زندگی من در ژاپن- بخش دوم

زندگی من در ژاپن- بخش دوم

زندگی من در ژاپن- بخش دوم


امروز با موضوع زندگی من در ژاپن- بخش دوم با شما خواهیم بود.

در قسمت اول مقاله به بررسی شرایط زندگی در ژاپن و مشخصه‌های جغرافیایی, سیاسی و اجتماعی سرزمین آفتاب پرداختیم. در این قسمت مشاورین حقوقی موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، برترین موسسه حقوقی مهاجرتی در ایران، به صورت مشروح، قوانین تابعیت و اقامت ژاپن را مورد بحث قرار خواهند داد.

نکات مهم زندگی من در ژاپن- بخش دوم

[stextbox id=’mehri’ direction=’rtl’]

سیستم تابعیت ژاپن مبتنی بر خون است یا خاک؟

– چگونه میتوان اجازه ی اقامت موقت ژاپن را دریافت کرد؟

– قبل از ورود به ژاپن چه اقداماتی را باید انجام داد؟

– آیا دانشجویان خارجی اجازه کار خواهند داشت؟

– چگونه می‌توان تابعیت ژاپن را کسب کرد؟

[/stextbox]

 

تابعیت و اقامت ژاپن

اولین قانون تابعیت و اقامت در ژاپن، قانونی است که در سال ۱۸۷۳ به تصویب رسید که تاکنون چندین بار مورد تغییر قرار گرفته است.

در حال حاضر اساس قانون تابعیت و اقامت در ژاپن قانونی است که در سال ۲۰۰۸ به تصویب رسیده است.

ژاپن کشوری است که قوانین تابعیت آن مبتنی بر اصل خون است، بدان معنی که اعطای تابعیت از خون ناشی می‌شود نه اینکه هرگاه کسی در خاک آن کشور متولد گردد بتواند تابعیت آن کشور را تحصیل نماید.

در ادامه به بررسی اطلاعات پایه ای سیستم مهاجرت ژاپن می‌پردازیم:

ورود به ژاپن

تمامی اتباع خارجه حتی کسانی که اجازه اقامت ژاپن را دارند بایستی در بدو ورود خود به کشور انگشت نگاری و شناسایی چهره شوند.

دلیل این امر جلوگیری از اقدامات تروریستی اعلام شده است و برخی افراد از این مقرره مستثنی هستند.

من جمله افراد زیر ۱۶ سال و برخی گروه‌های خاص همچون دیپلمات ها و اعضای مجلس.

هنگام ورود به ژاپن، همه خارجی‌ها بایستی ویزای کوتاه مدت دریافت کنند. بیش از بیست نوع ویزای کوتاه مدت ژاپن وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

ویزای کوتاه مدت برای شرکت درکنفرانس

ویزای کوتاه مدت تجاری

ویزای کوتاه مدت دیدارازاقوام

ویزای کوتاه مدت برای دیدار از دوست

ویزای توریستی

ویزای کوتاه مدت برای شرکت درمسابقات ورزشی

برای دسترسی به فهرست مدارک مورد نیاز هریک می‌توانید به سایت سفارت ژاپن در ایران مراجعه نمایید:

https://www.ir.emb-japan.go.jp/itpr_fa/visa_type.html

کار کردن در ژاپن

اتباع خارجه‌ای که خواستار کار کردن در ژاپن هستند در ابتدا نیاز به گرفتن ویزای کاری از سفارت یا کنسولگری ژاپن در خارج از این کشور را دارند.

بیش از ده ها مدل ویزای کاری وجود دارد، که هر یک به دارنده خود اجازه فعالیت در زمینه حرفه ای خاصی را می دهد. برای مثال، روزنامه نگاری، هنر، تحقیق، آموزش، مهندسی، مدیریت کسب و کار، خدمات بین المللی و غیره که اگر در طول مدتی که در ژاپن هستید شغل خود را تغییر دهید و این موقعیت شغلی جدید در شاخه دیگری تقسیم بندی شود، باید ویزای اقامت خود را نیز تغییر دهید.

برای واجد دریافت شناخته شدن در خصوص بیشتر ویزاهای کاری مدرک تحصیلی یا تجربه حرفه ای قابل توجه در زمینه های کاری مورد تقاضا لازم است.

بسیاری نیز نیاز به داشتن کارفرمای احتمالی به عنوان یک حامی مالی دارند. اجازه اقامت کاری شما میتواند برای یک دوره زمانی بین ۴ماه الی ۵سال صادر شود.

ادامه تحصیل در ژاپن

اتباع خارجه ای که قصد ادامه تحصیل در ژاپن را دارند نیز نیازمند اخذ ویزای تحصیلی از سفارت یا کنسولگری ژاپن می باشند.

جهت دریافت ویزا برخورداری از حمایت های مالی یک موسسه آموزشی و ارائه مستندات آن الزامی است. اجازه اقامت در دوره های بین ۳ ماه تا ۴ سال اعطا می شود و قابل تمدید است.

این ویزا اجازه کارهای انتفاعی را به دارنده خود نمی‌دهد و برای دریافت مجوز کار بایستی به صورت جداگانه اقدام کنید که این مجوز هم برای بیشتر از چند ساعت در هفته نخواهد بود.

اخذ اقامت ژاپن

در داخل خاک ژاپن بیشتر امور مربوط به مهاجرت همچون تمدید مهلت اقامت تغییر وضعیت اقامت یا اخذ مجوز ورود مجدد، توسط دفتر مهاجرت، که شعبه هایی سراسر کشور دارد، صورت می گیرد.

کارت اقامت ژاپن

کلیه اتباع خارجه که اجازه اقامت دریافت می‌کنند بایستی کارت اقامت خود را به محض ورود به ژاپن در فرودگاه دریافت کنند. کارت اقامت برای شما یک مدرک بسیار مهم محسوب می‌شود که به وسیله آن می‌توانید حساب بانکی باز کنید سیم کارت دریافت کنید یا گواهی نامه بگیرید و بسیاری موارد دیگر. این کارت حاوی اطلاعات شخصی شما همچون آدرس فعلی مدت اقامت و محل اقامت شما می باشد. تبعه خارجی ملزم است که همواره کارت اقامت خود را همراه داشته باشد.

تمدید اجازه اقامت در ژاپن

اکثر این مجوزها برای یک دوره ۳ تا ۵ ساله صادر شده و در صورتی که تمایل به ادامه اقامت خود دارید می‌توانید جهت تمدید این اجازه پیش از پایان اقامت خود به یکی از دفاتر مهاجرتی ژاپن مراجعه کرده و درخواست خود را ارئه دهید.

فرآیند این درخواست نسبتا ساده است و به طور معمول بین چند روز تا چند هفته به طول می‌انجامد.

شما در طول این پروسه مجاز خواهید بود به سکونت خود در ژاپن ادامه دهید حتی اگر مجوز اقامت قبلی شما در این مدت منقضی شود.

تغییر وضعیت اقامت در ژاپن

تغییر وضعیت اقامت نیز امکان پذیر است به عنوان مثال ممکن است بخواهید وضعیت اقامت خود را از ویزای توریستی به ویزای کاری تغییر دهید، در این صورت لازم است مدارک مورد نیاز وضعیت درخواستی خود را به یکی از ادارات مهاجرت ژاپن تسلیم کنید.

مجوز ورود مجدد

اتباع خارجه ای که بخواهند خاک ژاپن را برای مدتی بیش از یک سال ترک نمایند نیاز به کسب مجوز ورود مجدد خواهند داشت.

به عبارت دیگر آنها در صورت ترک ژاپن برای این مدت اجازه اقامت خود را از دست داده و اجازه ورود مجدد را می توان در دفاتر مهاجرت ژاپن نیز اخذ کرد. برای غیبت کمتر از یک سال مجوز ورود مجدد ضروری نخواهد بود.

اقامت دائم ژاپن

ساکنان خارجی که رفتار خوبی داشته اند و دارایی و توانایی کافی برای زندگی مستقل را دارا می‌باشند، در صورت چندسال اقامت متوالی در ژاپن می توانند، اقامت دائم خود را دریافت نمایند.

این بازه زمانی برای افراد متخصص و همسران اتباع ژاپنی ۵ سال و برای سایرین ۱۰ سال خواهد بود. دارندگان اقامت دائم محدودیتی برای کار نخواهند داشت.

اعطای تابعیت ژاپن

اتباع خارجه‌ای که شرایط ذیل را دارا باشند می‌توانند تابعیت ژاپن را کسب کنند:

– حداقل برای ۵ سال متوالی در خاک ژاپن اقامت داشته اند (برای افرادی که از طریق ازدواج اقامت ژاپن را کسب کرده اند این مدت کوتاه تر خواهد بود)

– در طول این مدت رفتار خوبی را از خود به نمایش گذاشته باشند.

– هیچ گاه در هیچ توطئه ای علیه دولت ژاپن دخالتی نداشته اند.

– مالک مبلغ سرمایه کافی بوده و یا این توانایی را داشته باشند که استقلال مالی خود را حفظ نمایند.

– خواهان نگهداری تابعیت کشور دیگری به طور همزمان با تابعیت ژاپن نباشند.

وکیل و مشاور حقوقی مهاجرت به ژاپن در تهران

جهت دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط مهاجرت به ژاپن و انتخاب وکیل پایه یک دادگستری جهت انجام پروسه پرونده مهاجرت به ژاپن با گروه وکلای مهر تماس بگیرید.

[stextbox id=’mehri’ direction=’rtl’]

تلفن های مشاوره با وکیل مهاجرت به ژاپن در تهران برای ساعات ۶ الی ۱۸ روزهای شنبه تا چهارشنبه و ۹ الی ۱۴ برای روزهای پنج شنبه به شرح زیر است.

۰۲۱-۸۸۶۶۳۹۲۵

۰۲۱-۸۸۶۶۳۹۲۶

۰۲۱-۸۸۶۶۳۹۲۷

۰۲۱-۸۸۶۶۳۶۲۸

۰۲۱-۸۸۷۹۹۵۶۲

دپارتمان حقوق مهاجرت موسسه حقوقی مهر پارسیان

[/stextbox]

 

ژاپنقوانین کلی مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه وکلای مهر| وکیل پایه یک دادگستری | 02188663925