وکیل کیفری پاسخگو در تعطیلات

وکیل کیفری پاسخگو در تعطیلات


با معرفی بهترین وکیل مالیاتی تهران همراه شما هستیم.

هر ساله اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله شرکت‌ها، اصناف، کسبه و مؤسساتی که مشمول مالیات هستند، باید مالیات خود را طبق مقررات مالیاتی کشور به اداره‌ی امور مالیات پرداخت نمایند.

علاوه بر آن بحث اعتراض به مالیات قطعی هم درست در همین زمان ضرورت پیدا می‌کند.

به اشخاصی که مشمول مالیات می‌باشند مودی گفته می‌شود.

حال ممکن است سال مالیاتی هر مالیات دهنده‌ای مطابق سال مالیاتی رسمی باشد.

یا ممکن است براساس سال مالیاتی، مطابق اساسنامه و تاریخ ثبت شرکت باشد؛

برای مثال ممکن است سال مالیاتی از اول فروردین تا پایان اسفند آن سال در نظر گرفته شود

که به آن سال مالیاتی رسمی گفته می‌شود

یا براساس تاریخ اساسنامه شرکت باشد:

مثلا اگر تاریخ اساسنامه ۳۰ شهریور باشد، سال مالیاتی شرکت نیز از ۳۰ شهریور هر سال تا به مدت ۱۲ ماه از آن تاریخ حساب شده که به آن، سال مالیاتی طبق اساسنامه گفته می‌شود.

تعریف خود اظهاری مالیاتی

به هر حال در هر دو صورت مالیات دهنده پس از سررسید سال مالیاتی خود و قبل از صدور برگه تشخیص مالیات توسط سازمان امور مالیات، به مدت چهار ماه مهلت دارد اظهارنامه‌ای به منظور محاسبه‌ی مالیات خود، به سازمان مالیات تقدیم کند تا سازمان امور مالیات طبق آن اظهارنامه و صورت‌حساب‌ها و ترازنامه‌های مالی، میزان مالیات مودی را تعیین کند.

به این اقدام مودی خود اظهاری گفته می‌شود.

البته همین اظهارنامه نیز امکان تغییر و اصلاح در آن وجود دارد و تشخیص و تعیین مالیات براساس آخرین اظهارنامه‌ای است که مودی تنظیم کرده و تحویل می‌دهد.

اگر به دنبال بهترین وکیل مالیاتی تهران هستید ما به شما دکتر محمدرضا مهری وکیل دادگستری با سابقه قضاوت را معرفی می نماییم.

نکات مهم بهترین وکیل مالیاتی تهران

بهترین وکیل مالیاتی تهران را از کجا پیدا کنیم

تازه ترین اخبار مالیاتی را از کجا دنبال کنیم

چجوری مالیات بر ارث کمتر بدهیم

چگونه مالیات کمتری بدهیم

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی کارنامه مالی است که هر سال اشخاص حقیقی و حقوقی که باید مالیات بپردازند، آن را به منظور محاسبه‌ی مالیات خود به سازمان مالیاتی ارسال می‌کنند. اظهارنامه گاهی از سوی سازمان امور مالیاتی در اختیار مالیات دهندگان قرار می‌گیرد و گاهی خوده مالیات دهنده آن را تنظیم کرده و به سازمان امور مالیات تحویل می‌دهد.

اما امروزه به منظور تسهیل کار مودیان، فرآیند اظهارنامه الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته است.

مودیان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان امور مالیات، اظهارنامه‌ی الکترونیکی را پر کرده و کد رهگیری دریافت کنند.

بنابراین اگر مودی در طی این مدت، اظهارنامه‌ای تسلیم سازمان امور مالیات نکند، مالیات او بدون در نظر گرفتن جزئیات مالی او و براساس معیار کلی که در قانون مالیات و مقررات آیین‌نامه‌های مربوط به آن آورده شده است تعیین می‌شود. همچنین به دلیل عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی، معادل ۳۰ درصد مالیات تعلق گرفته نیز جریمه خواهد شد و از هر نوع مالیات و بخشودگی مالیاتی نیز برخوردار نخواهد شد.

