شکایت از پلیس راه

امروز با موضوع شکایت از پلیس راه با شما هستیم. 

حضور پلیس راه به عنوان یک عامل بازدارنده در جاده‌ها با هدف پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات پیش بینی شده است. به نظر بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان حضور پلیس راه جایگاه قابل توجهی در جلوگیری از تصادفات رانندگی دارد اما برخی مواقع پلیس راه در اجرای وظایف قانونی که در برخورد با شهروندان یا مسافران به عهده دارد، ممکن است مرتکب تخلف یا جرمی شود.

از همین رو بسیاری از شهروندان در تماس با موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان همکار گروه وکلای مهر، خواهان اطلاعات در خصوص چگونگی شکایت از پلیس راه، مراجع صالح به رسیدگی تخلفات و جرایم پلیس راه می‌باشند.

در این نوشتار که توسط وکیل موسسه مهر پارسیان تهیه و تنظیم شده است نکاتی در خصوص نحوه شکایت از پلیس راه بیان شده است که برای شهروندان و مسافران می‌تواند مفید باشد.

سوالات متداول در خصوص شکایت از پلیس راه

 • پلیس راه در چه مواردی می‌تواند برگه جریمه صادر نماید؟
 • چنانچه پلیس راه اقدام به صدور قبض جریمه به ناحق نماید چه مجازاتی در انتظار مامور می‌باشد؟
 • آیا توقیف غیر قانونی خودرو جرم است؟
 • رسیدگی به شکایت از ماموران پلیس راه در چه مراجعی امکان‌پذیر است؟
 • خدمات گروه وکلای مهر در خصوص معرفی وکیل شکایت از پلیس راه چیست؟

چنانچه پلیس راهور در انجام وظایف قانونی خود مرتکب تخلف یا جرم شود شهروندان می‌توانند حسب مورد شکایات خود را تقدیم مراجع صالح نمایند. در این نوشتار به برخی تخلفات و جرایم رایج پلیس راه اشاره می‌کنیم:

جریمه غیرقانونی خودرو

افسران کادری و پیمانی پلیس راهور مطابق قانون می‌توانند خودرویی که از مقررات سرپیچی کرده است را جریمه نمایند. چنانچه راننده مدعی باشد جریمه اعمال شده غیر قانونی است به موجب ماده 5 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، ظرف مدت 60 روز مراتب اعتراض خود را با ذکر دلایل به اداره اجراییات رانندگی تسلیم کند.

در مهر پارسیان بخوانید :  نمونه دادخواست تعدیل تقسیط مهریه

اداره مذکور موظف است تا 24 ساعت پس از وصول اعتراض بررسی لازم را انجام داده و در صورت غیر موجه دانستن اعتراض، مراتب را به معترض ابلاغ نماید. چنانچه معترض به اعتراض خود اصرار داشته باشد اداره اجراییات رانندگی، موضوع را جهت رسیدگی به واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی ارسال نماید.

واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی از یک قاضی با ابلاغ رییس قوه قضاییه و یک کارشناس راهنمایی و رانندگی با معرفی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی مربوطه تشکیل می‌شود. ریاست واحد مذکور با قاضی می‌باشد که پس از دریافت نظریه مشورتی کارشناس، اقدام به صدور رای می‌نماید و این رای قطعی می‌باشد.

مجازات مامور پلیس راه در خصوص صدور برگ جریمه به ناحق

تبصره ماده 5 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در خصوص صدور برگ جریمه به ناحق توسط پلیس راهنمایی و رانندگی بیان داشته است که چنانچه ماموران پلیس به ناحق قبض جریمه صادر نمایند یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع داده باشند، علاوه بر جبران خسارت وارده به جرم گزارش خلاف واقع محکوم خواهند شد.

جرم گزارش خلاف واقع در ماده 711 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده 78 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح پیش بینی شده است.

توقیف غیر قانونی خودرو

سوالی که این روز‌ها بسیار مطرح می‌شود این است که آیا توقیف خودرو و حمل با جرثقیل توسط ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی و دیگر ماموران انتظامی، چنانچه غیرقانونی باشد جرم محسوب می‌شود؟ و اگر جرم می‌باشد مستند قانونی آن چیست؟ ماده 6 قانون تخلفات رانندگی در این خصوص بیان می‌دارد: « مامورین راهنمایی و رانندگی به جز در موارد مصرح قانونی و موارد تصادفات منجر به جرح و قتل مجاز به توقیف وسیله نقلیه موتوری نمی‌باشند.»

در مهر پارسیان بخوانید :  شکایت از سردفتر اسناد رسمی

مواردی که قوانین خاص تصریح به توقیف وسایل نقلیه دارند عبارتند از:

تصادفاتی که منجر به فوت یا جرح می‌شوند.

رسیدن جریمه یا خلافی به ده میلیون ریال

چنانچه راننده مدارک به همراه نداشته باشد. البته در صورت داشتن شناسنامه، خودرو توقیف نمی‌شود. شناسنامه اخذ و راننده مکلف است سریعا مدارک را به مامور برساند.

رانندگی بدون گواهینامه

مطابق قوانین ارتکاب دو تخلف همزمان از تخلفات ذیل موجب توقیف وسیله نقلیه خواهد شد:

حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا

تجاوز از سرعت مجاز تا 30 کیلومتر

سبقت غیر‌مجاز در جاده‌های دوطرفه

عبور از چراغ مجاز

حرکت به نحو مارپیچ

توقف در محل پارک ممنوع به شرط عدم حضور راننده

توقف در پیاده‌رو در صورتی که راننده حضور نداشته باشد.

 

شکایت از پلیس راه با شماره تماس 197

چنانچه در غیر مواردی که بیان شد پلیس راهنمایی رانندگی، وسیله نقلیه را توقیف نماید قانون ضمانت اجرایی برای پلیس پیش‌بینی نکرده است اما به نظر می‌رسد در این موارد نیز علی‌رغم عدم تصریح قانون‌گذار شهروندان یا مسافران می‌توانند با ارسال پیام به شماره 197 که سامانه مرکز نظارت همگانی نیروی انتظامی است تخلفات پلیس را گزارش دهند.

 

وقوع جرم توسط پلیس راه در حین انجام وظیفه

چنانچه پلیس راه در حین انجام وظیفه مرتکب جرایمی همچون توهین، تهدید، گزارش خلاف واقع و غیره شود، شاکی می‌تواند در دادسرای نظامی علیه پلیس طرح شکایت نماید. دادسرای نظامی پس از تفهیم اتهام و انتساب جرم به پلیس، پرونده را با صدور کیفرخواست به دادسرای نظامی ارسال می‌دارد.

خدمات گروه وکلای مهر در خصوص معرفی وکیل شکایت از پلیس راه

نحوه شکایت از پلیس راه، چگونگی تنظیم شکواییه و احراز مراجع صالح جهت رسیدگی به شکایت از پلیس راه نیاز به تسلط و دانش حقوقی دارد. چنانچه شما عزیزان به دنبال شکایت از پلیس راه و احقاق حقوق خود می‌باشید قبل از هر اقدامی با وکیل پایه یک دادگستری مشاوره حقوقی داشته باشید.

در مهر پارسیان بخوانید :  قرارداد پیش فروش آپارتمان

موسسه حقوقی مهر پارسیان با بهره‌مندی از گروه وکلای مهر که همگی از وکلای پایه یک  دادگستری می‌باشند به صورت حضوری و تلفنی امکان مشاوره حقوقی را برای تمامی شهروندان فراهم نموده‌اند.

برای دریافت مشاوره حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری، همکار دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل دادگستری با سابقه قضایی،  همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

راههای ارتباطی با دفتر محمدرضا مهری

 • 021-88795408
 • 021-88796143

شماره های همراه

 • 09121281014
 • 09120067665

تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.

09120067669

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی محمدرضا مهری

رزرو وقت مشاوره تلفنی

پس از پرداخت با یکی از شماره های همراه تماس بگیرید
 • قیمت: 150,000 تومان

6 نظر

 • سید

  من آبان ماه امسال از پلیس راه سبزوار به سمت تهران می‌آمدم که 5عدد جریمه به اناوین مختلف برا بنده الکی جریمه نوشتن که خدا لعنت کنه اون پلیس متخلف راهنمایی رانندگی رو که اکثرأ رشوه بگیر هستن من میخوام برم شکایت کنم اگه واقعا رسیدگی بشه

 • کارشناس

  سلام اگه جریمه ها خلاف واقع انجام شده باشه قطعا با شکایت از پلیس به نتیجه میرسین

 • احمد ایرانی

  با سلام.من دی ماه نود و هشت تصادف داشتم.پلیس در ابتدا من را متخلف اعلام کرد ولی با شهادت شاهدان تصادف تغییر نظر داد.موقعی که من متخلف شناسایی شدم گفتم من از شما شکایت می کنم و پلیس هم به تهدید گفت من هم می گویم تو صلاحیت رانندگی و روانی نداری ودیگه نمی زارن رانندگی بکنی.و همین الان برای ماشینت می تونم چهل تا قبض جریمه صادر بکنم.ایا می تونم به علت تهدید از پلیس راهنمایی شکایت بکنم؟؟؟

 • کارشناس

  سلام اگه شهودی داشته باشین و بتونین اثبات کنید بله

 • علی

  سلام ،پلیس راه من را در درمسیری که اصلا نرفته ام ۱۱۵هزار تومان جریمه کرده در صورتیکه که من اصلا در مسیر فوق نبودم همان روز سر کار بودم ماشین منم جلو اداره بوده نوشته نقص فنی خودرو ،عدم توجه به فرمان پلیس ، پی گیر شدم متوجه شدم شخصی با من بدلیل درگیری شخصی شماره ماشینم داده به دوستش که پلیس بوده عمداً منو جریمه کرده آنم در مسیری که نرفتم ، پی گیر شدم دیدم بخاطر جریمه ۱۱۵هزار تومانی باید یک میلیون تومان هزینه کنم قانونی گذاشتن که ماموران راهنمایی رانندگی دستشون باز باشه هرجوری خواستن سر مردم بلا بیارن ، آیا این انصافه هرکس رفیق مامور داشتن باشه انتقام شخصی بگیره میگن دلیل بیاره که آن مسیر نبودی خودشون سندشون چیه که من بودم ، گفت شما هر سندی دارین بیارین من ده برابر جریمه را میدم میگن‌ما ضابط قضایی هستیم مسئولان راهنمایی رانندگی کشور فکری به عدالتی و ظلم ماموران راهنمایی رانندگی استان گیلان بکنند واقعا اینجا دارن جنایت می کنند

 • کارشناس

  سلام میتونین به موضوع اعتراض کنید

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *