وکیل مالیات شرکت‌های شمال تهران | گروه وکلای مهر پارسیان | 02188663925
وکیل مالیات شرکت‌های شمال تهران

امروز با موضوع وکیل مالیات شرکت‌های شمال تهران با شما مخاطبان گرامی همراه هستیم.

با توجه به متمرکز بودن عمده شرکت‌ها در ناحیه شمال تهران موسسه حقوقی مهر پارسیان خدمات ویژه مشاوره حقوقی مالیاتی و قبول پرونده‌های مالیاتی را به نواحی شمال تهران در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارایه می‌دهد.

نکات مهم وکیل مالیات شرکت‌های شمال تهران

مرور زمان در نظام مالیاتی ایران به چه شکل است ؟

دادن اظهارنامه مالیاتی چه مزیتی در بحث مرور زمان دارد؟

آیا مالیات‌ها مشمول مرور زمان می‌شوند؟

یکی از تکالیف سازمان امور مالیاتی دربرابر مودیان این است که در مهلت های قانونی، اقدام به محاسبه و مطالبه مالیات نماید و نه زمانی دیگر.

این امر بدین سبب است که رابطه مودیان با سازمان امور مالیاتی دارای پارامتر مشخصی باشد و مبین محدوده زمانی مشخص و شفاف باشد و به نحوی نباشد که سازمان امور مالیاتی بتواند در هر زمانی به بهانه محاسبه و مطالبه مالیات، نظام مالی و حساب و دارایی مالیات دهندگان را در معرض بی ثباتی و ریسک قرار دهد.

وفق مواد ۱۵۶ و ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم ایران، سازمان امور مالیاتی نمی‌تواند در خارج از مهلت‌ها قانونی تعیین شده در قانون، اقدام به محاسبه و مطالبه مالیات از شرکت‌ها  نماید.

آیا مرور زمان مالیاتی شامل  اشخاصی که اظهارنامه مالیاتی داده‌اند می‌شود؟

وفق ماده ۱۵۶ قانون مالیات های مستقیم ایران، مرور زمان مالیاتی برای اشخاصی که اظهارنامه مالیاتی، تسلیم کرده‌اند را به طور کلی یک سال، بیان کرده است.

روش محاسبه و اعمال مرور زمان یک ساله در مورد اشخاصی که اظهارنامه مالیاتی تسلیم کردند بدین ترتیب است که رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی اشخاصی که در مهلت قانونی اقدام به تسلیم اظهارنامه مالیاتی نموده اند حداکثر در ظرف زمانی یکساله خواهد بود.

در مهر پارسیان بخوانید :  دفتر وکیل ملک در ونک

اگر سازمان امور مالیاتی در مهلت‌های قانونی مذکور در بالا اقدام به رسیدگی مالیاتی نموده باشد می‌تواند برابر قانون و مدارک ابرازی، مالیاتی کمتر یا بیشتر از مالیات ابراز شده بوسیله مودی را محاسبه و مطالبه نماید در غیر این صورت چنین امکانی را نخواهد داشت.

به تعبیر دیگر، در هر دو مورد یاد شده فوق  اگر سازمان امور مالیاتی در مهلت های قانونی که بیان شد اقدام به رسیدگی و صدور برگ تشخیص مالیات یا ابلاغ برگ تشخیص مالیات ننموده باشد اظهارنامه مالیاتی که شخص حقیقی برای مالیات بر مشاغل خودش داده است قطعی، قلمداد می‌گردد.

در این موارد سازمان امور مالیاتی، فقط می‌تواند بر اساس ارقام و مندرجات اظهارنامه مالیاتی، نسبت به محاسبه و وصول مالیات اقدام کند و نسبت به آنچه که در اظهارنامه مالیاتی، به وسیله مالیات دهنده (مودی) ابراز شده است حق تشخیص بیشتر را نخواهد داشت.

آیا مرور زمان مالیاتی برای اشخاصی که اظهارنامه مالیاتی نداده‌اند را شامل می‌شود؟

وفق ماده ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم در مورد این دسته از مالیت دهندگان، مرور زمان مالیاتی، 5 سال از تاریخ سررسید پرداخت مالیات است.

پس از گذشت ۵ سال ، دیگر سازمان امور مالیاتی نمی‌تواند از این اشخاص مطالبه مالیات نماید.

مرور زمان مالیاتی برای اشخاصی که ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی نبوده‌اند چه میزان است؟

برابر ماده ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم در مورد مودیان مالیاتی که ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی نبودند مرور زمان مالیاتی، پنج سال از تاریخ سررسید پرداخت مالیات خواهد بود.

پس از گذشتن ۵ سال مذکور، سازمان امور مالیاتی نخواهد توانست از این اشخاص، مطالبه مالیات نماید.

در مهر پارسیان بخوانید :  دادسرای ناحیه 5 صادقیه تهران

البته اگر سازمان امور مالیاتی، ظرف این ۵ سال اقدام به صدور و ابلاغ برگ تشخیص مالیات نموده باشد مرور زمان مالیاتی در این مورد به حساب نمی آید.

سازمان امور مالیاتی می تواند از این دسته از مالیات دهندگان، حتی در ادامه ۵ سال نیز اقدام به مطالبه و وصول مالیات کند.

وکیل مالیات شرکت‌های شمال تهران

تهران- گاندی جنوبی- خیابان 14- پلاک14- طبقه4- واحد 9- دفتر وکالت دکتر مهری

برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری، وکیل دادگستری شمال تهران و همکار دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل دادگستری با سابقه قضایی، همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

راه‌های ارتباطی با دفتر وکیل محمد رضا مهری

021-88663925

021-88663926

021-88663927

021-88663628

021-88795408

021-88796143

شماره های همراه وکیل مالیاتی شرکت ها شمال تهران

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق شماره های اعلامی امکان پذیر است.

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی محمدرضا مهری