وکیل تضمینی مالیات در تهران

وکیل تضمینی مالیات در تهران


با موضوع وکیل تضمینی مالیات در تهران با شما مخاطبان گرامی همراه هستیم.

یکی از دغدغه‌های اصلی اشخاص در جوامع کنونی بحث مالیات منصفانه است.

کشور ما در حال حاضر با تغییر فرایند اقتصادی به دنبال گسترش نظام مالیاتی است، تا با تاسی از کشورهای پیشتاز در این زمینه بتواند با بهره گیری از مالیات سر و سامانی به اقتصاد تک بعدی بدهد.

از این رو قوانین مالیاتی به سرعت در حال تغییر است.

در خلال این سیر سریع برخی مالیات‌ها به درستی اخذ نمی‌شود و تناسبی با اعمال افراد ندارد، بدینسان عده‌ای از افراد ناگزیر به فرار مالیاتی دست می‌زنند و برخی نیز با مالیات انباشته شده مواجه می‌گردند.

برای رهایی از مسایل و مشکلات مالیاتی توصیه گروه وکلای مهر به شما مخاطبان گرامی این است که، پیش از هرگونه اقدام و فعالیت اقتصادی با مشاوره صحیح و دقیق با وکیل تضمینی مالیات در تهران محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری با سابقه قضاوت راه را بر تحمیل مالیات بر خویش ببندید.

محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری به عنوان یکی از با سابقه ترین وکلای مالیاتی تهران هم اکنون آماده ارایه مشاوره و قبول وکالت در دعاوی مالیاتی می‌باشد.

اگر می‌خواهید با وکیل تضمینی مالیات در تهران محمدرضا مهری مشاوره شوید هم اکنون می‌توانید از طریق شماره‌های ثابت و خطوط موبایل درخواست مشاوره خویش را ثبت نمایید.

بسیار از الفاظ و مفاهیم مالیاتی به حدی پیچیده و دقیق هستند که نمی‌توان این قوانین را جدای از اصول علمی حقوقی تفسیر و بررسی کرد.

در این مقاله برخی مفاهیم و مبانی مالیاتی را به همراه تازه ترین اخبار مالیاتی روز کشور را بررسی کرده ایم تا خوانندگان گرامی بتوانند آگاهی مالیاتی خود را افزایش دهند.

نکات مهم وکیل تضمینی مالیات در تهران

  • منظور از اعتبار مالیاتی در ارزش افزوده چیست؟
  • نحوه محاسبه اخذ مالیات بر خودرو و املاک مسکونی؟
  • صاحبان مشاغل چه وظایف مالیاتی ای دارند؟

شرایط احراز هزینه قابل قبول مالیاتی 

آیین نامه اجرایی احراز شروط سه گانه موضوع بند (۹) ماده ۱۴۸اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم(هزینه های مربوط به جبران خسارت وارده مربوط به فعالیت و دارائی موسسه)

۱ . اعلام کتبی موضوع خسارت توسط مؤدی ( اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ایجاد خسارت به فعالیت و دارایی موسسه ، همراه با اسناد مدارکی که در اختیار دارد به اداره امور مالیاتی ذیربط.

۲ . احراز خسارت وارده از سوی اداره امور مالیاتی ذیربط پس از بررسی اسناد ومدارک ارائه شده توسط مؤدی و اطلاعات مکتسبه باتوجه به مستندات زیر:

۲ – ۱ . گواهی یا تائیدیه خسارت وارده از سوی مراجع ذیصلاح که متولی تشخیص  خسارت می باشند و یاهرگونه سند معتبر دیگری که خسارت وارده را تائید نماید.

۲ – ۲ . صورتجلسه یا صورتجلساتی که درخصوص ایجاد خسارت توسط مؤدی یا سایر مراجع ذیربط دراین زمینه تنظیم گردیده است.

۲ – ۳ . قراردادهای بیمه مربوط.

۳ . خسارت وارده طبق قانون و مقررات یا قراردادهای موجود جبران آن به عهده دیگری نبوده و یا درهرصورت از طریق دیگر جبران نشده باشد.

۴ . ارایه تعهد کتبی مؤدی مبنی بر اینکه این خسارت از طرف هیچ مرجعی جبران نشده است.

منظور از اعتبار_مالیاتی در ارزش افزوده چیست؟

اعتبار مالیاتی در ارزش افزوده مالیات و عوارض پرداختی توسط خریدار در زمان خرید کالا یا دریافت خدمات است که از مالیات ارزش افزوده فروش قابل کسر می باشد. شروط پذیرش ارزش افزوده های پرداختی توسط سازمان امور مالیاتی به شرح زیر است:

۱-فروشنده در سامانه مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده باشد.

۲-صورتحساب خرید مطابق نمونه مورد تایید سازمان امور مالیاتی باشد.

۳-فاکتور خرید متعلق به مودی مالیاتی باشد.

۴-مشخصات خریدار و فروشنده و قیمت کالا یا خدمات به صورت دقیق در صورتحساب ذکر شده باشد.

۵-کالاها یا خدمات ذکر شده جز کالاها و خدمات معاف از ارزش افزوده نباشند.

۶-مبلغ ارزش افزوده هر کالا یا خدمت در ردیف مربوطه محاسبه و ثبت شده باشد.

۷-مالیات ارزش افزوده به صورت جداگانه در سرفصل حسابداری ثبت شده باشد.

تکالیف مالیاتی صاحبان مشاغل با توجه به احکام اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم ( از ابتدای سال ۱۳۹۵)

تکالیف قانونی صاحبان مشاغل مشمولین گروه اول آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم.

این گروه از صاحبان مشاغل مکلف به نگهداری دفاتر روزنامه و کل یا سایر دفاتر حسب مورد دستی یا ماشینی( مکانیزه – الکترونیکی ) متکی به اسناد و مدارک می باشند.

تکالیف قانونی صاحبان مشاغل مشمولین گروه دوم  آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم.

این گروه از صاحبان مشاغل مکلفند برای هر سال مالیاتی اسناد و مدارک مربوط به معاملات خود از قبیل اسناد درآمدی فروش کالا یا ارائه خدمات و سایر درآمدهاو اسناد خرید کالا، خدمات و دارایی و سایر اسناد هزینه های انجام شده را به تفکیک و ترتیب تاریخ وقوع هر یک از رویدادهای مالی نگهداری و صورت درآمد و هزینه خود را ماهانه به شرح فرم ابلاغی بر اساس آن تنظیم نمایند.

تکالیف قانونی صاحبان مشاغل مشمولین گروه سوم آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم.

این گروه از صاحبان مشاغل مکلفند برای هر سال مالیاتی اسناد و مدارک مربوط به معاملات خود از قبیل اسناد درآمدی فروش کالا یا ارائه خدمات و سایر درآمدها و اسناد خرید کالا و خدمات و سایر اسناد هزینه های انجام شده را نگهداری و خلاصه درآمد و هزینه سالانه خود را به شرح فرم ابلاغی تنظیم نمایند.

آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۲۱۹ قانون مالیاتهای مستقیم، ابلاغی طی بخشنامه ۹/ ۹/ ۹۸ رئیس کل سازمان امور مالیاتی

ماده ۲۲- تبصره ۳- اظهارنامه مطابق مقررات، اظهارنامه ای می باشد که در خصوص اشخاص حقوقی حداقل شامل ترازنامه و حساب سود و زیان و برای صاحبان مشاغل مطابق مقررات فصل سوم آیین نامه موضوع ماده ۹۵ قانون تنظیم و تکمیل شده باشد.

عدم ارائه ترازنامه یا حساب سود و زیان یا صورت درآمد و هزینه یا خلاصه درآمد و هزینه همراه اظهارنامه مالیاتی و یا ابراز مبلغ صفر برای کل مبالغ هر یک از صورت های مالی مذکور یا صورت های فوق حسب مورد به منزله تسلیم “اظهارنامه مالیاتی مطابق مقررات قانونی” مربوط تلقی نمی گردد.

چه صورتجلساتی بایستی در اداره ثبت شرکتها ثبت و آگهی شود؟

همانطور که می دانیم مجامع شرکتها و هیات مدیره ی آنها بنا به دلایل متعددی تشکیل و برگزار میشود اما آیا ضرورتی به ثبت همه ی آنها در اداره ثبت شرکتها ( سامانه پذیرش تاسیس و ثبت تغییرات ) وجود دارد؟

با توجه به مفاد قانون تجارت ، ثبت و انتشار صورتجلسات زیر الزامی است:

ماده ۱۰۶ –  در مواردی که تصمیمات مجمع عمومی متضمن یکی از امور ذیل باشد یک نسخه از صورتجلسه مجمع باید به جهت ثبت به مرجع ثبت ‌شرکتها ارسال گردد:

۱ . انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان.

۲ . تصویب ترازنامه.

۳ . کاهش یا افزایش سرمایه و هر نوع تغییر در اساسنامه.

۴ . انحلال شرکت و نحوه تصفیه آن.

ماده ۱۲۸ – نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل باید با ارسال نسخه‌ای از صورتجلسه هیأت مدیره به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام و پس‌از ثبت در روزنامه رسمی آگهی شود.

گروه بندی مالیاتی مودیان حقیقی ( صاحبان مشاغل)

با توجه به آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ اصلاحی ق.م.م که از ابتدای ۱۳۹۵ قابل اجرا می باشد صاحبان مشاغل بر اساس شاخص ها و معیارهایی از قبیل  نوع و یا حجم فعالیت به شرح زیر گروه بندی شده اند .

گروه اول

گروه دوم

گروه سوم

بر اساس حجم فعالیت:

گروه اول _ مودیانی که؛

مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل آنها بیشتر از ۳۰ میلیارد ریال باشد و یا  ۱۰ برابر درآمد مشمول مالیات قطی شده ( قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ مالیات قطعی ( مجموع اصلی و متمم ) عملکرد ۱۳۹۱ و به بعد که تا تاریخ پایان دی سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد بیشتر از ۳۰ میلیارد ریال باشد .

گروه دوم _ مودیانی که؛

مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل بیشتر از ۱۰ میلیارد تا ۳۰ میلیارد ریال باشد و یا ۱۰ برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده ( قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ مالیات قطعی ( مجموع اصلی و متمم ) عملکرد ۱۳۹۱ و به بعد که تا تاریخ پایان دی سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد از ۱۰ میلیارد ریال تا ۳۰ میلیارد ریال باشد .

گروه سوم _ مودیانی که در گروه های اول و دوم قرار نمی گیرند جزء گروه سوم محسوب می شوند.

براساس نوع فعالیت :

اشخاص ذیل فارغ از حجم فعالیت یادشده از لحاظ انجام تکالیف جزء مودیان گروه اول محسوب می شوند.

۱ . دارندگان کارت بازرگانی ( وارد کنندگان و صادر کنندگان)

۲ . صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی و بهره برداران معادن دارای جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه ذیربط

۳ . صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر

۴ . صاحبان بیمارستانها ، زایشگاه ها ، کلینیک های تخصصی

۵ . صاحبان مشاغل صرافی

۶ . فروشگاه های زنجیره ای دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه ذیربط

مجازات‌های مالیاتی

با توجه به ماده ۲۷۴ الحاقی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱/ ۰۴/ ۱۳۹۴ که از ابتدای سال ۱۳۹۵ قابل اجرا می باشد و در آن از ” مجازات های درجه ۶ ” نام برده شده است ، مجازات‌های یادشده در قانون مجازات ، به شرح زیر احصاء گردیده است:

۱ . حبس بیش از شش ماه تا دو سال

۲ . جزای نقدی بیش از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال

۳ . شلاق از سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه و تا نود و نه ضربه در جرائم منافی عفت

۴ . محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از شش  ماه تا پنج سال

۵ . انتشار حکم قطعی در رسانه‌ها

۶ . ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال

۷ . ممنوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال

۸ . ممنوعیت از اصدار برخی از اسناد تجاری توسط اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

ماده ۵ – فرایند کلی ثبت معاملات و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مؤدیان به صورت زیر است:

الف – صورتحساب الکترونیکی، توسط فروشنده از طریق سامانه مودیان صادر می­شود. در مورد مؤدیانی که مستقیما با مصرف کننده نهائی ارتباط دارند، عملیات ثبت فروش و صدور صورتحساب الکترونیکی، توسط پایانه فروشگاهی انجام می­شود.

ب – در صورتی که خریدار، مصرف کننده نهائی نبوده و خود عضوسامانه مؤدیان باشد، صورتحساب الکترونیکی صادر شده توسط فروشنده، به صورت خودکار به کارپوشه وی در سامانه مؤدیان منتقل می­شود و به عنوان اعتبار مالیاتی برای او منظور می شود.

بصره – مؤدیان مالیاتی مکلفند ظرف مدت سی روز از تاریخ درج صورتحساب الکترونیکی در کارپوشه مؤدیان نسبت به اعلام پذیرش یا عدم پذیرش این صورتحساب­ها اقدام کنند. عدم اظهارنظر ظرف مدت مذکور به منزله تأیید صورتحساب مربوط می‌باشد.

توصیه مهم برای مودیان سال اولی مشاغل

اگر چنانچه به تازگی شغلی برای خود دست و پا کرده‌اید لازم است بدانید که طبق قانون باید ۴ ماه بعد از شروع به فعالیت ، این موضوع را کتباً به سازمان امور مالیاتی ( واحد مالیاتی محل استقرار خود) اطلاع بدهید، در غیر این صورت، نه تنها معافیت های مالیاتی شما از بین می رود بلکه مشمول جریمه خواهید شد.

مطابق قانون، اگر ظرف ۴ ماه پس از شروع به کار، موضوع را به سازمان امور مالیاتی اطلاع ندهید، هم معافیت ها ( از جمله معافیت مالیاتی پایه سالانه ) از بین می رود و هم ۱۰ درصد مالیات متعلقه را باید جریمه بپردازید.

فرمول اخذ مالیات بر خودرو و املاک مسکونی

بر اساس آنچه کمیسیون تلفیق مجلس گزارش داده، واحدهای مسکونی و انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که دارای ارزش‌های ذیل باشند، در سال آینده مشمول مالیات هستند:

واحد مسکونی با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر به نرخ زیر مشمول مالیات می‌شود:

۱ ــ نسبت به مازاد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان، یک در هزار

۲ ــ نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان، دو در هزار

۳ ــ نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان، سه در هزار

۴ ــ نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان، چهار در هزار

۵ ــ نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا، پنج در هزار

بر اساس این مصوبه، اگر خانه‌ای ۱۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد، صاحب این واحد مسکونی باید سالانه پنج میلیون تومان مالیات پرداخت کند، اگر خانه‌ای ۲۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب آن باید سالانه ۲۵ میلیون تومان مالیات بپردازد.

مالیات خودروهای لوکس:

۱ ــ نسبت به مازاد یک تا ۱.۵ میلیارد تومان، ۰.۵ درصد

۲ ــ نسبت به مازاد ۱.۵ تا سه میلیارد تومان، یک درصد

۳ ــ نسبت به مازاد سه میلیارد تومان به بالا، ۱.۵ درصد

بر این اساس، خودروی سه میلیارد تومانی، مالیات سالانه ۱۵ میلیون تومان و خودروی پنج میلیارد تومانی نیز مالیات سالانه ۳۰ میلیون تومان را باید پرداخت کند.

وکیل تضمینی مالیات در تهران

همراهان گرامی دفتر وکالت محمد رضا مهری

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل تهران به یکی از راههای زیر اقدام کنید.

ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل تضمینی مالیات در تهران

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۱

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۲

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۴

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۵

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۹

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل تضمینی مالیات در تهران

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۴

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۹

۰۹۱۲۱۲۸۱۰۱۴

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.

حداکثر ظرف ۱۲ ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.

وکیل تضمینی مالیات در تهران

مقالات تجاریمقالات کیفری

وکیل تضمینی مالیات در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *