بیمه اجباری تامین اجتماعی

بیمه اجباری تامین اجتماعی

بیمه اجباری تامین اجتماعی


بهترین وکیل در زمینه بیمه تامین اجتماعی و اداره کار در این نوشتار به بررسی بیمه اجباری تامین اجتماعی پرداخته است.

چنانچه در این زمینه نیازمند اخذ مشاوره هستید با شماره تماس های مندرج در سایت تماس حاصل فرمائید.

بررسی ماهیت، اعضاء، اختیار ها و مرجع اعتراض به آراء هیات ­­های رسیدگی کننده به دعاوی اعتراض به میزان حق بیمه اجباری، جرائم و خسارت های تاخیر

هدف از ایجاد و تاسیس مراجع اداری (غیر قضایی) رسیدگی تخصصی به دعاوی اشخاص با اداره ­ها و نهادهای دولتی و غیردولتی است، با هدف کم کردن حجم مراجعه ­ها به دادگستری، سرعت در رسیدگی و دوری از تشریفات آئین­ دادرسی، اعضاء و اشخاص واجد صلاحیت برای صدور حکم و تصمیم اداری در این قبیل مراجع بطور معمول از نهادهای مختلف انتخاب می­ شوند، که البته باید ذهنیت و تخصص لازم از دعاوی موضوع صلاحیت رسیدگی خود را نیز داشته باشند که از جمله مهمترین این مراجع اداری می­ توان به مراجع اختصاصی هیات ­های رسیدگی کننده به دعاوی اعتراض به میزان حق بیمه اجباری، جرائم و خسارت های تاخیر اشاره ­داشت.

نحوه تسلیم اعتراض به میزان حق بیمه و خسارت­ های تاخیر تعیین شده از طرف سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی، یک سازمان بیمه­ گر اجتماعی عمومی (غیر دولتی) می ­باشد که، وظیفه اصلی این سازمان پوشش دادن افرادی است که مشغول به ­کار هستند و در ازاء کار خویش مزد دریافت می­ نمایند.

بیمه این دسته از افراد، در قانون، عنوان بیمه اجباری دارد. البته سایر افراد که به مشاغل آزاد اشتغال دارند، نیز می­ توانند به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه به ­صورت اختیاری پرداخت نمایند.

پس از پرداخت حق بیمه افراد مزبور می ­توانند از مزایای مقرر شده در قانون تامین اجتماعی منتفع گردند.

طبق قوانین مهمترین و اولین حق هر فردی که جهت انجام کاری استخدام می­ شود، داشتن حق بیمه است، حق بیمه توسط کارفرما پرداخت می ­شود. قانون، کارفرما را موظف کرده است که کارگری را که استخدام می­ کند بیمه کند، حق بیمه در حال حاضر ۳۰% مزد یا حقوق است. از این میزان ۷%، حق بیمه شده و توسط خود او و از حقوق او کسر می شود و ۲۳% سهم کارفرماست.

که این مهم را قانونگذار در قانون تامین اجتماعی پیش­ بینی کرده است و کارفرمایان را موظف کرده است، از کلیه وجوه و مزایای نقدی و غیر نقدی که در قبال کار به کارگر داده می­ شود، حق بیمه را کسر نماید. کارفرما مبلغ کسر شده را همراه با سهمی را که خود باید پرداخت کند به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می ­نماید. اگر احیانا کارفرما سهم ­بیمه ­شده را کسر ننماید، خود کارفرما به ­شخصه مسئول پرداخت آن می ­شود.

وکیل ملکی در هروی

اگر کارفرما از پرداخت حق بیمه امتناع کند و یا اینکه تاخیر نماید، این امر رافع مسئولیت سازمان تامین اجتماعی از تعهداتش در مقابل فرد بیمه شده نیست و ممکن است پس از ارسال صورت حساب بیمه کارگران، سازمان تامین اجتماعی به میزان حق بیمه و یا خسارت و… ایرادی وارد نماید، در این شرایط اگر کارفرما با نظر سازمان موافق نباشد، بین آن ها اختلاف رخ می ­دهد. قانونگذار این حق را به کارفرما اعطا کرده است که در چنین مواردی اعتراض خویش را مطرح نماید.

پس از اینکه مبلغ حق بیمه و یا خسارت به کارفرما ابلاغ می ­شود، وی می­ تواند نسبت به این مبلغ به سازمان تامین اجتماعی اعتراض نماید، که این اعتراض به صورت کتبی در فرم ­های مخصوص نوشته و باید حداکثر اعتراض ظرف ۳۰ روز از تاریخ صدور ابلاغ به شعبه یا نمایندگی ذی­ ربط تسلیم نماید، شعبه یا نمایندگی مربوطه هم اعتراض را ثبت می­ نماید.

در صورتی ­که کارفرما به ­میزان حق بیمه و خسارت تاخیری که از طرف سازمان تعیین و مطالبه شده است معترض باشد باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ بدهی (اعلامیه یا اخطاریه سازمان) اعتراض خود را به ­صورت­ کتبی به ­شعبه یا نمایندگی سازمان که کارگاه در حوزه عمل آن واقع شده است تسلیم و رسید دریافت نماید.

جهت دریافت مشاوره در خصوص بیمه اجباری تامین اجتماعی با گروه مشاوره تخصصی موسسه مهر پارسیان از طریق شماره تماس های ۸۸۶۶۳۹۲۵ یا ۸۸۶۶۳۹۲۶ یا ۸۸۶۶۳۹۲۷ با ما در ارتباط باشید.

هیات­ های بدوی تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی

شعب و نمایندگی ­های سازمان مکلف اند اعتراض کارفرما را در دفترنامه ­های وارده ثبت نموده و برگ رسید اعتراض را به ­کارفرما یا نماینده او تسلیم نمایند. شعب و نمایندگی ­های سازمان موظف اند اعتراض کارفرما را به ­انضمام پرونده امر و نظر سازمان درباره موارد اعتراضی حداکثر تا ۱۰ روز جهت رسیدگی و اتخاذ تصمیم به ‌هیات ­های بدوی تشخیص مطالبات ارسال دارند.

نکته: در صورت عدم اعتراض کارفرما ظرف مدت مقرر تشخیص سازمان قطعی و میزان حق بیمه و خسارات تعیین شده طبق قانون وصول‌ خواهد شد.

اعضاء هیات ­های بدوی تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی

هیات­ های بدوی تشخیص مطالبات سازمان از افراد ذیل تشکیل می گردند که عبارتند از؛

 • نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ریاست هیات را به عهده خواهد داشت،
 • ۱ نفر به­ عنوان نماینده کارفرما به انتخاب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در مورد بازرگانان و صاحبان صنایع،
 • یا ۱ نفر به­ عنوان نماینده صنف‌ مربوطه با معرفی اتاق اصناف در مورد افراد صنفی و صاحبان حرف و مشاغل آزاد،
 • ۱ نفر به انتخاب شورای عالی تامین اجتماعی،
 • نماینده کارگران در مورد کارگران مشمول قانون تامین اجتماعی به انتخاب وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی.

تشکیل جلسه­ های هیات ­های بدوی تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی و ترتیب رسیدگی و صدور رای

جلسه­ های هیات­ های بدوی تشخیص مطالبات در محل شعب و یا نمایندگی ‌های سازمان تشکیل می ­شود و برای تشکیل و رسمیت جلسه ­های هیات­ های تشخیص مطالبات حضور کلیه اعضاء هیات ضروری است و در صورت عدم حضور هر یک از اعضاء اصلی جلسه ­ها با شرکت عضو جانشین تشکیل خواهد شد.

هر یک از اعضاء در صورت عدم امکان حضور در جلسه باید مراتب را به ­موقع به سازمان اطلاع دهد، به­ نحوی که امکان حضور عضو جانشین در جلسه ‌هیات میسر باشد و در صورتی ­که ‌هر یک از اعضاء هیات­ ها ۳ جلسه متوالی یا ۱۰ جلسه متناوب در سال بدون عذر موجه از حضور در جلسه ­های هیات ­های بدوی خودداری نماید، سازمان تقاضای تعیین جانشین او را از مراجع مربوطه خواهند نمود و جانشین نماینده معزول به ترتیب مذکور در قانون تامین اجتماعی انتخاب و معرفی خواهد شد.

هیات­ های بدوی تشخیص مطالبات به اعتراض ­های وارده به ترتیب تاریخ ثبت آن ها در دفتر هیات رسیدگی خواهند نمود و در مواردی ­که ضرورت تسریع در تعیین تکلیف پرونده ­ای از طرف سازمان به‌ هیات اعلام شود، هیات پرونده مورد نظر را خارج از نوبت رسیدگی خواهد کرد و هیات­ های بدوی باید تاریخ رسیدگی را به کارفرما ابلاغ کنند و حضور کارفرما در جلسه رسیدگی برای ادای توضیحات بلامانع است.

قرارداد تبلیغاتی

هیات ­های بدوی قبل از استماع توضیح ­ها کارفرما یا وکیل یا نماینده او باید هویت آنان و همچنین اختیار های وکیل یا نماینده کارفرما را احراز نمایند.

هیات های بدوی پس از بررسی و مطالعه محتویات پرونده و در صورت حضور کارفرما یا نماینده او پس از استماع توضیح­ های وی مبادرت به ­صدور قرار یا رای خواهند نمود. تصمیم هیات­ های مذکور اگر قاطع اختلاف نباشد قرار نامیده می ­شود. قرار های صادره از طرف هیات­ های بدوی جهت اجراء به ­واحد های سازمان ابلاغ می ­شود.

قرار های صادره از طرف هیات­ های بدوی حداکثر ظرف مدت ۱ ماه از تاریخ ابلاغ به ­سازمان باید اجراء و به ‌هیات­ های مربوطه اعاده شود.

اگر هیات­ های بدوی تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی بازرسی از کارگاه را لازم بدانند، می ­توانند قرار بازرسی از کارگاه را صادر یا بی ­واسطه مبادرت به ­بازرسی نمایند.

تصمیم ­­های هیات­ های بدوی تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی با اکثریت آراء نافذ خواهد بود. صورت­ جلسه رسیدگی و رای با قرار صادره باید به­ امضاء کلیه اعضاء هیات­ برسد و اگر رای به اکثریت صادر شود، در نسخه ­ای که به­ جای پیش­ نویس نگهداری می ­شود، نظر اقلیت بطور مشروح و مستدل نوشته خواهد شد و در سایر نسخ رای که برای ابلاغ به­ طرفین ارسال می­ شود، نظر اقلیت درج نشده و فقط اعضاء اقلیت با ذکر کلمه «اقلیت» ذیل رای را امضاء خواهند کرد.

اگر پس از امضاء اصل رای و قبل از پاک نویس شدن اعضاء هیات تغییر کنند عضو جدید موظف است پاک نویس رای را به جای عضو سابق با ذکر کلمه علی الاصول امضاء نماید.

رای هیات ­ها باید موجه و مدلل بوده و منجز باشد، رفع ابهام از آراء صادره با هیات صادر کننده رای است.

نکته: هرگاه در تنظیم رای اشتباه در حساب یا سهو قلم یا سایر اشتباهات بین رخ دهد هیات صادر کننده رای را تصحیح کند این تصحیح در زیر رای یا در برگ دیگری که پیوست رای می ­شود نوشته خواهد شد و مانند اصل رای یا در برگ دیگری که پیوست رای می ­شود، نوشته خواهد شد و مانند اصل رای باید به­ طرفین ابلاغ گردد و اگر اصل رای قابل اعتراض باشد، شامل رای تصحیح شده نیز خواهد بود.

جهت دریافت مشاوره در خصوص بیمه اجباری تامین اجتماعی با گروه مشاوره تخصصی موسسه مهر پارسیان از طریق شماره تماس های ۸۸۶۶۳۹۲۵ یا ۸۸۶۶۳۹۲۶ یا ۸۸۶۶۳۹۲۷ با ما در ارتباط باشید.

آراء قابل اعتراض هیات­ های بدوی تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی

آراء هیات­ های بدوی در صورتی ­که مبلغ مورد مطالبه سازمان اعم از اصل حق بیمه و خسارات ۲۰۰ هزار ریال یا کمتر باشد و یا اینکه در موعد مقرر‌ مورد اعتراض واقع نشود قطعی و لازم ‌الاجرا خواهد بود.

اگر مبلغ مورد مطالبه بیش از یک ۱.۵ میلیون ریال باشد، کارفرما و سازمان ظرف ۲۰ ‌روز از تاریخ ابلاغ واقعی یا قانونی رای هیات بدوی حق تقاضای تجدیدنظر خواهند داشت.

هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی

مهلت اعتراض به رای هیات بدوی از طرف کارفرما یا سازمان درست مثل نحوه اعتراض به اعلام بدهی سازمان و مستلزم رعایت ۲۰ روز مهلت مقرر در قانون می ­باشد.

اگر ارسال پرونده به ‌هیات تجدیدنظر فقط به­ علت اعتراض سازمان باشد، باید شعبه یا نمایندگی و همچنین مدیریت درآمد گواهی کند که، کارفرما یا وکیل یا نماینده او ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای هیات بدوی (با عدم احتساب روز ابلاغ و اقدام جزء مدت) تقاضای تجدیدنظر ننموده است و گواهی مذکور باید جزو مدارک سازمان به پرونده ضمیمه شود.

عدم اعتراض کارفرما به ­آراء هیات­ های بدوی در مهلت مقرر موجب عدم ابلاغ تاریخ تشکیل جلسه هیات تجدیدنظر به ­منظور حضور وی در جلسه نخواهد بود.

نکته: رای هیات­ ها باید موجه و مدلل بوده و منجز باشد، رفع ابهام از آراء صادره با هیات صادر کننده رای است.

وکیل در الهیه | وکیل پایه یک در الهیه | وکیل طلاق در الهیه | وکیل مهریه در الهیه

نکته: آراء هیات تجدیدنظر قطعی و لازم‌ الاجراء است.

اعضاء هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی

هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات در مراکز استان ­ها با شرکت افراد ذیل تشکیل می‌ گردد که عبارتند از؛

 • نماینده وزارت رفاه اجتماعی که ریاست هیات را به ­عهده خواهد داشت،
 • ۱ نفر از قضات دادگستری به ­انتخاب وزارت دادگستری،
 • ۱ نفر به ­انتخاب شورای ­عالی تامین اجتماعی،
 • نماینده سازمان به ­انتخاب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان،
 • ۱ نفر به ­عنوان نماینده کارفرما به ­انتخاب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در مورد بازرگانان و صاحبان صنایع،
 • یا ۱ نفر نماینده اتاق ‌اصناف در مورد افراد صنفی و صاحبان حرف و مشاغل آزاد.

تشکیل جلسه ­های هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی و ترتیب رسیدگی و صدور رای

جلسه­ های هیات­ های تجدیدنظر در تهران تشکیل می ­شود و برای تشکیل و رسمیت جلسه ­های هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات حضور کلیه اعضاء هیات ضروری است و در صورت عدم حضور هر یک از اعضاء اصلی جلسه­ ها با شرکت عضو جانشین تشکیل خواهد شد.

هر یک از اعضاء در صورت عدم امکان حضور در جلسه باید مراتب را به ­موقع به سازمان اطلاع دهد، به ­نحوی که امکان حضور عضو جانشین در جلسه ‌هیات میسر باشد و در صورتی ­که ‌هر یک از اعضاء هیات ­ها ۳ جلسه متوالی یا ۱۰ جلسه متناوب در سال بدون عذر موجه از حضور در جلسه­ های هیات ­های تجدیدنظر خودداری نماید، سازمان تقاضای تعیین جانشین او را از مراجع مربوطه خواهند نمود و جانشین نماینده معزول به ترتیب مذکور در قانون تامین اجتماعی انتخاب و معرفی خواهد شد.

هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات به اعتراض­ های وارده به ترتیب تاریخ ثبت آن ها در دفتر هیات رسیدگی خواهند نمود و در مواردی­ که ضرورت تسریع در تعیین تکلیف پرونده ­ای از طرف سازمان به ‌هیات اعلام شود، هیات پرونده مورد نظر را خارج از نوبت رسیدگی خواهد کرد و هیات ­های تجدیدنظر مذکور باید تاریخ رسیدگی را به­ کارفرما ابلاغ کنند و حضور کارفرما در جلسه رسیدگی برای ادای توضیح ­ها بلامانع است.

تاریخ تشکیل جلسه رسیدگی جهت اطلاع به­ کارفرما از طرف دبیرخانه ‌هیات تجدیدنظر بنا به ­مورد به ­صورت مستقیم به ­مدیریت درآمد یا واحد مربوطه (شعبه یا نمایندگی) اعلام خواهد شد که در هر حال عدم حضور کارفرما یا وکیل یا نماینده او مانع رسیدگی و صدور رای نخواهد بود.

هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی قبل از استماع توضیح ­ها کارفرما یا وکیل یا نماینده او باید هویت آنان و همچنین اختیار های وکیل یا نماینده کارفرما را احراز نمایند.

هیات­ های تجدیدنظر پس از بررسی و مطالعه محتویات پرونده و در صورت حضور کارفرما یا نماینده او پس از استماع توضیح­ های وی مبادرت به­ صدور قرار یا رای خواهند نمود و تصمیم هیات ­های تجدیدنظر اگر قاطع اختلاف نباشد قرار نامیده می­ شود.

قرار های صادره از طرف هیات ­های تجدیدنظر به ­سازمان ابلاغ می ­شود.

قرار های صادره از طرف هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی حداکثر ظرف ۲ ماه از تاریخ ابلاغ به ­سازمان باید اجراء و به ‌هیات­ های مربوطه اعاده شود.

در صورتی ­که‌ هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی بازرسی از کارگاه را لازم بدانند، می ­توانند قرار بازرسی از کارگاه را صادر یا بی ­واسطه مبادرت به­ بازرسی نمایند.

تصمیم ­های هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی با اکثریت آراء نافذ خواهد بود. صورتجلسه رسیدگی و رای با قرار صادره باید به ­امضاء کلیه اعضاء هیات برسد و در صورتی ­که رای به اکثریت صادر شود، در نسخه ­ای که به­ جای پیش­ نویس نگهداری می ­شود، نظر اقلیت بطور مشروح و مستدل نوشته خواهد شد و در سایر نسخ رای که برای ابلاغ به ­طرفین ارسال می شود، نظر اقلیت درج نشده و فقط اعضاء اقلیت با ذکر کلمه «اقلیت» ذیل رای را امضاء خواهند کرد.

وکیل تجدیدنظر، فرجام، اعاده دادرسی تهران

اگر پس از امضاء اصل رای و قبل از پاک نویس شدن اعضاء هیات تغییر کنند عضو جدید موظف است پاک نویس رای را به جای عضو سابق با ذکر کلمه علی الاصول امضاء نماید.

نکته: هرگاه در تنظیم رای اشتباه در حساب یا سهو قلم یا سایر اشتباهات بین رخ دهد هیات صادر کننده رای را تصحیح کند، این تصحیح در زیر رای یا در برگ دیگری که پیوست رای می ­شود نوشته خواهد شد و مانند اصل رای یا در برگ دیگری که پیوست رای می شود، نوشته خواهد شد و مانند اصل رای باید به ­طرفین ابلاغ گردد و اگر اصل رای قابل اعتراض باشد، شامل رای تصحیح شده نیز خواهد بود.

جهت دریافت مشاوره در خصوص بیمه اجباری تامین اجتماعی با گروه مشاوره تخصصی موسسه مهر پارسیان از طریق شماره تماس های ۸۸۶۶۳۹۲۵ یا ۸۸۶۶۳۹۲۶ یا ۸۸۶۶۳۹۲۷ با ما در ارتباط باشید.

موارد اعاده پرونده توسط دبیرخانه ‌هیات تجدیدنظر

مسئول دبیرخانه ‌هیات تجدیدنظر می­ تواند در موارد ذیل پرونده را قبل از طرح در هیات جهت رفع نقص به­ واحد ارسال کننده (مدیریت درآمد) پرونده اعاده نماید و واحد مذکور مکلف است که ظرف حداکثر ۱۵ روز در تهران و ۱ ماه در شهرستان ‌ها پرونده را تکمیل و اعاده دهد که عبارتند از؛

 1. برگ اعتراض فاقد نام و نام خانوادگی، امضاء یا مهر یا اثر انگشت باشد،
 2. در ابلاغ رای هیات بدوی نام و نام خانوادگی سمت رویت کننده رای مشخص نباشد،
 3. در مواردی که اعتراض کننده وکیل یا نماینده کارفرما باشد وکالتنامه یا برگ نمایندگی ضمیمه برگ اعتراض نباشد،
 4. نسخ رای بدوی که به کارفرما و سازمان ابلاغ گردیده است در پرونده مضبوط نباشد،
 5. در مواردی که اسناد پیوست برگ اعتراض به زبان فارسی نباشد،
 6. تاریخ ورود و شماره ثبت برگ اعتراض کارفرما به دفتر سازمان در برگ اعتراض منعکس نباشد،
 7. گواهی مذکور در ماده ۲۲ این آئین‌ نامه ضمیمه پرونده نشده باشد.

نکته ­های آراء هیات­ های (بدوی تجدیدنظر) تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی

هر یک از آراء هیات­ ها (بدوی – تجدیدنظر) تشخیص مطالبات باید شامل نکته­ ها و موارد ذیل باشد که عبارتند از؛

 1. شماره و تاریخ صدور رای،
 2. نام و نشانی و مشخصات کامل کارفرما،
 3. نام و مشخصات کامل کارگاه با ذکر نوع فعالیت آن،
 4. نام وکیل کارفرما (در صورت ارائه برگ وکالت)،
 5. نام واحد سازمانی ارجاع کننده پرونده به ‌هیات،
 6. مشخصات هیات صادر کننده رای،
 7. خلاصه جریان پرونده و مفاد اعتراض کارفرما،
 8. شماره و تاریخ صدور برگ اعلام بدهی و تاریخ ابلاغ آن به­ کارفرما و تاریخ ثبت اعتراض کارفرما در دفترنامه ­های وارده واحد مربوطه سازمان.

نکته ­های تصمیم هیات­ های (بدوی تجدیدنظر) تشخیص مطالبات

تصمیم هیات ­ها که در قسمت آخر رای نوشته می ­شود، باید حاوی نکته­ های ذیل باشد که عبارتند از؛

 • تصمیم در مورد حق بیمه،
 • تصمیم در مورد خسارت­ ها،
 • تصمیم در مورد معافیت ‌های قانونی،
 • تعیین این ­که رای قطعی یا قابل تجدیدنظر است (در هیات­ های بدوی).

جهت دریافت مشاوره در خصوص بیمه اجباری تامین اجتماعی با گروه مشاوره تخصصی موسسه مهر پارسیان از طریق شماره تماس های ۸۸۶۶۳۹۲۵ یا ۸۸۶۶۳۹۲۶ یا ۸۸۶۶۳۹۲۷ با ما در ارتباط باشید.

مرجع صالح رسیدگی به اعتراض نسبت به آراء هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات

علی ­رغم این ­که آراء صادره از هیات ­­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات قطعی می ­‌باشد و امکان تجدیدنظر خواهی نسبت به آن وجود ندارد، ولی طبق قانون دیوان عدالت اداری امکان اعتراض و طرح شکایت از آراء قطعی این هیات­ های تجدیدنظر نزد این دیوان وجود دارد، در واقع دیوان عدالت اداری برای حمایت از شاکی فرصتی را در اختیار او قرار داده است که در صورت داشتن اعتراض به آراء صادر شده از هیات ­های تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی، بتواند اعتراض خود را در این مرجع مطرح کند و ذی­ نفع نسبت به رای می­­ تواند ظرف ۳ ماه از تاریخ ابلاغ رای هیات­ تجدیدنظر تشخیص مطالبات، درخواست خود را به دیوان عدات اداری تقدیم نماید، آراء صادر شده ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ به طرفین، قابل تجدیدنظر در شعب دیوان می ­باشد.

وکیل تضمینی ملکی

موارد اعتراض به آراء هیات ­های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری

هیات تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی، یکی از دادگاه های اختصاصی اداری می ­باشد و آراء صادره از این هیات ­ها قطعی خواهند بود، ولی با این وجود، ممکن است پس از صدور رای در هیات­­ های تجدیدنظر شعب تشخیص مطالبات تامین اجتماعی، یکی از طرفین یا هر دوی آن ها نسبت به آراء صادر شده اعتراض داشته باشند و اگر اعتراض آن ­ها در یکی از موارد ذیل باشد، می­ توانند در دیوان عدالت اداری طرح شکایت نموده و درخواست نقض آراء قطعی را ارائه دهند؛

 1. عدم رعایت قوانین موضوعه ماهوی توسط شعب هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات،
 2. عدم رعایت مقررات شکلی از لحاظ مخالفت با مقرره های شرع یا قانون توسط شعب هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات.

نحوه رسیدگی دیوان عدالت اداری در اعتراض به آراء هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی

نحوه رسیدگی به اعتراض به آراء هیات­ های تجدیدنظر تشخیص مطالبات، تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری، به ­صورت شکلی به این مسئله رسیدگی می ­کند و رای صادره از سوی دیوان نهایی خواهد بود، یعنی این­ که آخرین مرحله رسیدگی قضائی به خسارت تاخیر و جریمه ­های نقدی ناشی از اجرای قانون تامین اجتماعی، اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی در حق بیمه و… پس از رسیدگی در این مرحله، نهایی خواهد شد و اگر همچنین رای در گذشته اجرا نشده باشد، پس از این مرحله به اجرا گذاشته می ­شود.

همانطور که ملاحظه نمودید، پرونده ‌های بیمه تامین اجتماعی پیچیدگی ­های زیادی دارند. با بهره ‌گیری از وکلای با تجربه‌ و مجرب موسسه حقوقی مهر پارسیان می ­توانید، در این خصوص گام موثری در رسیدن به هدف نهایی (پیروزی در پرونده خود) برداشته باشید. وکلای مبرز موسسه حقوقی مهر پارسیان، در حوزه دعاوی بیمه تامین اجتماعی، با کلیه قوانین موجود و مربوط آشنایی کاملی دارند و به دلیل همین شناخت و تسلط، پس از بررسی پرونده یک راهکار مناسب جهت رسیدن به هدف نهایی، یعنی پیروزی انتخاب نموده و شما را در کلیه مراحل دعاوی خود، با مشاوره و راهنمایی موثرشان، همراهی می ­نمایند. مطمئن باشید با انجام این امر شانس پیروزی در پرونده مذکور چند برابر خواهد شد و از این بابت خیالتان راحت خواهد بود.

جهت دریافت مشاوره در خصوص بیمه اجباری تامین اجتماعی با گروه مشاوره تخصصی موسسه مهر پارسیان از طریق شماره تماس های ۸۸۶۶۳۹۲۵ یا ۸۸۶۶۳۹۲۶ یا ۸۸۶۶۳۹۲۷ با ما در ارتباط باشید.

_

نشانی دفتر وکالت وکیل بیمه اجباری تامین اجتماعی در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک ۱۴- طبقه ۴- واحد ۹ و ۱۰

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری متانکلائی) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف ۱۲ ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری متانکلائی وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری متانکلائی

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
انجام مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
معروف ترین وکیل کیفری تهران
وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معتبر ترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۲ دیدگاه

 • سلام اگر ماشین را به موقع بیمه نکنیم جریمه داره؟حتما باید همون روز که تموم میشه بیممون سریع بیمه کنیم برام سواله جریمه داره یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *