امروز با موضوع شکایت از پلیس راه با شما هستیم. 

حضور پلیس راه به عنوان یک عامل بازدارنده در جاده‌ها با هدف پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات پیش بینی شده است. به نظر بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان حضور پلیس راه جایگاه قابل توجهی در جلوگیری از تصادفات رانندگی دارد اما برخی مواقع پلیس راه در اجرای وظایف قانونی که در برخورد با شهروندان یا مسافران به عهده دارد، ممکن است مرتکب تخلف یا جرمی شود.

از همین رو بسیاری از شهروندان در تماس با موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان همکار گروه وکلای مهر، خواهان اطلاعات در خصوص چگونگی شکایت از پلیس راه، مراجع صالح به رسیدگی تخلفات و جرایم پلیس راه می‌باشند.

در این نوشتار که توسط وکیل موسسه مهر پارسیان تهیه و تنظیم شده است نکاتی در خصوص نحوه شکایت از پلیس راه بیان شده است که برای شهروندان و مسافران می‌تواند مفید باشد.

سوالات متداول در خصوص شکایت از پلیس راه

 • پلیس راه در چه مواردی می‌تواند برگه جریمه صادر نماید؟
 • چنانچه پلیس راه اقدام به صدور قبض جریمه به ناحق نماید چه مجازاتی در انتظار مامور می‌باشد؟
 • آیا توقیف غیر قانونی خودرو جرم است؟
 • رسیدگی به شکایت از ماموران پلیس راه در چه مراجعی امکان‌پذیر است؟
 • خدمات گروه وکلای مهر در خصوص معرفی وکیل شکایت از پلیس راه چیست؟

چنانچه پلیس راهور در انجام وظایف قانونی خود مرتکب تخلف یا جرم شود شهروندان می‌توانند حسب مورد شکایات خود را تقدیم مراجع صالح نمایند. در این نوشتار به برخی تخلفات و جرایم رایج پلیس راه اشاره می‌کنیم:

جریمه غیرقانونی خودرو

افسران کادری و پیمانی پلیس راهور مطابق قانون می‌توانند خودرویی که از مقررات سرپیچی کرده است را جریمه نمایند. چنانچه راننده مدعی باشد جریمه اعمال شده غیر قانونی است به موجب ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، ظرف مدت ۶۰ روز مراتب اعتراض خود را با ذکر دلایل به اداره اجراییات رانندگی تسلیم کند.

اداره مذکور موظف است تا ۲۴ ساعت پس از وصول اعتراض بررسی لازم را انجام داده و در صورت غیر موجه دانستن اعتراض، مراتب را به معترض ابلاغ نماید. چنانچه معترض به اعتراض خود اصرار داشته باشد اداره اجراییات رانندگی، موضوع را جهت رسیدگی به واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی ارسال نماید.

واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی از یک قاضی با ابلاغ رییس قوه قضاییه و یک کارشناس راهنمایی و رانندگی با معرفی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی مربوطه تشکیل می‌شود. ریاست واحد مذکور با قاضی می‌باشد که پس از دریافت نظریه مشورتی کارشناس، اقدام به صدور رای می‌نماید و این رای قطعی می‌باشد.

مجازات مامور پلیس راه در خصوص صدور برگ جریمه به ناحق

تبصره ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در خصوص صدور برگ جریمه به ناحق توسط پلیس راهنمایی و رانندگی بیان داشته است که چنانچه ماموران پلیس به ناحق قبض جریمه صادر نمایند یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع داده باشند، علاوه بر جبران خسارت وارده به جرم گزارش خلاف واقع محکوم خواهند شد.

جرم گزارش خلاف واقع در ماده ۷۱۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده ۷۸ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح پیش بینی شده است.

توقیف غیر قانونی خودرو

سوالی که این روز‌ها بسیار مطرح می‌شود این است که آیا توقیف خودرو و حمل با جرثقیل توسط ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی و دیگر ماموران انتظامی، چنانچه غیرقانونی باشد جرم محسوب می‌شود؟ و اگر جرم می‌باشد مستند قانونی آن چیست؟ ماده ۶ قانون تخلفات رانندگی در این خصوص بیان می‌دارد: « مامورین راهنمایی و رانندگی به جز در موارد مصرح قانونی و موارد تصادفات منجر به جرح و قتل مجاز به توقیف وسیله نقلیه موتوری نمی‌باشند.»

مواردی که قوانین خاص تصریح به توقیف وسایل نقلیه دارند عبارتند از:

تصادفاتی که منجر به فوت یا جرح می‌شوند.

رسیدن جریمه یا خلافی به ده میلیون ریال

چنانچه راننده مدارک به همراه نداشته باشد. البته در صورت داشتن شناسنامه، خودرو توقیف نمی‌شود. شناسنامه اخذ و راننده مکلف است سریعا مدارک را به مامور برساند.

رانندگی بدون گواهینامه

مطابق قوانین ارتکاب دو تخلف همزمان از تخلفات ذیل موجب توقیف وسیله نقلیه خواهد شد:

حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا

تجاوز از سرعت مجاز تا ۳۰ کیلومتر

سبقت غیر‌مجاز در جاده‌های دوطرفه

عبور از چراغ مجاز

حرکت به نحو مارپیچ

توقف در محل پارک ممنوع به شرط عدم حضور راننده

توقف در پیاده‌رو در صورتی که راننده حضور نداشته باشد.

 

شکایت از پلیس راه با شماره تماس ۱۹۷

چنانچه در غیر مواردی که بیان شد پلیس راهنمایی رانندگی، وسیله نقلیه را توقیف نماید قانون ضمانت اجرایی برای پلیس پیش‌بینی نکرده است اما به نظر می‌رسد در این موارد نیز علی‌رغم عدم تصریح قانون‌گذار شهروندان یا مسافران می‌توانند با ارسال پیام به شماره ۱۹۷ که سامانه مرکز نظارت همگانی نیروی انتظامی است تخلفات پلیس را گزارش دهند.

 

وقوع جرم توسط پلیس راه در حین انجام وظیفه

چنانچه پلیس راه در حین انجام وظیفه مرتکب جرایمی همچون توهین، تهدید، گزارش خلاف واقع و غیره شود، شاکی می‌تواند در دادسرای نظامی علیه پلیس طرح شکایت نماید. دادسرای نظامی پس از تفهیم اتهام و انتساب جرم به پلیس، پرونده را با صدور کیفرخواست به دادسرای نظامی ارسال می‌دارد.

خدمات گروه وکلای مهر در خصوص معرفی وکیل شکایت از پلیس راه

نحوه شکایت از پلیس راه، چگونگی تنظیم شکواییه و احراز مراجع صالح جهت رسیدگی به شکایت از پلیس راه نیاز به تسلط و دانش حقوقی دارد. چنانچه شما عزیزان به دنبال شکایت از پلیس راه و احقاق حقوق خود می‌باشید قبل از هر اقدامی با وکیل پایه یک دادگستری مشاوره حقوقی داشته باشید.

موسسه حقوقی مهر پارسیان با بهره‌مندی از گروه وکلای مهر که همگی از وکلای پایه یک  دادگستری می‌باشند به صورت حضوری و تلفنی امکان مشاوره حقوقی را برای تمامی شهروندان فراهم نموده‌اند.

برای دریافت مشاوره حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری، همکار دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل دادگستری با سابقه قضایی،  همه روزه از ساعت‌های ۱۹ الی۹ و پنجشنبه‌ها۱۵ الی۹ با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

راههای ارتباطی با دفتر محمدرضا مهری

 • ۰۲۱-۸۸۷۹۵۴۰۸
 • ۰۲۱-۸۸۷۹۶۱۴۳

شماره های همراه

 • ۰۹۱۲۱۲۸۱۰۱۴
 • ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۵

تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۹

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی محمدرضا مهری

مقالات کیفری

۲۶ دیدگاه

 • من آبان ماه امسال از پلیس راه سبزوار به سمت تهران می‌آمدم که ۵عدد جریمه به اناوین مختلف برا بنده الکی جریمه نوشتن که خدا لعنت کنه اون پلیس متخلف راهنمایی رانندگی رو که اکثرأ رشوه بگیر هستن من میخوام برم شکایت کنم اگه واقعا رسیدگی بشه

 • با سلام.من دی ماه نود و هشت تصادف داشتم.پلیس در ابتدا من را متخلف اعلام کرد ولی با شهادت شاهدان تصادف تغییر نظر داد.موقعی که من متخلف شناسایی شدم گفتم من از شما شکایت می کنم و پلیس هم به تهدید گفت من هم می گویم تو صلاحیت رانندگی و روانی نداری ودیگه نمی زارن رانندگی بکنی.و همین الان برای ماشینت می تونم چهل تا قبض جریمه صادر بکنم.ایا می تونم به علت تهدید از پلیس راهنمایی شکایت بکنم؟؟؟

 • سلام ،پلیس راه من را در درمسیری که اصلا نرفته ام ۱۱۵هزار تومان جریمه کرده در صورتیکه که من اصلا در مسیر فوق نبودم همان روز سر کار بودم ماشین منم جلو اداره بوده نوشته نقص فنی خودرو ،عدم توجه به فرمان پلیس ، پی گیر شدم متوجه شدم شخصی با من بدلیل درگیری شخصی شماره ماشینم داده به دوستش که پلیس بوده عمداً منو جریمه کرده آنم در مسیری که نرفتم ، پی گیر شدم دیدم بخاطر جریمه ۱۱۵هزار تومانی باید یک میلیون تومان هزینه کنم قانونی گذاشتن که ماموران راهنمایی رانندگی دستشون باز باشه هرجوری خواستن سر مردم بلا بیارن ، آیا این انصافه هرکس رفیق مامور داشتن باشه انتقام شخصی بگیره میگن دلیل بیاره که آن مسیر نبودی خودشون سندشون چیه که من بودم ، گفت شما هر سندی دارین بیارین من ده برابر جریمه را میدم میگن‌ما ضابط قضایی هستیم مسئولان راهنمایی رانندگی کشور فکری به عدالتی و ظلم ماموران راهنمایی رانندگی استان گیلان بکنند واقعا اینجا دارن جنایت می کنند

 • سلام به علت نداشتن مدارک مامور ۴۰هزارتومان جریمه کرد بعد من کارت شناسایی کارم رو پیش گذاشتم ومدارک رو کمتر از ده دقیقه برایش بردم بعد مامور مدارک رو گرفت و گفت به علت همراه نداشتن مدارک باید ماشینمو خودم ببرم پارکینگ بعد برم پلیس راه مدارکم رو بگیرم ایا چنین حقی مامور داشته؟با تشکر

 • سلام من اردیبهشت نود ونه به علت همراه نداشتن مدارک ماشینمو بردن پارکینگ و بهم گفتن تو گواهینامه نداری، من اصرار کردم که خونمون نزدیکه سریعا مدارک رو میارم ماشین هم همینجا بمونه و سریعا برمیگردم اصلا توجهی نکردن و حتی با لحنی مسخره امیز حرف میزدن، منو دو روز فقط بخاطر همراه نداشتن گواهینامه و مدارک علاف کردن و جلوی راهنمایی رانندگی حتی سرباز جلوی در بهم توهین کردن
  میدونم که توهین کردن خلافه و میتونم شکایت کنم
  سوالم اینه:من بدون تخلف ماشینم تو راه متوقف شد و با اینکه به سن قانونی رسیدم و گواهینامه دارم میتونن به گمان نداشتن گواهینامه ماشینو ببرن پارکینگ؟

