آدم ربایی از گذشته های دور جرم محسوب می شده و همیشه مجازات ربودن زنان و کودکان بسیار سنگین بوده است.

پس با ما همراه باشید تا در باره این موضوع مهم بیشتر توضیح دهیم.

همیشه در طول دوران اتفاق می افتد که بعضی افراد برای دست یافتن به هدف خاصی مانند دستیابی به پول، انتقام گیری، وادار کردن دیگری به انجام دادن کاری خاص، فردی را میربایند. به این جرم که در قانون مجازات اسلامی مجازات بسیار سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است، آدم ربایی گفته میشود.

ابتدا بهتر است تعریفی ساده اما کاربردی درباره آدم ربایی را شرح دهیم.

نتیجه تصویری برای مجازات ربودن زنان و کودکان

آدم ربایی چیست؟

بر اساس قانون مجازات اسلامی آدم ربایی به اقدامی گفته می شود که هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا انتقام یا به هر شکل دیگر با تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگری شخصاً یا توسط دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند، به حبس از ۵ تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد.

مهم ترین نکات در خصوص مجازات ربودن زنان و کودکان

  1. مطابق ماده ۶۲۱ رفتار فیزیکی لازم برای تحقق جرم آدم ربایی «ربودن» است. ربودن یعنی جا به جا کردن دیگری بدون رضایت وی، خواه به شکل پنهانی یا به صورت آشکار باشد.
  2. در صورت رضایت که ناشی از فریب باشد یا مواردی که فرد ربوده شده به دلایلی مثل بیهوشی و خواب قادر نیست مخالفت خود را اعلام کند، در حکم عدم رضایت است؛ مانند اینکه کسی خود را راننده سرویس مدرسه جا بزند و کودکی با این تصور سوار اتومبیل شود و بدین ترتیب راننده کودک را با خود همراه سازد یا خانمی سوار تاکسی شده اما بر خلاف میل باطنی شخصی تغییر مسیر بدهد.
  3. هر گاه رباینده با تهدید و عنف باعث شود که قربانی از روی ترس ظاهراً مقاومت نکند و با او همراه شود، جرم آدم ربایی تحقق می یابد.
  4. صرف وجود رابطه زوجیت یا رابطه سببی و نسبی مانع ارتکاب جرم آدم ربایی نمی شود. لذا اگر زن یا مردی که از همسر خود متارکه کرده، طفل مشترک را که تحت حضانت طرف مقابل است برباید، مرتکب جرم آدم ربایی شده است.
  5. آدمربایی یک جرم آنی است؛ یعنی به محض اینکه رباینده فردی را میرباید، جرم محقق میشود و استمرار رفتار شرط نیست. لذا اگر رباینده بعد از ربودن قربانی جرم، او را مخفی کند، جرم دیگری تحت عنوان جرم توقیف یا مخفی کردن غیرقانونی مرتکب شده است.

عواملی که باعث افزایش مجازات ربودن زنان و کودکان می شود

  1. سن شخصی که مورد آدم ربایی قرار گرفته است کمتر از پانزده سال تمام شمسی باشد، خواه شخص ربوده شده دختر یا پسر باشد یا رباینده علم به سن قربانی داشته یا نه نداشته باشد در هر حال باعث افزایش مجازات می شود.
  2. رباینده آسیب جسمی یا حیثیتی به قربانی وارد آورد. اصلا فرقی نمی کند که آسیب وارد شده به فرد ربائیده شده ناشی از خود عملیات آدمربایی باشد یا بر اثر مخفی کردن و عدم تغذیه صحیح، آسیبی به شخص برسد، موجب تشدید مجازات خواهد بود.

این نکته بسیار مهم را نیز حتما در نظر باید داشت که ضرورتی ندارد که آسیب از سوی خود رباینده وارد شده باشد. به عنوان مثال اگر پس از مخفی کردن قربانی، اشخاص دیگری او را مورد تجاوز جنسی قرار دهند، مجازات رباینده به دلیل ورود آسیب حیثیتی (یعنی لطمه دیدن آبروی شخص آسیب دیده) تشدید می شود و متجاوزان نیز به مجازات جرم ارتکابی خود محکوم  خواهند شد.

در پایان

امید واریم مطالب گرد آوری شده در زمینه مجازات ربودن زنان و کودکان برای شما مفید واقع شده باشد.

مشاوره تلفنی و حضوری با وکیل پایه یک دادگستری.

مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، از خدمات دفتر وکالت مهر است.

روزها و ساعات تماس با دفتر وکیل محمدرضا مهری

روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت۹ الی ۱۹ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۵

تلفن های هماهنگی مشاوره با برترین وکلای دادگستری ایران

۰۲۱-۸۸۶۶۳۶۲۸

۰۲۱-۸۸۷۹۹۵۶۲

۰۲۱-۸۸۷۹۵۴۰۸

۰۲۱-۸۸۷۹۶۱۴۳

۰۲۱-۸۸۶۶۳۹۲۵

۰۲۱-۸۸۶۶۳۹۲۶

۰۲۱-۸۸۶۶۳۹۲۷

شماره موبایل وکیل کیفری دادگستری در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۱

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۲

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۴

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۵

۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۹

مشاوره رایگان حقوقی صرفا برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی امکان پذیر است.

دفتر وکیل پایه یک دادگستری تهران

حقوق و وکالتمقالات حقوق خانوادهمقالات حقوقیمقالات کیفری

ربودنمجازات ربودنمجازات ربودن زنانمجازات ربودن زنان و کودکانمجازات ربودن کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *