رفع اثر از سوء پیشینه

تعریف سوء پیشینه کیفری

همان‌گونه که از عنوان سوء پیشینه کیفری پیداست، اگر فردی مرتکب جرم، البته جرایم برشمرده در قانون شود، به ‌دلیل ذهنیتی که در جامعه از ان فرد ایجاد می‌شود، سوء پیشینه‌ای برای او در نظر گرفته می‌شود. این واژه بار منفی دارد. موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که فرد بخواهد به استخدام نهاد‌های مختلف کشوری درآید و به گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه‌ی کیفری نیاز داشته باشد. تعریف پیشینه در لغت سابقه هر چیز و هر امرى را گویند. اسم دیگر ان سابقه است.

تعریف سابقه کیفری و مصادیق ان در قانون

طبق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، افرادی که مرتکب جرمی می‌شوند و مجازات ان‌ها به شرح زیر باشد دارای محکومیت موثر کیفری هستند و تا پایان این موارد نمی‌توانند گواهی عدم سوء پیشینه بگیرند و پس از گذشت این زمان‌ها با توجه به نوع جرم، پاک نخواهد شد، اما در استعلامات در سابقه ذکر نخواهد شد.

قانون مجازات اسلامی با اصلاحاتی که در سال‌های اخیر در ان صورت گرفته، مجازات‌ها را درجه بندی کرده است. درجات مختلف، شدید یا خفیف بودن جرایم را مشخص می‌کند؛ بنابراین قانون‌گذار هم با تمام مجرمان برخورد یکسانی اتخاذ نکرده و با هر یک به تناسب جرم ارتکابی برخورد کرده است.

ماده‌ ۲۵ این قانون در تکمیل ماده ۱۹، بحث «مجازات تبعی» را مطرح می‌کند. اعمال مجازات‌های تبعی بر خلاف مجازات تکمیلی الزامی است و خود به خود اعمال می‌شود؛ بنابراین مجرم با ارتکاب جرم تبعات ان را نیز می‌پذیرد.

انچه عامه مردم به ان سوء پیشینه کیفری می‌گویند، در لفظ قانون‌گذار، «محکومیت موثر کیفری» است. جرایم درجه‌ یک تا پنج در این ماده به دنبال خود مجازات‌های تبعی را می‌آورند و این همان محکومیت موثر کیفری است.

در مهر پارسیان بخوانید :  وکیل اجرای احکام کیفری ونک

ماده ۲۵ – محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

الف- پس از ۷ سال در محکومیت به مجازات‌ های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی در سابقه درج نخواهد شد

ب- پس از ۳ سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی ‌علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه ۴

پ- ۲ سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از ان باشد و حبس درجه ۵

تبصره ۱ ـ. در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود، لکن در گواهی ‌های صادره از مراجع ذی‌ربط منعکس نمی‌شود، مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات

تبصره ۲ – در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی ان نیز رفع می‌شود.

تبصره ۳ – در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت‌های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌شود.

تعریف گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه مدرکی است که افراد در زمان استخدام، دریافت معرفی‌نامه و غیره به ان نیاز پیدا می‌کنند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد در زمان استخدام و یا دریافت معرفی نامه رسمی و غیره احتیاج به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشید و ندانید برای دریافت چنین گواهی باید چه کار و به کجا مراجعه کنید.

در مهر پارسیان بخوانید :  دادسرای جرایم بهداشتی تهران

در اجرای تبصره ۱ ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ در خصوص افرادی که سابقه محکومیت کیفری داشته، اما سابقه ان‌ها در حال حاضر موثر نیست آیا فرم شماره یک (فاقد سابقه کیفری) یا فرم شماره ۲ (فاقد سابقه موثر کیفری) صادر و به وی تحویل می‌شود یا خیر؟

با توجه به اینکه صرفا محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی طبق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ محکوم علیه را در مدت‌های مقرر در ذیل این ماده از حقوق اجتماعی محروم می‌کند. بنابراین در غیر موارد مذکور در بند‌های ذیل این ماده محکوم علیه فاقد سابقه کیفری محسوب می‌شود و لزومی به درج در گواهی صادره نیست و باید گواهی عدم سوء‌پیشینه کیفری صادر شود.

مدارک لازم جهت دریافت تشخیص هویت (گواهی عدم سوء پیشینه)

این خدمت درحال حاضر فقط در دفاتر تهران بزرگ، کرج، مشهد، اصفهان، اهو از، ارومیه، یزد، کرمان، قم، رشت، کرمانشاه ارائه می‌شود

۱- اصل و کپی شناسنامه

۲- اصل و کپی کارت ملی

۳- یک قطعه عکس جدید رنگی تمام رخ زمینه سفید بدون عینک (برای خانم‌ها بدون آرایش)

۴- معرفی نامه از محل کار و یا تکمیل فرم درخواست

۵- همراه داشتن کد پستی ۱۰ رقمی به همراه آدرس کامل پستی

۶- پرداخت هزینه‌های زیر از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر

توجه: واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

: در صورت نیاز به نسخه دوم و سوم گواهی عدم سوء پیشینه باید مبلغ(پانزده هزار تومان) است که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود.

در مهر پارسیان بخوانید :  عفو محمد علی نجفی

تذکر ۱: افرادی که برای سفارتخانه‌های خارج از کشور نیاز به عدم سوء پیشینه دارند، باید اصل گذرنامه و کپی صفحه اول ان را به عنوان معرفی نامه ارائه کنند.

تذکر ۲: دفاتر به هیچ وجه حق انگشت نگاری برای افراد بالای ۷۰ سال را نداشته و این افراد در تهران باید به اداره سجل کیفری دادسرای تهران واقع در خیابان انقلاب – روبروی دانشگاه تهران- خیابان ۱۲ فروردین- ساختمان تبریزچی و در شهرستان بر اساس اعلام پلیس آگاهی  مراجعه کنند.

تذکر ۳: اتباع خارجی جهت دریافت گواهی تشخیص هویت در تهران باید به پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا واقع در خیابان دکتر شریعتی، نبش خیابان معلم، پشت فروشگاه اتکا و در شهرستان‌ها به اداره اتباع خارجی مراجعه کنند.

نرخ این خدمت در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با احتساب هزینه پستی مبلغ(15 هزار و 800 تومان) است که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود.

رفع اثر از سوء پیشینه

هر چند که در قانون، سازوکار رفع اثر از سوء پیشینه کیفری مشخص شده است اما در عمل دادستارنی ها به این وظیفه قانونی عمل نمی کنند. برای ایجاد رویه واحد جهت رفع اثر از سوء پیشینه؛ لزوم تدوین آیین نامه و یا دستور العمل، ضروری به نظر می‌رسد.

دفتر وکیل خوب کیفری در تهران

دفاتر وکالت گروه وکلای مهر، وابسته به موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، به عنوان تخصصی ترین موسسه حقوقی کشور، دارای نماد اعتماد تجارت الکترونیک، جهت قبول وکالت در پرونده‌های کیفری در سراسر کشور اعلام آمادگی می‌نماید. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی آنلاین با برترین تیم وکلای ایران با ما تماس بگیرید.

دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای مهر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *