گم شدن سند ازدواج

گم شدن سند ازدواج


امروز موضوع گم شدن سند ازدواج را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قبل از هر چیز اگر درگیر پرونده و دعاوی حقوقی مانند دعاوی خانوادگی و یا دعوای کیفری مانند کلاهبرداری ، هک حساب بانکی ، هک شدن وب سایت شرکت ها و غیره هستید یا نیازمند مشاوره تخصصی با وکیل مهاجرت در تهران هستید، جهت دسترسی به بهترین وکیل پایه یک دادگستری از طریق شماره تماس های درج شده در این مقاله با ما در تماس باشید.

صدور المثنی برای بعضی از اسناد سجلی و اسناد مالکیت مفقودی، امکان پذیر است.

اما گم شدن سند ازدواج یا گم شدن سند طلاق و شناسنامه و کارت ملی و یا گم شدن کارت پایان خدمت، هر کدام روشهای مخصوص به خود جهت تهیه اسناد را دارد.

حتی در صورت گم شدن سند ازدواج، بعضی از مراجعین به موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان و دفتر گروه وکلای مهر در تهران، بحث ابطال ازدواج و عدم امکان اثبات زوجیت را مطرح نموده اند.

عدم آگاهی مراجعین محترم گروه وکلای مهر، در زمان مفقودی سند ازدواج و سایر اسناد، ما را بر آن داشت تا سطوری چند در باب گم شدن سند ازدواج و نحوه اخذ سند ازدواج المثنی، به رشته تحریر در آوریم.

ین مطلب با مشاوره برترین وکیل خانواده در ایران و همکار گروه وکلای مهر تهیه شده است و به سوالات عزیزان درباره راه حل گم شدن سند ازدواج خواهد پرداخت.

سوالات متداول

در صورت گم شدن سند ازدواج اولین اقدامی که باید انجام داد چیست؟

مرجع صدور سند ازدواج و طلاق المثنی در صورت گم شدن سند ازدواج یا طلاق کجاست؟

هزینه صدور مجدد سند ازدواج، در صورت گم شدن سند ازدواج چه میزان است؟

آیا می‌توان با استفاده از خدمات وکیل پایه یک دادگستری نسبت به دریافت مجدد سند ازدواج استفاده نمود؟

اقدام قانونی در صورت گم شدن سند ازدواج

اولین اقدام قانونی در صورت مفقودی یا سرقت سند ازدواج، اطلاع به مراجع رسمی و قضایی می‌باشد. جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی در صورت گم شدن سند ازدواج؛ بهتر است موضوع به دفتر ازدواج صادر کننده سند ازدواج، نیروی انتظامی و شورای حل اختلاف محل اطلاع داده شود و ترجیحا در بخش آگهی های روزنامه مراتب مفقودی و ساقط شدن اعتبار سند ازدواج، اعلام شود.

در صورت نیاز به سند ازدواج برای طلاق یا مطالبه مهریه و گم شدن سند ازدواج چه باید کرد؟

در صورت گم شدن سند ازدواج، هیچ نگرانی وجود ندارد. تمامی سوابق ثبت ازدواج در دفتر رسمی ازدواجی که ثبت نموده موجود است.

با مراجعه به دفتر ازدواج صادر کننده سند ازدواج و درخواست صدور رونوشت از سند ازدواج؛ در ازای دریافت مبلغ تعرفه قانونی که هر سال اعلام می‌شود، معمولا ظرف یک روز کاری، رونوشت منطبق با اصل سند ازدواج به شما تحویل داده می‌شود که از نظر اعتبار با اصل آن برابری می‌کند.

رونوشت مذکور در دادگاهها، اداره اجرای ثبت، و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مورد پذیرش قرار می‌گیرد. در صورت تمایل می‌توانید با استخدام وکیل پایه یک دادگستری جهت دریافت رونوشت عقدنامه اقدام فرمایید.

در صورت تعطیل شدن دفتر ازدواج صادر کننده عقدنامه چه باید کرد؟

در صورت فوت سردفتر و یا سلب امتیاز از دفتر ازدواجی که یند ازدواج را صادر نموده است، معمولا کفیلی برای انجام امور مراجعین از سوی اداره ثبت اسناد شهر مربوطه معرفی می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به اداره ثبت اسناد محل، از مشخصات دفتر جایگزین مطلع شده و برای درخواست صدور رونوشت سند ازدواج به دفاتر جایگزین مراجعه نمایید.

گم شدن سند عادی ازدواج

در بعضی از روستاها و شهرهای ایران، هنوز هم ثبت رسمی ازدواج انجام نمی‌شود.

هر چند عدم ثبت واقعه ازدواج در قانون جدید حمایت خانواده جرم انگاری و قابل مجازات می‌باشد، ولی امکان اینکه ازدواج به صورت عشیره ای و بدون ثبت در دفاتر رسمی انجام شده باشد، وجود دارد.

در این صورت و در صورت انکار زوجیت توسط هر یک از زوجین در موارد گم شدن سند ازدواج، باید با ارائه دادخواست اثبات زوجیت و پیوست نمودن استشهادیه شهود عقد و سایر دلایل، از دادگاه خانواده درخواست اثبات زوجیت و الزام زوج به ثبت رسمی ازدواج را خواست. اما اگر خانم منکر زوجیت باشد، صرفا دادخواست اثبات زوجیت به دادگاه خانواده ارائه می‌شود.

مطالبه مهریه با رونوشت عقدنامه

در صورتی که بخواهید مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی ثبت انجام شود، به همراه درخواست رونوشت عقدنامه از دفتر ازدواج، تقاضای صدور اجراییه مطالبه مهریه از سوی زوجه یا وکیل وی، مطرح می‌شود.

همزمان با صدور رونوشت عقدنامه، اجراییه نیز صادر شده و به زوج ابلاغ می‌شود. در صورتی که مطالبه مهریه از دادگاه خانواده باشد نیز مراتب در پاراگراف بعدی توضیح داده خواهد شد.

دادخواست طلاق با رونوشت عقدنامه

در صورتی که تقاضای طلاق داشته باشید و با گم شدن سند ازدواج، اقدام به درخواست رونوشت عقدنامه از دفتر رسمی ازدواج نموده اید، پس از دریافت رونوشت عقدنامه با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در تهران و مراکز استانها و شهرهایی که دادخواست ها را از طریق دفاتر خدمات قضایی می پذیرند اقدام فرمایید. رونوشت عقدنامه برای مراجعه به همه این مراکز، دارای اعتبار می‌باشد.

مشاور حقوقی گم شدن سند ازدواج

اگر با توضیحات بالا، همچنان سوالی درباره گم شدن سند ازدواج و سایر مدارک دارید، با مشاورین حقوقی ما در موسسه حقوقی و داوری مهر پارسیان تماس بگیرید.

در صورت نیاز به وکیل متخصص خانواده و وکیل متخصص دادگاه خانواده نیز، می‌توانید در تمامی ایام هفته با گروه وکلای خانواده مهر تماس بگیرید.

وکیل پایه یک دادگستری

مشاوره حقوقیمشاوره حقوقی آنلاینمقالات حقوق خانوادهمقالات حقوق داخلیمقالات حقوقی

اقدام قانونی در صورت گم شدن سند ازدواجگم شدن سند عادی ازدواجمشاور حقوقی گم شدن سند ازدواجمطالبه مهریه با رونوشت عقدنامهوکیل گم شدن سند ازدواج

۱۸ دیدگاه

 • نیاز به صدور المثنی سند ازدواج نیست.
  رونوشت میدن و هزینه هم هر سال با توجه به قانون بودجه متغیره

 • با سلام بنده کپی برابر اصل سند ازدواج دارم و سند را گم کرده ام آیا این در مراجع قانونی و دادگاه معتبره

 • سلام خسته نباشید. من ۱۰ سال ازدواج کردم از همان روز اول سند ازدواج مون پدر زنم گرفته وبه هیچ عنوان برنمیگردونه، ومیگه باید دست من باشه. آیا قانونن حق با ایشونه یا نه من میتونم اعلام مفقودی کنم والمثنی بگیرم واون رو باطل کنم

 • سلام نیازی به المثنی و ابطال نیست.
  در صورتی که نیاز دارید سند ازدواج رو داشته باشید با مراجعه به دفتری که عقد کردین میتونین رونوشت سند رو بگیرین که معادل اصل سند ازدواج هست

 • سلام قربان. من سند ازدواج را گم کرده ام. با توجه به اینکه شما فرموده اید که با مراجعه به دفتری که عقد کرده ایم و گرفتن رونوشت سند ، نیازی نیست که به نیروی انتظامی و شورای حل اختلاف مراجعه کنیم و روزنامه رسمی انجام بدهیم ؟

 • سلام خسته نباشید
  مادر من نزدیک به ۴۸سال پیش ازدواج کرده و پدرم نزدیک به دو سالی است که فوت کرده است جهت مطالبه مهریه و یکی از مدارک جهت ارائه به اداره مالیات جهت مالیات بر ارث سند ازدواج هستش، سندی وجود ندارد ولی در شناسنامه پدر و مادرم تاریخ و شماره ثبت موجود هستش.حال جهت دریافت رونوشت ازدواج همان مراجعه به دفتر خدمات قضایی کفایت میکند و در ضمن حضور مادرم الزامیست یا خودم میتونم پیگیرش باشم.مرسی

 • سلام میتونین به همون دفتر ثبت ازدواج مراجعه کنید اگه مادرتون نمیتونن بیان باید به شما وکالت بدن

 • سلام مادر من ۴۸ سال قبل باپدرم ازدواج کرده و ۲۵ سال قبل مادرم فوت میشه و پدرم ازدواج مجدد میکنه و پدرم ۲ ماه قبل فوت میشه حالا میخام ببینم به مادرم مهریه تعلق میگیره و اینکه ما هیچ سند ازدواجی از مادرمون نداریم

 • سلام
  نیازی به المثنی نیست.
  رونوشت طلاق ناامه در صورتی که گم شده ازدفتر رسمی طلاق که طلاق رو ثبت کرده قابل دریافت هست.

 • سلام،سند ازدواج ودفترخانه هم در جنگ از بین رفته وبه مرکز هم هنوز ارسال نشده بوده است،آیا مجددا میتوانم سند بگیرم؟به هرجا مراجعه کردم می گویند باید طلاق بگیرید ودوباره ازدواج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *