مجازات رها کردن نوزاد در کیسه زباله

مجازات رها کردن نوزاد در کیسه زباله

مجازات رها کردن نوزاد در کیسه زباله


با موضوع مجازات رها کردن نوزاد در کیسه زباله با شما همراه هستیم.

در پی انتشار ویدئویی در فضای مجازی از پیدا شدن یک نوزاد تازه متولد شده آن هم در یک کیسه زباله در سطل زباله شهرک ولیعصر در نازی آباد، اذهان عمومی مردم ایران جریحه دار گردید.

تماس‌های مکرر شهروندان تهرانی با موسسه حقوقی مهر پارسیان در خصوص اطلاع از مسائل حقوقی مربوط به این واقعه تلخ، باعث شد تا گروه پژوهش موسسه حقوقی مهر پارسیان مطالبی را در این خصوص برای مخاطبان گرامی ارائه نمایند.

دلایلی همچون وضعیت اقتصای، مسائل حیثیتی و خانوادگی و… موجب شده که والدین تمایلی به نگهداری نوزاد تازه متولد شده خود نداشته باشند و این امر سبب می‌شود تا شاهد رها سازی نوزادان در شهرهای مختلف باشیم.

نمونه اعتراض به نظریه کمیسیون پزشکی قانونی

گاهی اوقات قربانیان تجاوز و یا اشخاصی که رابطه نامشروع داشته‌اند در پی این هستند تا طفل حاصل از این رابطه را از بین ببرند.

هر چند هیچ حدس و گمانی در خصوص نوزاد رها شده در کیسه زباله نازی آباد نمی‌توان زد اما شواهد نشان می‌دهد مادر طفل با علم و قصد و حتی شاید با نفرت اقدام به رها ساختن نوزاد در سطل زباله کرده است.
صرف نظر از تمامی این مسائل هر نوزاد انسان به هر نحوی که پا به دنیا گذاشته باشد یک موجود زنده است و از حقوق انسانی بهره‌مند می‌شود.

ماجرای نوزاد رها شده در کیسه زباله شهرک ولیعصر نازی آباد که مادر این نوزاد حتی صبر نکرده بود که ناف این نوزاد بیفتد و در بدو تولد این نوزاد در سطل زباله قرار داده شده بود، به قدری تلخ است که حال گروه پژوهشی مهرپارسیان را نیز همچون شما شهروندان گرامی دگرگون کرده است.

مجازات رها کردن نوزاد

روایت تصویری بعد از ظهر یکم خرداد 1401 از نوزادی بی پناه که در یک کیسه زباله رها شده بود، تا سال‌ها در اذهان مردم نوع دوست ایران باقی خواهد ماند.

البته در ویدئویی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود فردی در این بین می‌گوید به بچه دست نزنید، احتمالا به خاطر ترس از عواقب قانونی آن!
البته ما این موضوع را نیز برای مخاطبان شفاف سازی خواهیم کرد که در چنین موقعیتی چه اقدامی باید انجام شود.
همچنین به بررسی این موضوع نیز خواهیم پرداخت، که فیلم گرفتن از چنین وقایعی چه آثار قانونی در پی خواهد داشت.

با تمام این تفاسیر خدا را شاکر هستیم که در پی این اتفاق عوامل اورژانس در محل حاضر شده و اقدامات اولیه درمانی را به روی این نوزاد تازه متولد شده انجام دادند.

قانون بهداشت آپارتمان

در ادامه نیز این نوزاد به داخل آمبولانس منتقل شده و پس از تمیز کردن بدن به یکی از بیمارستان‌های همان محدوده انتقال یافت.
نکته اسفناکی که در این بین وجود دارد تسامح و سهل انگاری قانونگذار ایران در برخورد با مسائلی از این دست است.

چرا که در اوایل سال 1399 با تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری ضربه مهلکی بر پیکره حمایت و دفاع از حقوق بی دفاعانی همچون این گروه از اطفال وارد شد.

همین مجازات اندک نیز به موجب ماده 104 قانون مجازات اسلامی به نصف کاهش یافت و در حال حاضر مجازاتی در حدود 3 ماه تا یک سال حبس برای این عمل خبیثانه که تحت عنوان رها نمودن طفل یا فرد ناتوان از حفاظت خود، در قانون از آن نام برده شده است، در نظر گرفته شده است.

هر چند مجازات فوق تنها مجازاتی نیست که می‌توان برای این عمل خبیثانه در نظر گرفت، اما جای آن است که مجلس و وکلای ملت دست به تصویب قوانین سختگیرانه‌تری در خصوص حقوق نوزدان بزنند.

برای آگاهی بیشتر از مسائل حقوقی مربوط به مجازات رها کردن نوزاد و جرم رها کردن طفل در کیسه زباله نازی آباد، شما را به خواندن باقی مطالب این پژوهش دعوت می‌نماییم.

نکات مجازات رها کردن نوزاد در کیسه زباله نازی آباد

  • چه مجازاتی در انتظار مادر نوزاد رها شده در سطل زباله نازی آباد است؟
  • چه مجازاتی در انتظار پدر نوزاد رها شده در سطل زباله نازی آباد است؟
  • فیلم گرفتن از نوزاد رها شده در سطل زباله جرم است؟
  • کمک نکردن به نوزاد رها شده در سطل زباله جرم است؟
  • نوزاد رها شده را به والدین بی رحم او بر می‌گردانند؟
  • به نوزاد رها شده در سطل زباله نازی آباد، شناسنامه می‌دهند؟

مجازات رها کردن نوزاد تازه متولد شده در قانون مجازات اسلامی

برابر ماده ۶۳۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، مقرر شده است که:

هرگاه کسی شخصاً یا به دستور دیگری طفل یا شخصی را که قادر به محافظت خود نمی‌باشد در محلی که خالی از سکنه است رها نماید به حبس از سه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ تا ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال محکوم خواهد شد.

اگر در آبادی و جایی که دارای سکنه باشد رها کند تا نصف مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

چنانچه این اقدام سبب وارد آمدن صدمه یا آسیب یا فوت شود رهاکننده علاوه بر مجازات فوق حسب مورد به قصاص یا دیه یا ارش (تفاوت عضو سالم و معیوب) نیز محکوم خواهد شد.
بنابراین والدین این نوزاد امکان دارد به یک سال حبس برابر این قانون محکوم شوند.

قانون کمک کردن به نوزاد رها شده

در ماده 17 قانون حمایت اطفال 1399 مقرر شده است:
هر کس از وقوع جرم یا شروع به آن یا خطر شدید و قریب‌الوقوع علیه طفل يا نوجوانی مطلع بوده یا شاهد وقوع آن باشد و با وجود توانايي اعلام و گزارش به مقامات یا مراجع صلاحیتدار و کمک طلبیدن از آنها از اين امر خودداري كند.

يا در صورت عدم دسترسی به اين مقامات و مراجع و یا عدم تاثیر دخالت آنها در رفع تجاوز و خطر، از اقدامات فوری و متناسب براي جلوگيري از وقوع خطر و یا تشدید نتیجه آن امتناع كند.

وکیل پزشکی قانونی محمدرضا مهری

مشروط بر اینکه با این اقدام، خطري مشابه يا شديدتر و يا خطر كمتر قابل توجهي متوجه خود او یا دیگران نشود، به یکی از مجازات‌های درجه شش قانون مجازات اسلامي محکوم می‌شود.

اگر مرتکب جرم مذکور در اين ماده از افرادی باشد كه مطابق قوانين و مقررات و یا بر حسب وظيفه شغلی مکلف به اعلام گزارش يا کمك می‌باشند و یا به اقتضای حرفه خود می‌توانند کمک مؤثری كنند، به دو یا هر سه مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامي محکوم خواهند شد.
همچنین حسب مورد به انفصال (برکناری) موقت از خدمات دولتی یا عمومی یا محرومیت از فعالیت در آن حرفه به مدت شش‌ماه تا دوسال محکوم مي‌شود.

در زمان مواجه شدن با نوزاد رها شده باید کمک کنید

‌قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین و رفع مخاطرات جانی مصوب 1354.3.5 مقرر کرده است که:

هرکس شخص یا اشخاصی را در معرض خطر جانی مشاهده کند و بتواند با اقدام فوری خود یا کمک طلبیدن از دیگران یا اعلام فوری به ‌مراجع یا مقامات صلاحیتدار از وقوع خطر یا تشدید نتیجه آن جلوگیری کند بدون اینکه با این اقدام خطری متوجه خود او یا دیگران شود و با ‌وجود استمداد (داد زدن) یا دلالت اوضاع و احوال بر ضرورت کمک از اقدام به این امر خودداری نماید، به حبس تا یک سال و یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.

همچنین مامورین انتظامی نباید متعرض افرادی شوند که خود متهم نبوده و اشخاص آسیب‌دیده را به مراجع انتظامی یا مراکز درمانی می‌رسانند.

مجازات فردی که از کودک رها شده در سطل زباله فیلم گرفت

به موجب ماده ۱۹ قانون حمایت از اطفال، هر کس هویت یا اطلاعات و اسرار طفل يا نوجوان بزه‌ديده (فردی که از جرم زیاندیده) یا در وضعیت مخاطره‌آمیز را افشا و یا جزئیات جرم ارتکابی توسط طفل و نوجوان یا علیه وی را از طریق رسانه‌های گروهی و یا با توزیع، تکثیر، انتشار و نمایش فیلم یا عکس و مانند آن تشریح كند.

به‌گونه‌ای که موجب تجری (گستاخی) دیگران، اشاعه (پخش) جرم، آموزش شیوه ارتکاب آن یا بروز هرگونه ضرر یا آسیب به طفل يا نوجوان یا خانواده وی شود به مجازات حبس درجه شش قانون مجازات اسلامي محکوم می‌شود.

نحوه شکایت از والدین نوزاد رها شده

اگر کودک فاقد ولی (پدر و پدربزرگ) خاص باشد می‌بایستی برای او قیم (سرپرست) تعیین کرد تا عهده‌دار این امر گردد.

 اگر تعیین قیم موجب فوت منفعت و یا باعث متوجه شدن ضرر و زیانی نسبت به کودک باشد، دادگاه می‌بایستی کسی را به عنوان قیم اتفاقی (موقت) تعیین نماید تا نسبت به طرح شکایت و جمع آوری ادله اقدام کند.

نوزاد رها شده به والدینش برگردانده می شود؟

بستگی به شرایط و نظر قاضی مربوط است که چه موقع حکم موضوع را صادر کند که این بچه را می‌توان واگذار کرد و یا اینکه نا امید از آمدن پدر و مادرش شویم.

هنگامی که نوزادی همچون طفل رها شده در کیسه زباله نازی آباد، بدون نام و نشان پیدا ‌شود، ممکن است کمتر از 2 ماه هم طول بکشد.، معمولاً وقتی از سلامت بچه مطمئن شوند، از نظر قانون قابل واگذاری است، مگر اینکه قاضی حکم واگذاری را ندهد.
چنانچه نوزادی سر راهی باشد تاریخ تولد فرضی و نام و نام خانوادگی، نام پدر و نام مادر فرضی برای او تعیین خواهد شد.

شناسنامه نوزاد رها شده در سطل زباله نازی آباد

به این نوزاد نیز تا زمانی که والدینش شناسایی نشوند شناسنامه با نام و والدین فرضی داده خواهد شد.
همچنین قانونگذار مقرر کرده است که حتی به فرزندان حاصل از رابطه نامشروع نیز شناسنامه تعلق می‌گیرد.

مجازات رها کردن نوزاد در کیسه زباله

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
انجام مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
معروف ترین وکیل کیفری تهران
وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معتبر ترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”نوزاد رها شده به والدینش برگردانده می شود؟” answer-0=”بستگی به شرایط و نظر قاضی مربوط است که چه موقع حکم موضوع را صادر کند که این بچه را می‌توان واگذار کرد و یا اینکه نا امید از آمدن پدر و مادرش شویم.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”شناسنامه نوزاد رها شده در سطل زباله” answer-1=”به این نوزاد نیز تا زمانی که والدینش شناسایی نشوند شناسنامه با نام و والدین فرضی داده خواهد شد. ” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

5/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *