امروز با موضوع وکیل ملک اهر با شما مخاطبان گرامی همراه هستیم.

وکیل ملک اهر توضیح داد:

بافت ساختمانی در شهر اهر عمدتا متشکل از خانه های ویلایی است.

اما با رشد شهر نشینی شهرک های جدیدی در اهر ساخته شده و برخی در دست تاسیس است.

این قسمت جدید التاسیس شهر بافت آپارتمانی دارد.

اما ویژگی بارز اهر از قدیم الایام باغ شهر بودن آن است و باغات زیبای اهر و محصول سیب تابستان آن زبانزد است.

از دیگر سو اهر بازارهای غنی و قدیمی ای دارد به طوریکه یکی از بهترین بازار های آذربایجان پس از تبریز است.

این بازار دارای تزئیناتی است که در بازار های شهر های دیگر کمتر دیده می شود.

قسمت عمده آن ۲ طبقه و دارای راسته های مستقیم و دارای گنبد های تماما آجری است.

پوشش سقف بازار به صورت کلمبو می باشد ولی در یک قسمت از بازار پوشش به صورت کاربندی می باشد و دیوار مغازه ها خشتی و سقف مغازه ها چوبی می باشد.

سردرب مغازه ها هم قبلا گچبری و با نقوش اسلیمی تزئین شده بودند.

بنای بازار در قدیم با تیر و حصیر بوده است ولی مرحوم رشیدالملک حکمران ارسباران، تغییرات و تعمیرات کلی در بنای آن داد و پس از اتمام تعمیرات در شب مبارک نیمه شعبان ۱۳۲۱ هجری قمری آن را افتتاح نمود .

بازار اهر دارای چهار شاخه است:

۱- راسته بازار

۲- بازار نصیر بیک

۳- بازار جعفر قلی خان

۴- بازار کفاشان

بنای بازار سرپوشیده اهر دارای چندین ورودی با نوشته سردر «نصیر بیگ» بوده که تقریباً دست نخورده باقی مانده است.

راسته سه دکانلار و راسته مسجد سفید به اضافه محله قلعه قاپوسی از مراکز دادوستد در اهر به شمار می‌رفته است.

بازار مسگران (مسگرخانه)، بازار کلاه‌دوزان، راسته آهنگران، میدان دواب، میدان تره‌بار از دیگر بخش‌های بازار است.

راسته اوش دکانلار یا سه دکانلار (بازار حلاجـان) از مراکز قدیمی داد و ستد در اهر به شمار می‌رود که اغلب مردم و روستائیان اطراف برای تامین نیاز های خود از جمله وسایل بافت فرش و حلاجی به این بازار مراجعه می کنند. این بازار به علت رونق اقتصادی خاص خود در عصر قاجار از اهمیت بالایی برخوردار بوده است با وجود گذشت زمان هنور هم انجام برخی شغل های سنتی و کارهای دستی در این راسته ادامه دارد.

در مقاله وکیل ملکی اهر از یک سو به بررسی عقد بیع  که اساس انتقال مالکیت املاک است می پردازد و از سوی دیگر قرارداد بایسته های قرارداد مشارکت در ساخت را بررسی می نماید.

اگر به دنبال بهترین وکیل ملکی در اهر هستید ما به شما دکتر محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری با سابقه قضاوت را معرفی می نماییم.

نکات مهم وکیل ملک اهر و آذربایجان شرقی

بهترین وکیل ملکی اهر را از کجا پیدا کنیم

برای فسخ معامله ملک چیکار کنیم

راه ابطال معامله ملک چیست ؟

وکیل ملکی اهر در خصوص ارکان عقد بیع گفت

ایجاب و قبول

وکیل ملکی اهر بیان داشت ایجاب یعنی ایجاد قرارداد و قبول یعنی پذیرش قرارداد ایجاد شده. ایجاب از طرف فروشنده و قبول از طرف خریدار است؛ مثلاً فروشنده به خریدار بگوید فلان ماشین را به مبلغ بیست میلیون تومان به تو فروختم و خریدار هم قبول کند. قبولی قرارداد با رضایت و اراده‌ی خریدار، شرط صحت عقد بیع می‌باشد.

متعاملین (خریدار و فروشنده)

وکیل ملکی اهر گفت خریدار و فروشنده متعاملین عقد بیع محسوب می‌شوند. از شرایط صحت این عقد، اهلیت دو طرف معامله است، یعنی طرفین معامله باید عاقل و بالغ و رشید باشند و برای انعقاد عقد، رضایت و قصد کامل داشته باشند.

مبیع

وکیل ملکی اهر  توضیح داد :سومین رکن در عقد بیع، مورد معامله (مبیع) است. بر اساس قانون، مبیع مال یا عملی است که هر یک از طرفین معامله تسلیم یا ایفای آن را متعهد می‌شوند. مورد معامله ممکن است تسلیم مال، انجام عمل یا ترک عملی باشد. برای صحت عقد، مورد معامله باید مالیت داشته و همچنین قابلیت خرید و فروش و انتقال داشته باشد.

ثمن

وکیل ملکی اهر  بیان کرد :رکن بعدی در عقد بیع، ثمن است. ثمن در واقع بهای مال مورد معامله است که خریدار به فروشنده پرداخت می‌کند.

شرایط صحت عقد بیع

برای این‌که عقد بیع از نظر قانون صحیح باشد، باید موارد زیر در آن رعایت شود:

اراده طرفین معامله

وکیل ملکی اهر  اینگونه پاسخ داد در عقد بیع، طرفین معامله باید دارای قصد و رضای کامل باشند و مطابق اصل حاکمیت اراده، قرارداد بین خود را آزادانه و با اراده‌ی تام و بدون هیچ اجبار یا اکراهی منعقد کنند.

 اهلیت طرفین معامله

وکیل ملکی اهر به ما گفت در این‌جا منظور از اهلیت، اهلیت استیفا می‌باشد به این معنی که هر دو طرف معامله باید بالغ، عاقل و رشید باشند؛ یعنی هم به بلوغ و رشد عقلی و هم به سن رشد قانونی (۱۸ سال تمام) رسیده باشند تا معامله‌ای که بینشان بسته می‌شود

از نظر قانونی صحیح و نافذ باشد.

جهت معامله

وکیل ملکی اهر  در این خصوص بیان داشت جهت معامله به معنی هدف و انگیزه‌ی طرفین معامله در انعقاد آن است. معمولاً در متن قرارداد، انگیزه‌ی معامله قید نمی‌شود ولی اگر ثابت شود که جهت معامله مشروع نیست و سبب ایجاد خسارت به منافع عمومی است، آن معامله باطل می‌باشد.

بیع

برای صحت عقد بیع، مبیع یا همان مورد معامله باید دارای شرایط زیر باشد:

موجود بودن مبیع

از آن‌جایی که عقد بیع یک عقد معین است، مورد معامله باید در هنگام عقد موجود باشد و خرید و فروش مالی که وجود خارجی ندارد، باطل است.

مالیت مبیع

به دلیل این‌که عقد بیع در دسته‌ی عقود معاوضی است (عقدی که هر یک از طرفین عوضی را در مقابل مال دیگری ارائه می‌کنند)، باید مالیت داشته باشد و مالیت مبیع، منفعت عقلایی داشته باشد؛ مثلاً معامله کردن یک عدد سنگ کوچک بی ارزش که هیچ منفعتی ندارد، صحیح نیست و همچنین معامله‌ی شراب و خوک که شرعاً مال دارای منفعت محسوب نمی‌شوند، صحیح نمی‌باشد.

قابل خرید و فروش بودن مبیع

مبیع باید قابلیت نقل و انتقال داشته باشد و خرید و فروش مالی که سبب آسیب به منافع عمومی شود، صحیح نیست؛

مانند خرید و فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی و خرید و فروش اسلحه.

معلوم و معین بودن مبیع

مبیع در هنگام عقد بیع باید معلوم و معین باشد، یعنی هر دو طرف معامله کاملا آگاه باشند که چه چیزی را میخرند و چه چیزی را می‌فروشند. البته باید گفت قانون در مواردی که مبیع، عین معین است؛ یعنی در هنگام معامله کاملاً  از نظر جنس، مقدار و خصوصیات ظاهری معلوم است. در مواردی هم مبیع کلی است؛ به اصطلاح یعنی بیع در هنگام انعقاد عقد، جلوی چشم خریدار نیست.

مثلاً فروشنده به خریدار می‌گوید:

فلان ماشینم را با این مدل و با این رنگ و با این خصوصیات به تو می‌فروشم که اگر بعد از انعقاد عقد تمامی خصوصیات بیان شده صحیح باشد، عقد نیز صحیح است. تفاوتی که در مبیع معین و مبیع کلی است، این است که در اولی علم طرفین کافی است و در دومی توافق طرفین در مورد وصف و جنس و مقدار ضروری است.

وکیل ملک اهر در مورد قراردادهای مشارکت در ساخت گفت :

قرارداد مشارکت در ساخت، نوعی قرارداد مشارکت مدنی است و در این نوع مشارکت، افرادی که صاحب خانه‌های کلنگی و یا زمینی بدون بنا هستند و می‌خواهند بنایی نو در آن بسازد اما هزینه‌ی ساخت را ندارند، می‌توانند با مشارکت و همکاری با سازندگانی که سرمایه‌ی لازم برای ساخت و ساز را دارند، به این امر اقدام کنند.

از طرفی هم با توجه به گرانی ملک، سازندگان حاضر هستند که هزینه‌های ساخت و ساز را تقبل کنند؛

چرا که در مقابل از چند واحد آپارتمان بدون نیاز به خریداری ملک برخوردار می‌شوند. در هر صورت این نوع مشارکت هم به نفع مالک است هم به نفع سازنده؛ زیرا نه مالک سرمایه‌ی لازم برای ساخت و ساز در زمین خود را دارد و نه سازنده می‌تواند در کنار هزینه‌ی ساخت، ملکی را هم خریداری کند.

وکیل ملک اهر – ویژگی‌های قرارداد مشارکت در ساخت

وکیل ملکی اهر بیشتر توضیح داد طرفین قرارداد مشارکت در ساخت، مالک و سازنده نام دارند و این قرارداد یک نوع قرارداد سرمایه‌گذاری بین مالک و سازنده است که موضوع آن توافق بر سره بنای ساختمانی با مشخصات معین است. در پی انعقاد این قرارداد، هر یک از مالک و سازنده دارای تکالیفی هستند که طبق توافقی که بین آن‌ها صورت گرفته، باید به تعهدات مندرج در قرارداد جامع عمل بپوشانند.

تعهدات مالک

وکیل ملکی اهر  شرح داد:

مالک در قرارداد مشارکت تعهدات کمتر و کلی‌تری نسبت به سازنده دارد و تنها تعهد مهمی که در قبال سازنده دارد، تسلیم ملک به او برای ساخت است. همچنین مالک باید به سازنده وکالت بدهد تا او در انجام کارهای اداری ساخت بنا به مشکل نخورد و در پایان کار موظف است در قالب تنظیم سند، سهم سازنده را به موقع به او انتقال دهد و اگر در انتقال سند تأخیری صورت گیرد، به ازای هر روز تاخیر برای مالک جریمه در نظر گرفته خواهد شد.

تعهدات سازنده

وکیل ملکی اهر  در خصوص تعهدات سازنده گفت:

تعهدات سازنده نسبت به مالک بسیار بیش‌تر و پیچیده‌تر است که در این‌جا وظایف اصلی او را شرح خواهیم داد:

در صورتی که زمین دارای بنای کلنگی باشد، پرداخت هزینه‌ی تخریب آن بر عهده‌ی سازنده است.

کلیه‌ی هزینه‌های مربوط به ساخت از جمله:

هزینه‌های مهندسی، معماری،بنایی، کارگری و همچنین هزینه‌های ترسیم نقشه، تامین مصالح اجرا و نظارت و بسیاری از هزینه‌های این چنینی دیگر که از اصلی‌ترین و پرهزینه‌ترین تعهدات سازنده است.

انجام کلیه‌ی امور اداری شهرداری برای دریافت پروانه ساخت و مجوز پایان کار ساختمان و همچنین هزینه‌های مربوط به خرید و نصب انشعابات آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن برای ساختمان بر عهده‌ی سازنده است.

هزینه‌ی بیمه کارگرانی که در ساختمان مشغول به کار هستند، با سازنده است و اگر در حین کار آسیبی به یکی از آن‌ها وارد شود، مسئولیت‌اش با سازنده می‌باشد.

از دیگر تعهداتی که سازنده در قبال مالک دارد این است که باید طبق قرارداد ساختمان را با همان تعداد طبقات و واحدها و مشخصاتی که توافق شده، به موقع به مالک تحویل دهد؛

در قبال هر روزش سازنده باید به مالک جریمه پرداخت کند.

سهم‌الشرکه مالک و سازنده

وکیل ملکی اهر بیان کرد:

سهم‌الشرکه مالک و سازنده یکی از مهم‌ترین توافقی است که در قرارداد مشارکت در ساخت بین آن‌ها صورت گرفته است.

سهم‌الشرکه مالک و سازنده در هر قراردادی با توجه به ارزش ملکی که مالک در اختیار می‌گذارد و تعداد طبقاتی که سازنده می‌سازد، متفاوت است و قانون مشخصی برای آن وجود ندارد؛ اما از آن‌جایی که این نوع مشارکت سالهاست که بین مردم وجود داشته و جا افتاده است و تجارب بسیاری در این باره بین مالکان و سازندگان به جا مانده است، همین تجارب و عرفی که در این زمینه ایجاد شده می‌تواند ملاکی برای تعیین سهم‌الشرکه مشارکین این قرارداد باشد.

معمولا اگر ارزشی ملک مالک پایین باشد، ساخت ساختمان ۴ طبقه به نفع او است؛

چرا که عرفا سهم‌الشرکه برای خانه‌های چهار طبقه بین مالک و سازنده نصف نصف است.

ساختمان‌های پنج طبقه بیشترین سود را برای مالک دارند،

اما هر چقدر تعداد طبقات بیشتر باشد، سهم سازنده بیشتر خواهد بود؛

مثلاً در ساختمان‌هایی که بیشتر از پنج طبقه هستند، از طبقه‌ی ششم به بالا، سهم سازنده نسبت به مالک ۶۰ به ۴۰ به نفع سازنده است.

در مواقعی که زمین ارزش بالایی دارد، مالک انتظار برخورداری از سهم بیشتری نسبت به سازنده دارد.

در این‌جا سازندگان به جای دادن سهم‌الشرکه بیشتر به مالک، ترجیح می‌دهند مبلغی را به صورت بلاعوض به مالک پرداخت کند.

وکیل ملکی اهر در پایان گفت:

در کل باید توجه داشت که این درصدها و مبالغی به عنوان سهم‌الشرکه بین مالک و سازنده تعیین شده است، بر مبنای عرف است و هیچ الزامی قانونی در آن وجود ندارد و در نهایت این مالک و سازنده هستند که می‌توانند طبق آن چیزی که بین خود توافق می‌کنند، به عنوان سهم‌الشرکه در قرارداد در نظر بگیرند.

وکیل تخصصی ملک اهر و آذربایجان شرقی

خدمات تخصصی گروه وکلای ملک و حقوقی اهر

موسسه حقوقی مهر پارسیان، با به کارگیری برترین وکلای تخصصی ملکی در شمال غرب ایران خدمات زیر را ارئه خواهد نمود:

مشاوره حقوقی آنلاین و حضوری با وکیل اهر و تبریز

قبول وکالت در پرونده اختلافات ملکی بین مالک و سازنده

قبول وکالت در مطالبه وجه چک و سفته، مطالبات بانکی و اختلافات مالی بین شرکاء

قبول وکالت در پرونده تصرف عدوانی حقوقی، مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی، خلع ید

تنظیم دادخواست جهت دعاوی ملکی و حقوقی در آذربایجان شرقی

قبول وکالت در پرونده الزام به اخذ پایانکار، صورتمجلس تفکیکی و الزام به تنظیم سند رسمی

تنظیم و تهیه لایحه دفاعیه جهت ارائه به دادگاه حقوقی و ملکی در اهر

وکیل ملک اهر

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل تخصصی ملک و حقوقی در تبریز به یکی از راههای زیر اقدام کنید.

ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل تخصصی ملکی و حقوقی اهر

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل متخصص ملکی و حقوقی اهر

09120067664

09120067669

09121281014

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.

حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.

دفتر وکیل پایه یک ویژه پرونده ملکی و حقوقی تبریز

ایرانحقوق و وکالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه وکلای مهر| وکیل پایه یک دادگستری | 02188663925