 • سلام در فروردین ۹۹در توجه کرونامن از جاده هراز جهت شیمی درمانی همسرم به تهران رفتم و پس از تزریقات درمسیر برگشت پلیس تهران با مشاهده مدارک اجازه ادامه مسیر داد و سپس پلیس مازندران به مدارک توجهی نکرد و جریمه کرد و گفت برو.ولی بعد متوجه شدم ماشینم رو توقیف هم زده.من محلی نبودم ولی بیش از ۵سال مستمرا در مازندران زندگی میکنم.که مدارک شامل گواهی پزشکی بیمارستانی و گواهی سکونتم توسط شورای اسلامی محل و پیامک عبور از عوارضی رفت وبرگشت بود. آیا میتوان از پلیس راه شکایت کنم و جریمه ودستور چتوقیف رو لغو کنم؟

 • سلام من عسلویه تو یه شرکت راه سازی راننده ی مهندسای اون شرکتم که بعضی وقتا باید علاوه بر اینکه چهار نفر رو باید سوار کنم وسایلشونو هم باید ببرم و با توجه به اینکه بعضی وقتا تو جاده خاکی و پر از دست انداز باید برم پشت ماشین رو یکم ارتفاعشو بیشتر کردم و پلیس بخاطر این افزایش ارتفاع ماشین منو برد پارکینگ بدون اینکه حرفامو گوش کنه انگ شوتی بودن بهم زد و گفت دروغ میگی تو کار شوتی هستی خلاصه گوش نکرد که نکرد و ماشینو برد پارکینگ .بنظر شما پلیسه حق داشت با اینوه من بهش گفتم شرایط کارم اینه ماشینو ببره پارکینگ یا فقط باید مدارکمو میگفرت تا ارتفاعشو درست کنم و بعد مدارکمو برم بگیرم؟

 • سلام وقت بخیر
  موتور سیکلت منو پلیس راه گرفت گفت چون شما مدارک و کلاه ایمنی نداارید باید برید پارکینگ . مدارک رو برای آنها بردم ولی توجهی نکردند اصرار به آزاد کردن کردمو و افسر دست به سینه بنده زدو منو هول داد برو گمشو اونور رییس پلیس راه هم منو تهدید کرده که میخواهی برات نویسم بخاطر به همزدن پاسگاه برات پرونده درست کنم. متاسفانه ۱۱۰ هم اونجا بود ولی داشت از اونا طرفداری میکرد
  من و داداشم فقط اونجا بودیم.میتونم ازش بخاطر توهین شکایت کنم

 • سلام . امتحان تپه پایه یک دارم امتحان میدهم . افسر ۳ مرتبه من رد کرده به عناوین مختلف وسط راه پا رو ترمز می گذاره با لحن توهین امیز من از ماشین پیاده می کنه با ۱۹۷ مطرح زیر بار نمی روند من باید به کجا مراجعه کنم

 • سلام من یک پرستار هستم وآزمایشات مربوط به covid 19 +antybady ها را هم در یک شرکت معتبر آزمایشگاهی میگیرم که البته کارشناس پرستاری هستم با ۹سال سابقه کار دربخش ویژه و به مدت ۳ ماه هم در بیمارستان کامکار قم با فراخوان نظام پرستاری رفتم و به این مرزو بوم خدمت کردم اما چند روز پیش که در حال رفتن در مسیر منزلی در تهرانپارس جهت گرفتن آزمایش pcrمیرفتم راهور نامحسوس مدارکم را گرفت ودرابتدا رشوه به مبلغ ۵م ریال درقباله نرفتن ماشین به پارکینگ از بنده مطالبه کرد که گفتم پرستارم و آزمایشاتی که از مردم گرفتم D. Cمیشود وخراب میشود باید ببرم آزمایشگاه که در جواب به من.گفت خفه دنبال ما بیا بعد با سرعت بالا جوری که من گمش کنم ولی به دلیله داشتن مدارکم دست ایشان مجبور شدم برم تا رسیدیم پارکینگ سفیر شرق وبعد از توهین و بی حرمتی به لباس من وجامعه پزشکی در جواب به او گفتم اگر این لباس رو از تنت در نیارم خودم از پرستاری کنار میکشم که بهشان بر خوردو کلی ماجرا برایم درآوردن و ۲تا تعهد دروغین که من به اجبار ودلیل آزمایشات مردم خراب میشد وباید غرامت میدادم گفتم باشه میدم بزار من برم گفت این ۲تا تعهد رو امضا کن گورت رو گم کن. که همان شب به ۱۹۷ زنگ زدم وماجرا را گفتم ولی متاسفانه با علم به اینکه میدانستم هملباس هستند پاسخ مناسبی دریافت نخواهم کرد و همان هم شد. حال از شما وکیل محترم تقا ضا دارم راهنماییم کنید که ۱_چگونه ماشین را از پارکینگ ترخیص کنم. ۲_چگونه این دونفر بیشعور یا بهتر فاقد شعور را بابت ضررو زیانی که به مبلغ۲میلیون میباشد (مدرک دارم) باز پس بگیرم و ادبشان کنم. ممنونم.

 • سلام ۵شنبه جهت ترخیص خودرو به پلیس +۱۰ مراجعه کردم تمامه مراحل تمام شد. دوباره شنبه پیام امد مراجعه شود پلیس +۱۰ که جهت پرداخت قبض پارکینگ روزی ۴۵۰۰ تومان محاسبه شد. من شکری هستم کارشناس پرستاری که ممنون از شما وکیل محترم که راهنمایی کردید سئوال قبلی بنده رو. توی قوانین نوشته روزی ۳۷۰۰ت تمامه پارکینگ های تهران غیر مسقف وخارج از طرح که پارکینگ سفیر شرق شامل این میشه. مبلغ مهم نیست ولی نهایت تاسف دارد که بابت این همه بی عدالتی به کجا میریم آینده چه خواهد شد.؟؟؟

 • سلام وقت بخیر
  من و پسر عموم یک موتور شراکتی خریدیم
  همه ی مدارک موتور تکمیله .بیمه .کلاه ایمنی .سند کارت موتور. ونداشتن جریمه
  امروز موتور پارک بود و فرمان اون قفل پلیس گشت راهور به همراه یک مامور نیرو انتظامی و سرباز وظیفه اومد بالا سر موتور و با چاگو قفل فرمان اونو داشتند میشکستند که من سر رسیدم ووقتی شاکی شدم به من گفتند به تو مربوط نیست
  منم باگوشیم فیلم ازشون گرفتم
  ووقتی متوجه شدن منو به بار کتک البته با لگد و پس گردنی گرفتند ومنو سوار ماشین کردند
  به من تهمت نیروی بیگانه و این چیز ها زدن که منم گفتم فقط سرباز رهبرم و جانمم براش میدم .
  خلاصه وقتی دیدند مدرکی ندارند گفتند یا پاک کن یا میگم داشتی موتور میدزدی ما شک کردیم دزدی اومدیم جلو تو تفنگ منو میخواستی برداری
  منم فیلمو پاک کردم که با ریکاوری برگردوندم
  من باید چکار کنم واقعا قانون همینه .بخدا نگاهم به جامعه انتطامی کشور عوض شد خدا ازشون نگذره

 • ممنونم از راهنمایتون
  اخه مامورین به من گفتن فیلم گرفتن خودش جرمه وزندان داره
  ولی خدایش اگه فیلم هم نمیگرفتم کسی باور نمیکرد حرف منو.فقط برای اثبات حرفم فیلم گرفتم.
  نمیخوام برای حق خودم کاری کنم بدتر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه وکلای مهر| وکیل پایه یک دادگستری | 02188663925