ضمانت اجرای عدم خود اظهاری مالیاتی

بعد از گذشت ۴ ماه از تاریخ سررسید سال مالیاتی، مودی چه اظهارنامه تقدیم سازمان امور مالیاتی بکند و چه نکند، آن سازمان مالیات تعیین شده را در قالب برگ تشخیص مالیات به مودی ابلاغ می‌کند و همانطور که از نام آن پیداست، مالیاتی که در این برگه برای مودی در نظر گرفته شده است در واقع وصف تشخیصی است که سازمان امور مالیات میزان مالیات مودی را مشخص کرده و قطعی نمی‌باشد.

پس از ابلاغ آن مودی به مدت یک ماه مهلت دارد که اظهارنامه‌ی دیگری به منظور اعتراض به برگه تشخیص و کسب اطلاع از فرآیند محاسبه و بازبینی محاسبات، تقدیم اداره امور مالیات کند و همانطور که پیشتر هم گفتیم این کار می‌تواند به صورت الکترونیکی از طریق سایت سازمان امور مالیاتی انجام گیرد.

پس از تقدیم اظهارنامه، موضوع اعتراض مودی در هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی و در صورت اعتراض مجدد در هیأت حل اختلاف تجدید نظر مطرح و بررسی خواهد شد؛ پس از بررسی‌های لازم و با توجه به اظهارنامه‌‌ مودی یا رقم مالیات تغییر خواهد کرد و یا اعتراض مودی وارد نخواهد بود؛ در هر دو صورت رأی نهایی در هیئت مالیاتی بدی یا تجدیدنظر صادر خواهد شد و مالیات تعیین شده دیگر نهایی و قطعی می‌باشد. به محض قطعی شدن مالیات، مودی مکلف به پرداخت آن است و تأخیر در پرداخت آن ضمانت اجرای قانونی و جرایم سنگینی در پی خواهد داشت.

اما سوالی که در این باره مطرح می‌شود این است که آیا مالیات قطعی نیز قابل اعتراض است یا خیر؟

باید بگوییم که در شرایط خاص و در صورتی که مودی مراحل اعتراض به برگه تشخیص و هیئت بدوی را طی کرده باشد، اعتراض به مالیات قطعی امکان پذیر می‌باشد.

البته باید خاطر نشان کرد که اعتراض به مالیات قطعی این بار دیگر دو طرفه است.

یعنی این اعتراض هم می تواند از طرف مودی صورت گیرد و هم از طرف کارشناس اداره مالیات؛

آنها می‌توانند در طی مدت یک ماه از تاریخ صدور رأی مالیات قطعی، نسبت به رقم آن معترض شوند.

یکی از روش‌های اعتراض، مطرح کردن آن در شورای عالی امور مالیات است؛

در این شورا با در نظر گرفتن مدارک و دلایل اعتراض، به موضوع رسیدگی خواهد شد.

حتی ممکن است پس از صدور رآی نهایی شورای عالی مالیات نیز مودی یا کارشناس اداره مالیات به مدارک و اسناد جدیدی دست پیدا کنند که می‌تواند تأثیر بسزایی در تغییر رقم مالیات داشته باشد؛ در این صورت آخرین راه‌حل این است که طی نوشتن نامه‌ای از وزیر اقتصاد و دارایی، درخواست رسیدگی مجدد شود.

به اصطلاح این مرحله دیگر خوان آخر است.

پس از آن وزیر اقتصاد با تشکیل هیأت سه نفره‌ای که خود اعضای آن را انتخاب می‌کند و با توجه به مدارک و اسناد جدید، این موضوع را رسیدگی خواهد کرد.

رأی این هیأت قطعی و لازم الاجرا است و دیگر مودی نمی‌تواند به این رأی اعتراض کند.

حتی درخواست تجدید نظر هم وجود نخواهد داشت.

قانون مالیاتهای مستقیم

ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی

ماده ۲۰۲ : سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی قطعی آنها:

برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره برداری از مراجع قانونی ذیربط از بیست درصد (۲۰%) سرمایه ی ثبت شده و یا مبلغ پنج میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال.

سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی  بیشتر از ده درصد (۱۰%) سرمایه ی ثبت شده و یا دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال.

سایر اشخاص حقیقی بیشتر از یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰)  ریال .

حکم این ماده در مورد اشخاص عازم سفر واجب با درخواست و تأیید مراجع ذی‌ربط اعزام‌کننده مبنی بر میسور نبودن پرداخت بدهی مالیاتی مربوط ، با اخذ تضمین لازم جاری نمی‌باشد.

حکم این ماده در مورد مدیر یا مدیران مسئول اشخاص حقوقی خصوصی بابت بدهی قطعی مالیاتی شخص حقوقی اعم از مالیات بر درآمد شخص حقوقی یا مالیات‌هایی که به موجب این قانون شخص حقوقی مکلف به کسر و ایصال آن می‌باشد و مربوط به دوره مدیریت آنان بوده نیز جاری است.

مراجع حل اختلاف مالیاتی

ماده ۲۳۸ قانون مالیاتهای مستقیم ( توافق یا عدم توافق با رئیس امور مالیاتی و … )

در مواردی که برگ تشخیص مالیات صادر و به مودی ابلاغ می‌شود:

چنانچه مودی نسبت به آن معترض باشد می‌تواند ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ شخصا یا بوسیله وکیل تام الاختیار خود به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتبا تقاضای رسیدگی مجدد نماید. مسئول مربوط موظف است پس از ثبت درخواست مودی در دفتر مربوط و ظرف مهلتی که بیش از سی روز از تاریخ مراجعه نباشد به موضوع رسیدگی.

در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابراز شده را برای رد مندرجات برگ تشخیص کافی دانست، آن را رد و مراتب را ظهربرگ تشخیص درج و امضا نماید. در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابرازی را موثر در تعدیل درآمد تشخیص دهد و نظر او مورد قبول مودی قرار گیرد، مراتب ظهر برگ تشخیص منعکس و به امضای مسئول مربوط و مودی خواهد رسید.

هرگاه دلایل و اسناد و مدارک ابرازی مودی را برای رد برگ تشخیص یا تعدیل درآمد موثر تشخیص ندهد، باید مراتب را مستدلاً در ظهر برگ تشخیص منعکس و پرونده امر را برای رسیدگی به هیات حل اختلاف ارجاع نماید.

مالیات متوفیان

ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم؛

اموال و دارایی‌هایی که در نتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فرضی انتقال می‌یابد، به شرح زیر مشمول مالیات است:

نسبت به سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار به استثنای موارد مندرج در بند (۲) این ماده و سودهای متعلق به آنها و همچنین سود سهام و سهم الشرکه تا تاریخ ثبت انتقال به نام وراث و یا پرداخت و تحویل به آنها به نرخ سه درصد (۳%

آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۴

تعریف سند حسابداری و مدارک حساب

سند حسابداری:

فرمی است کاغذی یا ماشینی ( مکانیزه _ الکترونیکی ) که یک یا چند رویداد مالی و محاسباتی طبق اصول و ضوابط حسابداری در آن ثبت و حاوی تجزیه حساب ها و توضیحات مربوط ، متکی به مدارک بوده و با تایید اشخاص مجاز قابل ثبت در دفاتر می باشد.

مدارک حساب:

عبارت از مستنداتی است دستی یا ماشینی ( مکانیزه _ الکترونیکی ) که بیانگر وقوع یک یا چند فعالیت یا رویداد مالی یا محاسباتی بوده و اسنادحسابداری یا دفاتر بر مبنای آن تنظیم و تحریر می گردد.

تعیین سهم شهرداری از محل مالیات نقل و انتقال املاک

به توجه به تصویب ماده ۱۱ لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها و دهیاری های کشور :

سازمان امور مالیاتی موظف است هنگام دریافت مالیات ماده(۵۹) قانون مالیات مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی موضوع مالیات نقل و انتقال قطعی املاک و انتقال حق واگذاری به ترتیب دو درصد(۲%) و یک‌ درصد(۱%) را به‌عنوان عوارض دریافت و به حساب شهرداری محل واریز کند.

توضیح تازه های مالیاتی اینکه در ماده ۵۹ قانون مالیات مستقیم آمده:

نقل و انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد (۵%) و همچنین انتقال حق واگذاری محل به ‌مأخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد (۲%) در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق مشمول مالیات است.

به عبارتی پس از تایید شورای نگهبان و ۱۵ روز پس از  انتشار آن در روزنامه رسمی، نرخ های ماده ۵۹ قانون مالیاتهای مستقیم از بابت نقل و انتقال املاک از ۵ درصد به ۷ درصد و از بابت حق واگذاری محل از ۲ درصد به ۳ درصد افزایش خواهد یافت که هنگام صدور مفاصا حساب توسط اداره امور مالیاتی مطالبه و وصول خواهد شد.

دفتر بهترین وکیل مالیاتی تهران

خدمات تخصصی گروه وکلای ملک و حقوقی تهران

موسسه حقوقی مهر پارسیان، با به کارگیری برترین وکلای تخصصی ملکی در شمال تهران خدمات زیر را ارئه خواهد نمود:

مشاوره حقوقی آنلاین و حضوری با بهترین وکیل مالیاتی تهران

قبول وکالت در پرونده اختلافات ملکی بین مالک و سازنده

قبول وکالت در مطالبه وجه چک و سفته، مطالبات بانکی و اختلافات مالی بین شرکاء

قبول وکالت در پرونده تصرف عدوانی حقوقی، مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی، خلع ید

تنظیم دادخواست جهت دعاوی ملکی و حقوقی در تهران

قبول وکالت در پرونده الزام به اخذ پایانکار، صورتمجلس تفکیکی و الزام به تنظیم سند رسمی

تنظیم و تهیه لایحه دفاعیه جهت ارائه به دادگاه حقوقی و ملکی در تهران

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل تخصصی ملک و حقوقی در تهران به یکی از راههای زیر اقدام کنید.

ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل بهترین وکیل مالیاتی تهران

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۱

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۲

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۴

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۵

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۹

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام بهترین وکیل مالیاتی تهران

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۴

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۹

۰۹۱۲۱۲۸۱۰۱۴

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.

حداکثر ظرف ۱۲ ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.

دفتر وکیل پایه یک ویژه پرونده ملکی و حقوقی تهران

۵/۵ - (۳۵ امتیاز)

۲ دیدگاه

  • سلام وقتتون بخیر، مالیات بر ارث مشمولین قانون قدیم چقدر است؟آیا طبق قانون قدیم محاسبه می‌شود یا قانون جدید؟اگر مطابق قانون قدیم است میزان آن چقدر است؟

    • سلام، در صورتی که تاریخ فوت متوفی سال ۱۳۹۴ یا قبل از آن باشد، مالیات بر ارث، وراث مطابق قانون قدیم است. در این صورت نرخ‌ها متفاوت است. در قانون قدیم نرخ مالیات بر ارث ملک (مسکونی، اداری، تجاری و …) برای وراث طبقه اول ۳۵% و برای وراث طبقه دوم۴۵% و سوم ۵۵% می‌باشد.
      جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از گروه وکلای مهر پارسیان مشاوره دریافت نمایید.
      ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.