وکیل ستاد اجرایی فرمان امام

وکیل ستاد اجرایی فرمان امام


با بررسی موضوع وکیل ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی) همراهتان هستیم.

یکی از وظایف ستاد اجرایی فرمان امام در مقابل اموال و املاک رها شده و تشریح آن بخش از اموال که باید به نفع دولت جمهوری اسلامی ایران مصادره شوند، می‌باشد.

به علت پیچیدگی قوانین مربوط به ستاد اجرایی فرمان امام، وکیل ملکی متخصص در این موضوع، به نام وکیل ستاد اجرایی فرمان امام یا وکیل اصل ۴۹ قانون اساسی در این امر به شما کمک می‌نماید.

جهت رسیدگی به دعاوی مرتبط با اصل ۴۹ قانون اساسی، به موجب قوانین و آیین‌نامه و دستورالعمل‌های تصویب شده در این خصوص:

شعب خاصی از محاکم دادگاه انقلاب اسلامی، جهت رسیدگی به این دعاوی اختصاص می‌‌یابند و اعتراض به آرا این محاکم حسب مورد در شعبه‌هایی از محاکم تجدیدنظر استان تهران و دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

در گروه وکلای حقوقی مهر پارسیان، تیم پژوهشی به بررسی موضوع وکیل ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی) پرداخته و همچنین آماده ارائه خدمات در این زمینه به شما مخاطبان گرامی می‌باشد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید با شماره تماس‌های موسسه حقوقی بین‌المللی مهر پارسیان که در آخر مقاله درج شده‌اند، تماس حاصل نمایید.

سوالات مهم در بررسی موضوع وکیل ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی):

 1. آیا قابلیت نقض رای دادگاه پرونده‌های ستاد اجرایی امام وجود دارد؟
 2. اصل ۴۹ قانون اساسی و فرمان امام قبل از تصویب اصل ۴۹ چه می‌باشد؟
 3. برای تحقق بخشیدن به اصل ۴۹ قانون اساسی، چه مقررات قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است؟
 4. منظور از شعبه ویژه اصل ۴۹ قانون اساسی چیست؟
 5. درخواست تجدید نظر از آرای اصل ۴۹ به چه شعباتی ارسال می‌گردد؟
 6. ستاد اجرایی فرمان امام چگونه است؟
 7. بهترین وکیل متخصص در زمینه ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی) کیست و دارای چه ویژ‌گی‌هایی می‌باشد؟

قابلیت نقض در رای دادگاه پرونده‌های ستاد اجرایی امام

منظور از نقض رای این است که رای صادر شده در دادگاه بدوی (نخستین) به دلایل قانون نقض شود و رسیدگی مجدد نسبت به آن رای به عمل آید.

مطابق اظهارات وکیل ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی)، رسیدگی به دعاوی مربوط به اصل ۴۹ قانون اساسی و ستاد اجرایی فرمان امام، در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

در بعضی از پرونده‌ها که صدور حکم به سرپرستی ستاد اجرایی فرمان امام، حکم به مصادره اموال به نفع ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و یا کمیته امداد امام خمینی صادر شده باشد:

در راستای اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی، توقیف اموال باید با تنظیم صورت مجلس و ذکر مشخصات کامل آنها و با رعایت مقررات انجام گیرد و همچنین مطابق قانون‌ ترتیبات  لازم جهت حفظ و نگهداری آنها صورت گیرد.

دادسرا تحقیقات لازم را در جهت اموال توقیف شده انجام می‌دهد و پرونده را جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه می‌فرستد و دادگاه در این خصوص تصمیم نهایی می‌گیرد.

امکان اشتباه در نحوه انشا و صدور حکم و انطباق موضوع دعوای پرونده با مشخصات متقاضی و یا اشتباهات حقوقی وجود دارد.

در صورت دقت نظر وکیل ستاد اجرایی فرمان امام و وکیل متخصص امور ملکی، رای دادگاه قابلیت نقض پیدا می‌کند.

اصل ۴۹ قانون اساسی و فرمان امام قبل از تصویب اصل ۴۹

یکی از مسائل مهم جامعه پس از انقلاب اسلامی، تعیین تکلیف اموال و املاک باقیمانده از خاندان پهلوی و همچنین اموال و املاک وابستگان و مرتبطین به آن رژیم بود.

وکیل ستاد اجرایی فرمان همچنین اذعان داشتند که این امر در اصل ۴۹ قانون اساسی به شرح زیر مورد توجه قرارگرفته است:

دولت موظف است ثروت‌های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سواستفاده از موقوفات، سواستفاده از مقاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را بگیرد و به صاحب حق رد کند.

در صورت معلوم نبودن این موارد به بیت‌المال تعلق می‌گیرد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.

فرمان امام خمینی (ره) که پیش از تصویب اصل ۴۹ به حکم حکومتی تعبیر شد، به شرح زیر بود:

شورای انقلاب اسلامی به‌ موجب این مکتوب ماموریت دارد، که تمام اموال منقول (اموالی قابل جابجایی هستند مانند خودرو) و غیرمنقول (اموالی که قابل جابجایی نیستنند مانند ملک) سلسله‌ی پهلوی و شاخه‌ها و اعمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه غیرقانونی، از بیت‌المال مسلمین اختلاس نموده‌اند، به نفع مستضعفین و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره نماید.

برای تحقق بخشیدن به اصل ۴۹ قانون اساسی، مقررات قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد

طبق بیانات وکیل ستاد اجرایی امام یا وکیل اصل ۴۹ قانون اساسی، مقررات قانونی دیگری در جهت تحقق بخشیدن به اصل ۴۹ قانون اساسی، در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید.

این مقررات عبارت‌اند از:

۱- اجرای قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی در مورد ثروت‌های ناشی از احتکار و گرانفروشی و قاچاق، مصوب ۲۹/۱۱/۱۳۶۸ مجلس شورای اسلامی.
۲- قانون تمدید مهلت مقرر در تبصره ماده ۴ قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی، مصوب ۱۴/۰۵/۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی.
۳- قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی، مصوب ۱۷/۰۵/۱۳۶۵ مجلس شورای اسلامی.
۴- قانون الزام دولت جهت تهیه‌ی لایحه‌ی پیاده کرده اصل ۴۹ قانون اساسی در مدت چهار ماه، مصوب ۲۰/۰۵/۱۳۶۰ مجلس شورای اسلامی.

با این اوصاف دادگاه‌های ویژه‌ی اصل ۴۹ قانون اساسی، در جهت تعیین تکلیف نسبت به مصادیق اصل ۴۹ قانون اساسی و بررسی اموالی که از آنان به جامانده و همچنین بررسی و صدور حکم نسبت به اموال به جامانده از افرادی که در فرمان‌های بعدی مقام معظم رهبری و امام خمینی آمده، تشکیل گردید.

شعب ویژه اصل ۴۹ قانون اساسی

مطابق شرحی که وکیل ستاد اجرایی امام می‌دهد:

امام خمینی (ره) در تاریخ اردیبهشت ۱۳۶۸، طی نامه‌ای هیئت‌هایی را به عنوان نمایندگان خود در مورد اموال و وجوه بدون صاحب، مجهول‌المالک، ارث بدون وارث و اموالی که برای تخمیس و خروج از ذمه و اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی، در اختیار ولی‌فقیه می‌باشند، منصوب کردند.

نامبردگان از طرف ولی فقیه، هر طور که صلاح می‌دانند در تمامی ابعاد اداره، نگهداری و فروش اموال، عمل نمایند و اختیار دارند.

با این دستور، عملا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ایجاد شد.

در واقع ستاد مذکور، به‌عنوان نهاد اجرایی اداره‌کننده‌ اموال موضوع احکام شعب ویژه اصل ۴۹، در تمامی ابعاد اداره، نگهداری و فروش مشخص شد.

پس از آن شعب ویژه‌ اصل ۴۹ قانون اساسی در تهران و مراکز استان‌ها تشکیل گردید و همچنین قضاتی با ابلاغ ویژه، اقدام به صدور آرای موضوع فرمان امام (ره) و اصل ۴۹ قانون اساسی نمودند.

درخواست تجدید نظر از آرای اصل ۴۹

آرای صادره از دادگاه انقلاب در خصوص اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی قابل تجدید نظر هستند، در این خصوص وکیل ستاد اجرایی فرمان امام به شرح زیر بیان نموده:
در حال حاضر در دادگاه انقلاب، دو شعبه‌ تجدیدنظر ۲۱ و ۳۶ مستقر است.
پرونده‌های مربوط به اصل ۴۹ در تهران یا مراکز استان‌ها برای رسیدگی تجدیدنظر به این دو شعبه ارجاع می‌گردند.

بنابراین، اشخاصی که نسبت به آرای صادره از شعب ویژه اصل ۴۹ قانون اساسی اعتراض دارند بر این باورند که، اموال مصادره شده غیرقانونی بوده و به هر علت دیگری ادعای مالکیت نسبت به آن اموال داشته باشند، می‌توانند در شعب خاص دادگاه انقلاب درخواست تجدیدنظر کنند.

ستاد اجرایی فرمان امام

ستاد اجرایی فرمان امام، یک نهاد مستقل است که تحت فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد.

در حال حاضر نیز مستقیما تحت نظر مقام رهبری اداره می‌گردد. این ستاد در دو بخش، اقتصادی و امور خیریه فعالیت دارد.

اداره اموال بدون صاحب و مجهول المالک، ارث و ماترک بدون صاحب و اموالی که بابت خارج کردن خمس از ذمه و اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی و سایر قوانین که از اختیارات ولی فقیه هستند، نیز از وظایف این ستاد است.

شرکت‌های وابسته به این ستاد در زمینه امور بانکی، مالی، مخابرات، نفت و … فعالیت دارند، حتی ستاد اجرایی بر فعالیت‌های مالی، را رهبری نظارت دارد.

بهترین وکیل متخصص در زمینه وکیل ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی) کیست و دارای چه ویژ‌گیهایی می‌باشد؟

بهترین وکیل ستاد اجرایی فرمان امام، باید به اصل ۴۹ قانون اساسی مسلط باشد و تجربه تخصصی را در این زمینه و بنیاد مستضعفان و املاک داشته باشد.

وکالت در پرونده‌های ستاد اجرایی فرمان امام، که عموما شامل اختلافات ملکی و همچنین اعتراض به مصادره اموال، توسط دادگاه ویژه اصل ۴۹ قانون اساسی و فرمان امام خمینی می‌باشد، دارای حساسیت‌های خاصی می‌باشد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات لازم در مورد موضوع وکیل ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی) هستید، می‌توانید از وکلای متخصص و باتجربه در این زمینه کمک دریافت نمایید تا شما را از ابتدا تا انتهای مسیر راهنمایی و کمک کنند.

بنابراین، ما به شما موسسه حقوقی بین‌المللی مهر پارسیان، با مدیریت دکتر محمدرضا مهری را معرفی می‌کنیم که دارای بهترین و باتجربه‌ترین وکلا در این زمینه می‌باشد.

جهت دریافت نوبت مشاوره در زمینه وکیل ستاد اجرایی فرمان امام (اصل ۴۹ قانون اساسی)، می‌توانید با شماره تماس‌های موسسه حقوقی بین‌المللی مهر پارسیان نیز، تماس حاصل نمایید.

مرجع رسیدگی به دعاوی ستاد اجرایی فرمان امام کجاست؟

برخی از شعب دادگاه انقلاب برای رسیدگی به این دعاوی اختصاص یافته است.

مرجع اعتراض به رای دادگاه انقلاب در دعاوی ستاد اجرایی فرمان کجاست؟

حسب مورد دادگاه تجدیدنظر استان و دیوان عالی کشور مرجع تجدید نظر این آرا می‌باشند.

 

 

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک ۱۴- طبقه ۴- واحد ۹ و ۱۰

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف ۱۲ ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
انجام مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
معروف ترین وکیل کیفری تهران
وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معتبر ترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

۵/۵ - (۱۱۹ امتیاز)

۵ دیدگاه

 • سلام جناب من استان اصفهان خدمتتون پیام میدم من اینجا زمینی دارم که اعلام شده ستاد اجرایی زمین برداشت میخواستم بدونم من اگر شکایت کنم آیا تو دیوان عالی به پرونده ما رسیدگی میشه ؟

 • با سلام و وقت بخیر، آیا وسایل نقلیه ای مثل موتور که به صورت مزایده ای و با برگه فرمان امام فروخته شده، در صورت داشتن برگه مزایده و برگه فرمان امام، امکان پیگیری و سندسازی برای آن وجود دارد؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بله، امکان انتقال سند و تعویض پلاک وجود دارد. ولی بهتر است قبل از انجام هر کاری با یک وکیل متخصص مشاوره انجام دهید تا شما را بهتر راهنمایی کنند. جهت مشاوره با وکیل متخصص در امور ستاد اجرای فرمان امام با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۴ تماس حاصل فرمایید.

 • […] ستاد اجرایی فرمان امام در سال ۱۳۶۸ جهت بررسی و مصادره اموال و زمین‌هایی که پیش از انقلاب اسلامی از طریق ربا و غصب و قمار و … به دست آمده بودند، تشکیل شد، گه رسیدگی به این دعاوی در دادگاه انقلاب انجام می‌گیرد. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام، به سایت موسسه حقوقی مهر پارسیان خوش آمدید. چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