مالیاتی رسیدگی به شکایت از مجرم را به عهده خواهد گرفت. نماینده حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان ذی­نفع و مدعی خصوصی امکان تعقیب پرونده را تا مراحل نهایی و وصول مالیات و مجازات مرتکب ادامه خواهد داد.

موارد جرم فرار مالیاتی

طبق قانون مالیات‌های مستقیم موارد زیر جرم مالیاتی محسوب می‌شود و مرتکب یا مرتکبان حسب ‌مورد، به مجازات‌های تعزیری درجه ۶ محکوم خواهندشد؛

 • تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن،
 • پنهان کردن فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن،
 • جلوگیری از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث در اجرای ماده(۱۸۱) این قانون و امتناع از انجام تکالیف قانونی مبنی‌بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد (۱۶۹) و (۱۶۹مکرر) به سازمان امور مالیاتی کشور و وارد کردن زیان به دولت با این اقدام،
 • عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مؤدیان دیگر و ایصال آن به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین‌ شده است،
 • تنظیم معامله­ ها و قراردادهای خود به نام دیگران یا معامله ­ها و قراردادهای مؤدیان دیگر به نام خود برخلاف واقع،
 • خودداری از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای در۳سال متوالی،
 • استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی.
رای وحدت رویه مشارکت مدنی

نکته: اعمال این مجازات نافی اعمال محرومیت‌های مندرج در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب ۱۳۹۰مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست.

مرجع صالح رسیدگی به جرم فرار مالیاتی

اعلام جرائم و اقامه دعوی علیه مرتکبان جرائم مزبور نزد مراجع قضائی از طریق دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر مراجع قانونی صورت می‌پذیرد. در تهران دادسرای ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی رسیدگی به جرم فرار مالیاتی را به عهده دارد، در شهرستان‌ها نیز دادسرای عمومی همان شهر رسیدگی خواهد کرد.

حدود صلاحیت دادسرای ویژه جرائم اقتصادی تهران

دستورالعمل شرح وظایف نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران۱۳۹۹ریاست قوه­قضائیه، درباره صلاحیت دادسرای ویژه جرائم اقتصادی تهران ناحیه‌ی۳۲ دادسرا در خصوص تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به شرح ذیل می­پردازد؛

 • تحصیل مال از طریق نامشروع و یا کلاهبرداری از وزارتخانه‌ها، شرکت‌های دولتی، مؤسسات دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌های دولتی و خصوصی.
 • پولشویی در حدود گزارش مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد و دارایی با ضابطین خاص.
 • اعمال‌نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی در صورت تحصیل مال توسط مجرم یا دیگری.
 • جرایم موضوع فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران.
 • مداخله وزرا، نمایندگان مجلس و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری.
 • قاچاق کالا و ارز (حرفه‌ای، سازمان‌یافته و مستلزم مجازات حبس).
 • جرایم مالیاتی با اعلام سازمان امور مالیاتی یا ضابطین خاص.
 • تحصیل منفعت در معاملات دولتی.
 • اخذ پورسانت در معاملات خارجی.
 • اخلال کلان در نظام اقتصادی.
 • تدلیس (فریب) در معاملات دولتی.
 • تبانی در معاملات دولتی.
 • اخذ وجوه غیرقانونی.
 • جرائم گمرکی.
 • رشا و ارتشاء.
 • اختلاس.

مجازات جرم فرار مالیات برای اشخاص حقوقی

ارتکاب عمده جرم فرارهای مالیاتی به اشخاص حقوقی یا سازمان‌ها و شرکت‌ها منسب است و ارتکاب این جرم ممکن است توسط یکی از افراد مرتبط با شرکت، مثل حسابدار یا مدیرعامل صورت بگیرد. البته این موضوع اهمیتی ندارد، زیرا که جریمه فرار مالیات شامل کل شرکت خواهدبود و  همچنین فرد خاطی هم به مجازات خاص خود محکوم خواهدشد. اگر در یک شرکت اگر افراد دیگری از فرار مالیاتی اطلاع داشته باشند و این موضوع را به مراجع ذی­صلاح اطلاع ندهند، شریک جرم محسوب می‌شوند. مجازات قانونی برای مرتکبین این جرم به شرح ذیل عبارتند از؛

مجازات شخص حقوقی

 1. ممنوعیت هرگونه فعالیت شرکت برای۶ ماه تا۲ سال،
 2. محرومیت از هرگونه فعالیت اقتصادی به مدت۲ سال.

مجازات فردخاطی

 1. حبس تعزیری درجه۶ از۶ ماه تا۲ سال،
 2. محرومیت از هرگونه فعالیت اقتصادی به مدت۲ سال.

مجازات فرار مالیاتی مالیات برای اشخاص حقیقی

وقتی صاحب مشاغل یا کسب‌وکار کوچک از پرداخت مالیات خودداری کند، فرار مالیاتی اشخاص حقیقی رخ داده است. همچنین گاهی فرارهای مالیاتی به مالیات بر ارث و سایر مالیات‌ها هم مرتبط می‌شود. مجازت مرتکب یا مرتکبین به شرح ذیل عبارتند از؛

 • حبس تعزیری درجه۶  از۶ ماه تا۲ سال،
 • تحمل جرائم نقدی بین۲ تا۸ میلیون تومان،
 • تحمل۳۱ تا۷۴ ضربه شلاق،
 • محرومیت از حقوق اجتماعی بین۶ ماه تا۲ سال.

انواع مجازات جرم فرارمالیاتی

برای تنبیه مؤدیان بد حساب یا مؤدیانی که مالیات خود را به هر دلیلی پرداخت نمی‌کنند، جرائمی را به­ عنوان تنبیه در نظر گرفته است. در صورتی ­که مؤدیان تکالیف مالیاتی خود را رعایت نکنند، با جریمه­ هایی به شرح ذیل با ایشان برخورد خواهدشد؛

محاسبه مالیات به روش علی‌الراس

طبق قانون مالیت­ های مستقیم، اصل در نظام مالیاتی بر خود اظهاری گذاشته می‌شود، ولی ممکن است برخی مؤدیان از انجام تکالیف خود سرباز زنند که در این حالت کارشناس و مأمور مالیاتی خود برای بررسی و ارزیابی اطلاعات اقدام می‌کند. این شیوه درباره مؤدیانی لحاظ می‌شود که با سازمان امور مالیات همکاری نمی‌کنند و به نوعی فرار مالیاتی دارند و نوعی مجازات برای این افراد محسوب می‌شود. قانونگذار موارد زیر را مشمول علی‌الراس بودن مالیات می‌داند؛

 • عدم ارائه ترازنامه و صورت حساب سود و زیان در موعد مقرر،
 • غیرقابل رسیدگی بودن مدارک ارائه شده توسط اداره مالیات،
 • عدم ارائه ممیزی مدارک و گزارشات.
شکایت کلاهبرداری از برادر

محرومیت از معافیت و بخشودگی

طبق قانون مالیات‌های مستقیم و بنا به شرایط خاصی، مؤدی مالیاتی از پرداخت مالیات معاف می‌شود. البته به ­شرط این­ که اظهارنامه مالیاتی خود را به موقع تحویل بدهد. اگر اظهارنامه توسط مؤدی تسلیم اداره مالیات نشود، محرومیت از معافیت و بخشودگی به­عنوان مجازات این تخلف لحاظ می­شود.

جریمه و حبس

طبق قانون مالیات ­های مستقیم، قانون­گذار در موارد خاصی برای مؤدیانی که فرار مالیاتی مرتکب می‌شوند، مجازات جریمه و حبس در نظر گرفته است.

باطل شدن اسناد انتقال صوری

در برخی مواقع از مؤدیان به­ منظور فرار مالیاتی و دور زدن قوانین مالیاتی، اقدام به انتقال اموال و دارایی‌های خود به همسر یا فرزندان می‌کنند. سازمان امور مالیاتی در صورت احراز، مرجع صالح رسیدگی کننده به جرم فرار مالیاتی مؤدیان خاطی را با ابطال اسناد مذکور جریمه می‌کند.

جلوگیری از خروج بدهکارمالیاتی(ممنوع­ الخروج)

طبق قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی می‌تواند از خروج بدهکاران مالیاتی از کشور جلوگیری کند.

مجازات اداری و محرومیت از فعالیت

این نوع از مجازات مربوط به متخلفان سازمان‌های دولتی یا شهرداری‌ها است، یعنی اگر کارکنان سازمان‌های دولتی اگر فرار مالیاتی انجام دهند، علاوه‌بر مجازات‌های دیگر به مجازات اداری و محرومیت از فعالیت نیز محکوم می‌شوند.

همانطور که ملاحظه نمودید، پرونده‌های کیفری پیچیدگی­ های زیادی دارند. با بهره‌گیری از وکلای باتجربه‌  و مجرب موسسه حقوقی مهرپارسیان می­توانید، در این خصوص گام موثری در رسیدن به هدف نهایی(پیروزی در پرونده خود) برداشته  باشید. وکلای مبرز موسسه حقوقی مهرپارسیان، در حوزه دعاوی کیفری، با کلیه قوانین موجود و مربوط آشنایی کاملی دارند و به دلیل همین شناخت و تسلط، پس از بررسی پرونده یک راهکار مناسب جهت رسیدن به هدف نهایی، یعنی پیروزی انتخاب نموده و شما را در کلیه مراحل دعاوی خود، با مشاوره و راهنمایی موثرشان، همراهی می­نمایند. مطمئن باشید با انجام این امر شانس پیروزی در پرونده مذکور چند برابر خواهدشد و از این بابت خیالتان راحت خواهدبود.

جهت دریافت مشاوره با گروه مشاوره تخصصی موسسه مهرپارسیان از طریق شماره تماس ۸۸۶۶۳۹۲۵ یا ۸۸۶۶۳۹۲۶ یا ۸۸۶۶۳۹۲۷ با ما در ارتباط باشید.

_

نشانی دفتر وکالت وکیل مرجع رسیدگی به فرار مالیاتی در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک ۱۴- طبقه ۴- واحد ۹ و ۱۰

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف ۱۲ ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
انجام مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
معروف ترین وکیل کیفری تهران
وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معتبر ترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

۵/۵ - (۵ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *