دادسرای ویژه کارکنان دولت

دادسرای ویژه کارکنان دولت


امروز با معرفی دادسرای ویژه کارکنان دولت تهران با شما هستیم.

قبل از هر چیز اگر درگیر پرونده و دعاوی حقوقی مانند دعاوی خانوادگی و یا دعوای کیفری مانند کلاهبرداری ، هک حساب بانکی ، هک شدن وب سایت شرکت ها و غیره هستید یا نیازمند مشاوره تخصصی با وکیل مهاجرت در تهران هستید، جهت دسترسی به بهترین وکیل پایه یک دادگستری از طریق شماره تماس های درج شده در این مقاله با ما در تماس باشید.

دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت، یکی از دادسراهای تخصصی می باشد که رییس ان به عنوان معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران، انجام وظیفه می کند. شعب بازپرسی دادسرای ویژه کارکنان دولت در تهران، صلاحیت رسیدگی به جرایم کلیه کارکنان دولت، مقامات قضایی، استانداران، امرای ارتش و سرداران سپاه و سایر افرادی که به موجب قانون در صلاحیت اختصاصی ویژه کارکنان دولت می باشد را در سراسر کشور داراست. صلاحیت محلی در دادسرای ویژه کارکنان دولت، استثناست و نیاز به رعایت صلاحیت محلی نیست.

دادسرای ویژه کارکنان دولت، در معیت مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت به عنوان دادگاه کیفری دو تهران (ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت) و دادگاه کیفری یک تهران، انجام وظیفه می کند.

سوالات متداول

 • آیا از صلاحیت دادسرای ویژه کارکنان دولت اطلاع دارید؟
 • رسیدگی به چه جرایمی فقط در دادسرای ویژه کارکنان دولت انجام می‌شود؟
 • قضات دادسرای ویژه کارکنان دولت چه ویژگیهایی دارند؟
 • دادسرای ویژه کارکنان دولت در چه صورتی شروع به رسیدگی می کند؟

وکیل متخصص کیفری، همکار گروه وکلای مهر و موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان به سوالات تخصصی درباره دادسرای ویژه کارکنان دولت پاسخ می‌دهد.

قانون جرایم کارکنان دولت

بر اساس قانون تشکیل دیوان کیفر کارکنان دولت که اصلاحیه های بعدی نیز داشت، دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت، تشکیل گردید.

دیوان کیفر کارکنان دولت، وظیفه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت را بر عهده داشت که دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم  کارکنان دولت، پس از احیا دادسراها در سال ۱۳۸۲به عنوان یکی از نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران تحت عنوان دادسرای ناحیه۲۸ تهران، در میدان ارگ تهران، شروع به فعالیت نمود.

رسیدگی به جرایم اداری کارکنان دولت در دادسرای مرکز استان انجام می‌شود، ولی جرایم عمومی کارکنان دولت در محل وقوع جرم رسیدگی می‌شود.

اما رسیدگی به کلیه جرایم اعضای شاغل مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده های فعلی مجلس شورای اسلامی، وزرای دولت و معاونین وزرا، معاونین و مشاورین روسای سه قوه، سفرای ایران درکشورهای خارجی، دادستان و رییس دیوان محاسبات کشور، دارندگان پایه قضایی اعم از قضات دادگاه و دادسرا در همه رده ها، استانداران و فرمانداران، افسران انتظامی و نظامی از درجه سرتیپ به بالا و مدیران کل اطلاعات استآن‌ها، در صلاحیت تخصصی دادسرای کارکنان دولت می‌باشد. این دادسرا بر اساس مجوز قانونی مصرح در قانون آیین دادرسی کیفری، فعالیت می‌نماید.

جرایم مخصوص کارکنان دولت

جرایمی که کارکنان دولت حسب وظیفه خود مرتکب می‌شوند و رسیدگی به آن‌ها در صلاحیت دادسرای ویژه کارکنان دولت است، به جرایم مالی، جرایم غیر مالی و مفاسد اقتصادی، قابل تقسیم است.

عمده جرایم ارتکابی کارکنان دولت در بحث جرایم مالی، ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری، سو استفاده از امکانات دولتی تضییع اموال دولتی و تصرف غیر مجاز در اموال دولتی را می توان نام برد.

اما جرایم غیر مالی که توسط کارکنان دولت اتفاق می افتد، سو استفاده از مقام، بازداشت غیر قانونی، رفتار بر خلاف قانون، اظهارنظر مغرضانه، صدور گواهی خلاف واقع، و از این دست جرایم را می توان نام برد.

تبصره ماده ۳۶ قانون مجازات سال ۹۲ و همچنین ماده۱۰۹، به جرایم اقتصادی اشاره نموده است که مرتکب ان فقط کارمند دولت می‌تواند باشد. و اگر شخص مرتکب کارمند دولت نباشد، جرم تحقق نمی یابد.

جرایم ارتکابی کارکنان دولت بر اساس موارد پیش گفته در صلاحیت دادسرای ویژه کارکنان دولت می‌باشد.

شکایت از قضات در دادسرای کارکنان دولت

بر اساس قانون، قضات دارای مصونیت قضایی می‌باشند و اگر کسی از قاضی شکایت کیفری مطرح نماید دادسرای ویژه کارکنان دولت، ابتدا با بررسی مدار ک و مستندات، در صورتی که ادله شاکی را کافی ببیند موظف است پرونده را جهت تعیین تکلیف به دادسرای انتظامی قضات ارسال نماید.

دادسرای انتظامی قضات با بررسی موضوع در صورتی که ارتکاب جرم از ناحیه قاضی را احراز نماید نسبت به صدور قرار تعلیق موقت از قضاوت اقدام و پرونده را جهت رسیدگی به اتهام قاضی مشتکی عنه به دادسرای ویژه کارکنان دولت ارجاع می‌نماید تا نسبت به رسیدگی در  حدود صلاحیت دادسرای ویژه کارکنان دولت اقدام نماید.

شروع رسیدگی در دادسرای کارکنان دولت

شروع رسیدگی به جرایم ارتکابی کارکنان دولت در دادسرای کارکنان دولت، با ارجاع دادستان به یکی از شعب بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، می‌باشد. شعبه مرجوع الیه، در صورت نیاز به انجام تحقیقات بیشتر، می‌تواند پرونده را به ضابط دادگستری که در پرونده‌های ویژه کارکنان دولت، به صورت خاص معین می‌شود، ارجاع نموده و استعلام های لازم را ازمراجع ذیصلاح اخذ می‌نماید.

بازپرس ویژه کارکنان دولت، در صورت احراز ارتکاب جرم، نسبت به صدور قرارجلب به دارسی اقدام و پرونده را جهت اظهارنظر نزد دادستان ارسال می‌نماید.

در صورت موافقت دادستان با قرار صادره، کیفر خواست صادر و حسب مورد پرونده به مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت (دادگاه کیفری دو) وی ا دادگاه کیفری یک ارسال می‌نماید.

در صورتی که دادستان با نظر بازپرس موافق نباشد و بازپرس نیز بر نظر خود باقی باشد، پرونده جهت تعیین تکلیف و حل اختلاف بین بازپرس و دادستان به دادگاه کیفری دو تهران، دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت، ارسال می‌شود.

در صورت ایراد دادستان بر تکمیل تحقیقات، بازپرس، مکلف به تبعیت از نظر دادستان است و تحقیقات مورد نظر دادستان را انجام داده سپس درباره پرونده تصمیم مقتضی اتخاذ می‌نماید.

مدارک لازم جهت طرح شکایت در دادسرای کارکنان دولت

مانند همه دادسراها، تنظیم شکواییه وضمیمه کردن دلایل و مستندات شکایت کیفری به همراه مشخصات کامل شاکی و کپی کارت ملی، از مدارک لازم جهت طرح شکایت کیفری در دادسرای کارکنان دولت می‌باشد.

پرداخت هزینه شکایت کیفری طبق مصو به، نیز لازمه تکمیل شکایت و ارجاع پرونده به شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت می‌باشد.

وکیل متخصص کیفری و جرایم کارکنان دولت

تشخیص ارتکاب جرم و یا تخلف در مسائل مربوط به کارکنان دولت، موضوع مهمی است. چرا که در صورت طرح شکایت کیفری علیه هرشخصی، و عدم توانایی اثبات موضوع اتهامی، ممکن است در معرض اتهام افترا قرار بگیرد. مشاوره تخصصی با وکیل متخصص کیفری، امکان تشخیص صحیح خلاف کارمند و یا ارتکاب جرم توسط وی را دارد.

گروه وکلای رسمی مهر پارسیان، متشکل از وکلای پایه یک دادگستری، کارشناسان رسمی دادگستری، قضات بازنشسته و اساتید برتر حقوق در ایران، آماده پذیرش کلیه دعاوی عزیزان در پرونده های خانواده، کیفری، حقوقی و ثبتی می باشد.

جهت انتخاب بهترین وکیل مهاجرتی در ایران، و مشاوره با همکاران موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، در روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۸ و پنج شنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۸۸۷۹۵۴۰۸

۰۲۱-۸۸۷۹۶۱۴۳

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۵

در خارج از ساعات اداری اعلام شده و جهت مشاوره آنلاین نیز می‌توانید از طریق تکمیل فرم از طریق سایت گروه وکلای مهر اقدام فرمایید.

وکیل پایه یک دادگستری

مقالات کیفری

جرایم مخصوص کارکنان دولتدادسرای ویژه کارکنان دولتشکایت از قضاتشکایت از کارکنان دولتوکیل متخصص کیفری

۳۶ دیدگاه

 • از این که به این مورد از مراجع رسیدگی نیز پرداخته اید جای سپاسگزاری است و راهنمایی مهمی است برای برخی از افراد که نمی دانند در برخورد با تخلف های اداری به کجا می بایست مراجعه نمایند.

 • سلام.بازرسی یک گزارشی علیه بنده نوشته که با مجموعه مقرارات دولت و ادره همخوانی ندارد و مدیرعامل نیز بر حسب اون گزارش بنده را از سمت مدیر عزل کرده حالا بنده چگونه می توانم بحقم برسم.تشد

 • سلام.بازرسی یک گزارشی علیه بنده نوشته که با مجموعه مقرارات دولت و اداره همخوانی ندارد و مدیرعامل نیز بر حسب اون گزارش بنده را از سمت مدیر عزل کرده حالا بنده چگونه می توانم بحقم برسم.تشد

 • سلامهمسرمن در ازمون استخدامی جامع با سهمیه فرزند ایثارگر در قبول میگردد،لیکن بنیاد استان نام شخصی که در ازمون قبول نشده را به عنوان قبولی به تهران ارسال و همکنون این شخص در حال طی مسیر گزینش هست،شایان ذکر هست،بنیاد تهران و استان مربوطه هردو قبول دارند که اشتباه و اجحاف شده اما بجای رفع مشکل و معرفی مجدد همسر من مارا به اسطلاح سر میدوانند،ممنون میشوم راهنمایی کنید

 • باسلام
  مستشاران تجدیدنظر با قلب واقع و توسل به جعل و تحریف اظهارات شاکی پدر بنده را به ۵ سال حبس محکوم کردند و الان در زندان است ، فایل صوتی کل جلسه رسیدگی دال بر اثبات عرایض بنده است.
  هزینه تقبل وکالت این پرونده را بفرمائید

 • سلام بنده ارشد الکترونیک دارم فرزند جانباز ۵۵درصد بازنشسته هستم و رای کمیسیون ماده ۱۶ ایثارگران دارم ولی علوم پزشکی هر سال آزمون برگزار می کند ولی اعلام می کنند سهمیه برای شما ندارم آیا برای گرفتن اجراییه به دادسرا ویژه کارکنان شکایت کنم یا راه دیگری وجود دارد ممنون میشم راهنمایی کنند

 • سلام ..پرونده ای در بازپرسی کارکنان دولت با ادعای برداشت غیرقانونی از حساب و جعل سند درحال پیگیریست،که بازپرس محترم با صدور قرار ۷۰۰میلیون تومانی دستور ادامه روند بررسی را صادر فرموده اند،،آیااگر قبل ازصدور کیفرخواست اقدام به تامین وجه موارد مطروحه توسط بانک بکند،مجازات حبس کن لم یکن خواهد شد

 • سلام استرداد وجه در موضوع اتهامی از موارد تخفیف در مجازات خواهد بود و ممکن است مجازات حبس تعلیقی و یا تبدیل به جزای نقدی صادر شود.
  موسسه حقوقی مهر پارسیان

 • سلام من مدت ۱۸سال در یکی از ارگانهای دولتی شاغل هستم ابتدا بصورت قراردادی و در سال ۹۱تبدیل وضعیت و پیمانی شدم ، حراست اداره به دلیل پاره ای خصومت های شخصی در پی درخواست های نامشروع و غیر قانونی از بنده و عدم اجابت از سوی من اقدام به ارسال یکسری گزارشات کذب مبنی بر بدحجابی و بدلباسی و…. به گزینش سازمان مربوطه در تهران نمود که پس از پرسش مکتوب صحت یا عدم صحت موضوعاز سوی گزینش از حراست اعلام میگردد که تمامی موارد اتهامی مورد تائید است همین موضوع باعث لغو قرار داد من در سال ۹۵ گردید که با پیگیری های مستمر و ادله و مدارک قانون پسند پس از چهار ماه و بیست روز با غمض عین از بعضی جهات به کار برکشتم اما هم اکنون نیز از آزارها و جابجائیهایی که این شخص برای من در نظر میگیرد در امان نیستم تا جاییکه رئیس واحد کاری مربوط به من را تلفنی تهدید و تمامی مرخصی های قانونی من اعم از ساعتی و یا روزانه بصورت شفاهی و بدون ذکر ادله مکتوب قانونی از سوی ایشان لغو گردیده است آیامیتوانم از این شخص شکایت کنم در دادگاه ویژه کارکنان دولت؟

 • سلام اگر برای اثبات فرمایشاتتون دلیلی دارید حتما می تونین از طریق دادسرای کارکنان دولت طرح شکایت کنید
  برای مشاوره با همکار ما درباره دادسرای کارکنان دولت با شماره همراه ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۵ تماس بگیرید و یا از طریق واتس آپ اطلاعات رو ارسال بفرمایید

 • باسلام .چند تاسوال داشتم خدمتتون.۱- برای طرح دعوی دردادسرای ویژه کارکنان دولت مرور زمان مثلاٌ۵سال مانع ازرسیدگی است یامحدویت زمانی طرح دعوی وجودندارد.۲-طرح دعوی مثلاٌتصریات مامورین دولت علیه دولت وتصرف عدوانی دردادسرای عمومی وانقلاب شهرمون مانع ازطرح دعوی ورسیدگی در دادسرای انتظامی کارکنان دولت باهمون خواسته است اگرپاسخ مثبت است وآیا میتوان ازبُعد تبعات دیگر یعنی تخلفات اداری وجزای آن همچون انفصال وغیره طرح دعوی دردادسرای کارکنان دولت نمود ۳-اگردردیوان عدالت اداری درمتن دادنامه استدلال به عدم رعایت ترتیبات قانونی درتملک شده باشه ورای دیوان ۵سال پیش صادروقطعی شده باشد الان میتونم دردادسرای کارکنان دولت شاکی کارکنان متخلف شوم واگرپاسخ مثبت است میایست نسبت به همان کارکنان درزمان تصدی گری شکایت کنم یا بطرفیت متصدیان حال حاضر چراکه نمیدونم مثلاٌشهردار وکارمندان مرتکب جرم درآن سال چه کسانی بودند.۴-رسیدگی دردادسرای کارکنان دولت صرفاٌبه جرائم کیفری رسیدگی ومجازات کیفری صادرمیکند یافقط دادگاه تخلفات اداری کارکنان دولت وبه جزای اداری می پردازد

 • سلام با عرض پوزش مشاوره و پاسخگویی با سوالات مفصل رو فقط از طریق مشاوره با وکلا میتونیم انجام بدیم
  لطفا با موسسه تماس بگیرین و یا شمارتون رو بزارین

 • با سلام
  سرپرست مدارس خارج از کشور امارات با تهیه گزارش خلاف واقع برعلیه بنده ادعای ضعف مدیریت اینجانب را به مرکز امور بین الملل مدارس اعلام نموده (موضوع گزارش ایشان بیماری نقرس و عدم توانائی جسمی و فکری بنده بدون هیچ گونه مدرک و سندی اینجانب را دو سال از سمت اعزامی من محروم کرده و در نتیجه ماهیانه حداقل ۶۰۰ درهم حق بنده را تضییع نموده) چگونه می توانم به حق خودم را ازسرپرست وقت مدارس بستانم . قبلا از راهنمایی شما متشکرم

 • سلام- تهران- میدان پانزده خرداد- دادسرای عمومی و انقلاب تهران- طبقه دوم۰- دادسرای کارکنان دولت تهران

 • باسلام وخسته نباشید .رسیدگی به تخلفات شهرداران مراکزاستانها وشهرستانهاوکارمندان آنها درصلاحیت دادسرای ویژه کارکنان دولت درتهران است یا دادسراها ودادگاههای کیفری شهرستانها.متشکرم

 • باسلام..اگرقاضی درموردپرونده ی که قبلا بابت اون موضوع رایی صادرشده باشد و مجددا قاضی دیگری درمورد آن موضوع درشعبه ی دیگر بدون توجه به امرمختوم دوباره رایی مخالف صادرکندواموال شخص رابدون استناد به قانون وغیرموجه واگذارنماید درصلاحیت دادسرای ویژه کارکنان دولت است

 • سلام
  در دانشگاه کار می کردم مدیر گروه آموزشی امکاناتی مانند دانشجو ، کامپیوتر و … را که برای کار مورد نیازم بود را در به خود و دوستانش اختصاص دا د به طوری که مانع از کسب امتیاز لازم برای ارتقا از طرف من شد به کجا می توانم از مدیر گروه شکایت کنم؟

 • سلام ببخشید در حال حاضر سرپرست دادسرای کارکنان دولت چه کسی هست؟ فامیل شریفشان را میشه اعلامبفرمائید؟

 • من از بنیاد مستظفان راجع به ارثیه شکایت دارم رااهنمایی بفرمایید چکار کنم خودشان میگویند برید شکایت کنید ممنون میشم.

 • سلام باید با وکیل وقت ملاقات تنظیم بشه مدارکتون رو مطالعه و راهنماییتون کنن

 • در اداره مسکن و شهرسازی استان تهران تعداد زیادی از کارمندان در محل کار بدون هیچگونه احضار اولیه به حراست و یا احضار و تذکر و بررسی در اراده شکایات و تخلفات اداری در یک لحظه توسط نهادهای امنیتی حفاظت اطلاعات دستگیر و کلبچه به دست به دادسرای ناحیه ۳۷ می برند و از طرف بازپرس بدون سیر مسیر بازپرسی به با اتهام کم کاری و ارتشا؛ زندان اوین می برند و به مدت ۶۰ روز در سلول های انفرادی در حال بازداشت هستند و هنوز اتهامی را ثابت نکرده اند حال سوالات:
  ۱- آیا بازداشت بدون بررسی در اداره تخلفات و بازرسی شکایات و حراست قانونی است
  ۲- آیا دادسرای ناحیه ۳۷ تهران که در مورد شهرداری ها و زمین و املاک و حقوق بیت المال است صلاحیت ورود به این موضوع دارد
  ۳- آیا افراد بازداشت شده می توانند با ادله کافی که در اختیار دارند از بازپرس و دادسرای ناحیه ۳۷ شکایت کنند
  ۴- اگر وکیل کیفری و یا قاضی بازنشسته ای که بتواند این ظلمی که در حق این افراد انچام شده و آبروی آنها ریخته شده و زندان ۶۰ روز انفرادی آنها در بدتری
  ن شرایط بدون ملاقات و بدون دسترسی به وکیل را احقاق نماید معرفی نمایید

 • سلام صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران عام هست و دادسرای ناحیه ۳۷ ویژه محافظت از حقوق بیت المال و رسیدگی به موضوع در صلاحیت این دادسرا هست
  برای انتخاب وکیل کیفری هم خودتون میتونین تحقیق بفرمایید و در صورتی که تمایل داشته باشین با وکلای متخصص گروه وکلای مهر هم میتونین مشاوره بفرمایید

 • سلام آیا تقدیم شکواییه در دادسرای جرایم کارکنان دولت حضوری است یا توسط دفاتر خدمات الکتروتوسط قضایی هم قابل ثبت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *